НЕПРАВИЛЬНИЙ ПРИКУС – УДАР ПО ЗДОРОВ’Ю

Правильний прикус і рівні зуби – це не лише естетика. Виявляється, неправильне положення нижньої щелепи призводить до цілого комплексу проблем зі здоров’ям: служить пусковим механізмом для серцево-судинних захворювань, сприяє розладам травлення та викривленням постави. Тому стоматологи б’ють на сполох та рекомендують ортодонтичне лікування. Про те, як запобігти проблемам з прикусом, від чого залежить здорове формування щелеп та які ефективні способи виправлення неправильного прикусу розповіла ортодонт, дитячий стоматолог Анастасія Мелешко.

– Які порушення щелепи власне вважаються неправильним прикусом?

– Прикус – це те, як змикаються зуби і щелепи між собою. Неправильним прикусом вважається зміщення щелепи у трьох напрямках: вертикальному, горизонтальному та сагітальному. У вертикальному напрямі це може бути щілина між верхньою і нижньою щелепою – відкритий прикус; може бути навпаки, коли верхня щелепа повністю накриває нижню – це буде глибокий прикус. Зміщення в поперечному напрямку називається перехресним прикусом. Є й інші варіанти, та негативні наслідки мають усі види зміщень.

Неправильний прикус – це не лише естетична проблема. Психологічний комфорт – лише приємний бонус до того, скількох проблем може позбутися людина, пройшовши ортодонтичне лікування. Порушення прикусу має системні негативні наслідки для здоров’я, які ми навіть не асоціюємо з зубами. Наше тіло – цілісна взаємопов’язана система. Зміщення щелепи від нормального анатомічного стану наносить шкоду всьому організму.

Зокрема, при зміщенні нижньої щелепи відбувається зміна співвідношень у щелепному суглобі. Через нього проходять судини і нерви, які можуть защемлюватися. Це нерідко провокує головні, зубні болі у всій щелепі, болі та зміщення хребців у шийному відділі хребта. Простежується чіткий зв’язок: якщо маємо проблему з викривленням хребта, то з часом сформується порушення прикусу. Якщо маємо порушення прикусу – з часом варто очікувати зміщення хребців.А останнє, як відомо, веде до того, що страждають внутрішні органи.

Досить часто дорослі пацієнти з хронічними головними болями, болями в шиї помічають, що в процесі лікування зубів ці симптоми полегшуються, у них нормалізується сон і загальне самопочуття значно покращується.

З іншого боку, людина з оклюзією не може повноцінно якісно пережовувати їжу, шлунково-кишковий тракт не отримує її в такому вигляді, в якому вона мала б бути. Як наслідок, маємо розлади травлення та всі витікаючі з цього обставини.

Доведено також, що при зміщенні нижньої щелепи дозаду спостерігається звуження просвіту верхніх дихальних шляхів, а як наслідок – зменшення об’єму повітря, що вдихається. Недостатня кількість кисню в крові призводить до перенавантаження серцевого м’язу. Дослідження показали: люди з правильним прикусом живуть на 20% довше, аніж з його порушеннями.

– Від чого залежать методи, тривалість і вартість лікування неправильного прикусу?

– Ситуація кожного пацієнта різна, вибір способів індивідуальний. Якщо це дитина 3-4 років, можемо застосовувати міогімнастику – вправи для м’язів, які «навчають» щелепу ставати в правильне положення. Можливе використання капи, яка, знову ж таки ставить щелепи у правильне положення, дає м’язам «запам’ятати» його. Для дітей шкільного віку використовуються пластинкові апарати – вони покликані вирівнювати зуби, стимулювати ріст щелепи і розширювати її. Коли вже відбулася повна заміна на постійні зуби, застосовуються брекет-системи. Хоча допускаються варіанти останніх і з молочними зубами. У дорослих термін лікування від 12-18 місяців і більше. У дітей – може тривати й 5 років. Це пов’язано з тим, що зуби змінюються. Якісь стали на свої місця, але з часом проросли інші і вже їм не достатньо місця, відтак лікування поновлюємо. Пацієнту може знадобитися другий курс після того, як виростуть усі постійні зуби. Але чекати і нічого не робити, доки відбудеться повна заміна зубів, було б помилково. Правильно вирівняні зуби полегшують їх гігієну, зменшується ризик їх руйнування в майбутньому (вони рідше ламаються або пошкоджуються під час падінь або інших травм).

– Не лише генетична схильність є причиною аномалій прикусу. Чи можна їм запобігти/профілактувати?

– Проблема нерідко проявляється з народження і їй можна було б запобігти. Якщо немовля відмовляється брати грудь – це вже привід проконсультуватися в дитячого хірурга-стоматолога або ортодонта і перевірити вуздечку язика.

Неправильний прикус можна набути внаслідок деяких шкідливих звичок. Зокрема, до 2-3 років варто відучити дітей від смоктання пальця й пустушки. Найкраща профілактика порушення прикусу – грудне вигодовування. При штучному вигодовуванні варто використовувати ортодонтичні соски, марковані по віку; дірочка має бути невеликого діаметру, щоб дитина завантажувала лицьові м’язи. Це дуже важливо для їхнього здорового розвитку та формування фізіологічно правильного прикусу. Потім, коли прорізалися перші зуби, немовля навчилося нормально ковтати, не давиться, не поперхується, пора давати тверду їжу: яблуко, моркву, навчати вживати продукти шматочками, пережовувати.

Украй важливо стежити за здоров’ям зубів загалом. У місцях, де відбувалося раннє видалення зубів, щелепа не росте, відповідно місця для постійного зуба вже не буде.

Ще один провокуючий фактор – часті ГРЗ чи хронічні захворювання дихальних органів. Коли дитина з певних причин має звичку постійно дихати ротом, круговий м’яз рота постійно перерозтягнений та в тонусі, м’язи напружені і тиснуть на щелепу. Це теж впливає на формування оклюзії.

– Буває, що візуально прикус в порядку, але проблема все-таки є. Які симптоми мають стати підставою для консультації лікаря-ортодонта?

– Профілактичний огляд дитини бажаний після прорізування всіх молочних зубів. Орієнтовно це в 2-3 роки, коли прорізалися 20 зубів. Лікар огляне вуздечки, співвідношення зубних рядів та зубів. Розкаже, на що звернути увагу, та як профілактувати майбутні можливі негаразди. Якщо на даному етапі все в нормі, наступна зустріч відбувається у 4-5 років для контролю та корекції функцій мовлення, дихання, жування. Якщо батьків насторожує, що дитина відмовляється жувати, або коли до 5-6-річного віку залишаються труднощі з вимовою окремих звуків, це є приводом візиту до спеціаліста.

Навіть коли тривожних симптомів немає, авторитетна в цивілізованому світі Американська асоціація ортодонтів рекомендує всім дітям у віці семи років звернутися до ортодонта для оцінки потенційних проблем із зубами і щелепами. Раннє ортодонтичне лікування є вигідним, поки зубки маленької дитини ще не закінчили зростання. Це дозволяє направляти зростання лицьових і щелепних кісток, щоб підготувати достатній простір для постійних зубів і вирішити можливі проблеми на ранній стадії.

 Посилання на просвітницький блог Анастасії Мелешко: https://www.instagram.com/dr.meleshko_a_a/?hl=uk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені