ПРОЄКТИ ЗАРАДИ ДІТЕЙ

Запорукою розвитку територій і способом залучення інвестицій називає грантову діяльність начальник відділу економіки та розвитку торгівлі Теплицької райдержадміністрації Аліна Ковтун, яка три роки опікується написанням проєктів. Пані Аліна каже, що в районі вже сформована команда фахівців з таким досвідом, а першопрохідцем стала її попередниця Оксана Сторожук, нині секретар Теплицької селищної ради.

Грантові проєкти в Теплицькому районі готують громади, заклади культури, дитсадки, а найактивніше – школи. Так, у 2017 р. з трьох десятків заявок, поданих від району на обласний конкурс проєктів розвитку громад, підтримку здобули 11 на загальну суму 1 млн 90,6 тис. грн (це і обласні, і районні, і сільські, і спонсорські кошти). Тоді це було запровадження схеми збору та поводження з побутовими відходами, будівництво каналізації та очисних споруд, капремонт Теплицької ЗОШ №2, облаштування інклюзивної кімнати у школі №1, опалення та енергозбереження для Кивачівської школи, реконстукція шкільного майданчика в Пологах…

У 2018 р. в межах 15-го обласного конкурсу перемогли 9 проєктів від Тепличчини на 4 млн 565,1 тис. грн (з районного бюджету – 1 млн 120 тис.). В екологічному проєкті тоді взяли участь 7 сільрад у рамках міжмуніципальної співпраці. Серед тих проектів був і капремонт та заміна дверей на металопластикові у Великомочульській школі. До речі, Велика Мочулка виграє гранти 5 років поспіль.

Торік у рамках 16-го обласного конкурсу підтримано 3 потужних проєкти від району на 1 млн 907 тис. грн. (з районного бюджету – 551,4 тис. грн). Це спортивний майданчик у Великій Мочулці, ремонт фасадів опорної Соболівської ЗОШ, капремонт системи опалення Бджільнянської школи… Далі буде, бо стартував новий конкурс.

* * *

Серед найактивніших у грантовій діяльності – Теплицька опорна ЗОШ №1, яка з цього року перейшла на баланс Теплицької ОТГ. Школа має три філії – Стражгородську, Розкошівську і Комарівську. Загальна кількість учнів – 602. Як розповіла в. о. начальника відділу освіти Теплицької РДА Наталія Вербовата, на базі цієї школи з березня 2019 р. діє Інклюзивно-ресурсний центр як комунальна установа райради. У його штаті четверо фахівців – директор, практичний психолог, логопед і реабілітолог.

– Коли ми брали участь у 14-му обласному конкурсі, у нашій школі вже навчалося 17 дітей з інвалідністю. Зараз таких діток 24, разом із учнями з філій, – розповідає директор ЗОШ №1 Людмила Пшенична. – Спільно із Сокирянською сільрадою виграли проєкт загальною вартістю 140 тис. грн – з обласного бюджету отримали 57 тис., 80 тис. від благодійників. У результаті маємо прекрасну інклюзивну кімнату, оснащення якої покликане стимулювати сенсорний розвиток дітей. Тут чимало дидактичного матеріалу, обладнання для реабілітації, комп’ютер, іграшки, аромотерапія, музичний супровід, пісочна терапія… У цій кімнаті займається з учнями логопед Світлана Поліщук, також спеціалісти Інклюзивно-ресурсного центру, учні з філій, з дитсадка, проводяться фізкультхвилинки.

Директор Інклюзивно-ресурсного центру Степанія Коваль зазначила, що очолювана нею установа надає корекційну допомогу не тільки дітям, а всім учасникам освітнього процесу – і педагогам, і батькам. Якщо комплексна оцінка розвитку дитини виявить потребу в корекційно-розвиткових послугах, то вони надаються безкоштовно дітям з усього району…

Поділились у 1-й школі і планами, серед яких ремонт приміщення, збудованого в 1992 р. Капремонт покрівлі зробили з держбюджету, тепер треба усунути наслідки підтікання, особливо на 3-му поверсі… «Сподіваємось, що за сприяння ОТГ ми це зробимо», – каже директор.

* * *

Яскравою школою-садом називають у районі Теплицьку ЗОШ №2. На шкільному подвір’ї фруктовий сад, сосни, калина, реліктовий дуб, що лишився від Потоцьких. Навіть завгосп Олександр Бойко має фах агронома. Веселковими кольорами вабить основне приміщення, розфарбоване директором Вікторією Лайко та батьками школярів. А поки учні були на карантині, колектив розмалював усередині корпус молодших класів, оздобивши стіни, підлогу і навіть батареї картинками, цифрами та літерами.

 Заклад налічує 349 учнів у Теплику, 57 у Росошанській філії та 29 у Веселівській (16 класів). Завдяки участі в обласному конкурсі проектів і міжмуніципальній співпраці з селами, з яких підвозяться учні, оновлено їдальню, бюджет проєкту склав 1 млн 180 тис. грн, левову частку надав район.

– Спортивною залою ми теж пишаємося, – розповідає директор. – Підлога повністю замінена, батареї замінені, стеля оновлена і утеплена, дах перекритий ще раніше. І роздягальня є, і душова. Урочисто відкривали спортзал у 2018 р. змаганнями «Тато, мама, я – спортивна сім’я». Придбали дві шведських стінки, велотренажер, бігову доріжку, тренажери і мати. Тут не буває вільного вечора, приходять і діти, і дорослі. Вчитель фізкультури Володимир Рибаченко веде волейбольний гурток, учні їздили на спартакіаду школярів області, вийшли у фінал…

На наступний обласний конкурс Теплицька ЗОШ №2 подає проєкт ремонту і утеплення приміщення початкових класів.

* * *

– Співпраця сільради, школи, районної влади, громадськості, меценатів дає результат, і щороку вдається щось зробити для школи, – розповідає директор Великомочульської ЗОШ Олег Сокур. – Зокрема, завдяки участі в обласному конкурсі проєктів розвитку громад реконструювали систему опалення в основному корпусі. Нову котельню збудували за кошти соціально-економічного розвитку. У 2017-му замінили більше 50-и вікон, в позаминулому році замінили всі двері, торік зробили новий навіс при вході до спортзалу, посадили біля школи сто кущів троянд. У приміщенні та у шкільному дворі діє безкоштовне інтернет-покриття…

А найсвіжіший і найцікавіший для учнів здобуток – новий дитячий майданчик. Загальна його вартість – 250 тис. грн, співфінансування сільради – майже 70 тис. Також, за словами директора, відчутно допомагають район, аграрії, приватні підприємства, народний депутат Микола Кучер.

 Приміщення школи датується 1962 роком, проектна потужність – понад 300 учнів, зараз навчається 94, бувало й менше. Але за останніх 6 років учні цієї школи вибороли 101 призове місце в районних етапах предметних олімпіад, щороку привозять призи і з обласних, як-от 11-класник Роман Ковальчук – цьогорічний призер обласних олімпіад з історії та правознавства.

– На цей рік плануємо взяти участь в обласному конкурсі – сподіваємося замінити систему опалення в початкових класах, – каже директор Олег Сокур. До речі, на Велику Мочулку чекає зміна статусу і села, і, відповідно, школи – є рішення сільради про приєднання до Теплицької ОТГ.

* * *

Плідну співпрацю в грантовій діяльності налагодили голова села Бджільна Тамара Ніколішина і директор школи Тетяна Мельник.

– Як і всі такі села, маємо проблеми з фінансуванням, але виживаємо за рахунок бюджету, допомоги фермерів, грантів. До складу сільради входять Бджільна і Червона Долина, населення майже 1300 осіб. Бюджет сільради на 2020 р. – 1 млн 200 тис. грн, це небагато. Тому плануємо взяти участь і в цьогорічному обласному конкурсі. З освітою співпрацюємо найкраще з усіх наших підрозділів, тому що діти – це майбутнє громади, на них спрямовуємо увагу, сили і кошти. Дитсадок у нас навіть переповнений: на 23 ліжкомісця є 31 дитина.

Директор школи Тетяна Мельник розповіла, що приміщення, збудоване у 1982 р., капремонту ще не бачило. У 2014 р. хотіли придбати котли для нової котельні, але грант не виграли, то котельню помогли збудувати фермери, котли купила сільрада, а нардеп Микола Кучер посприяв у виділенні держсубвенції на заміну вікон.

Успішним у 2015 р. став проєкт ремонту приміщення для створення фізкультурно-оздоровчого центру (на 300 тис. грн). Цей центр відвідують і місцеві учні, і молодь із сусідніх сіл та з Теплика, а вечорами займаються навіть пенсіонери. Минулого року Бджільнянська ЗОШ завдяки обласному конкурсу відремонтувала систему опалення, а ГО «Соціальний центр МХП» допомогла з капремонтом харчоблоку.

– Усе це неможливо було б втілити без очільниці громади Тамари Віталіївни, без допомоги району, без нашого народного депутата. Багато помагають і місцеві фермери. Один з найбільших меценатів – депутат райради Володимир Яковенко, вдячні ми також аграрієві Івану Власюку, Михайлові Іщенко, Валерію Бойку, Людмилі Решетник та іншим підприємцям, Бджільнянському спиртозаводу, – розповідає Тетяна Мельник. – Знову написали проєкт – капітальний ремонт покрівлі. Потім треба буде утеплювати школу. Мріємо і про сонячні батареї, але ж їх можна встановлювати тільки на новий міцний дах…

У Бджільнянській школі зараз 73 учні, розрахована на 182. Торік випустилося шестеро 9-класників, а до першого класу прийшло 16 учнів.

– Діти є, отже є майбутнє, – каже директор. – Сидіти склавши руки не плануємо. Надіємося, що наша школа буде, і ці кошти, що ми залучаємо, принесуть користь дітям і громаді.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені