Мільйон червоних троянд Сергія Нестерука

І не лише червоних: квітникар пояснив, що пурпурних троянд вирощує 60%, а решта – усе кольорове розмаїття, від білого до помаранчевого. І коли у класичних віршованих рядках йдеться про «троянди й виноград», то на ділянці у Нестерука цей тандем виглядає як «троянди й хризантеми». Саме цих дві квіткових культури користуються чи не найбільшим попитом у флористів, а тому знайшли місце на ділянці та в теплицях Сергія Петровича, який плекає красу вже 37 років. Ми приїхали зарання: ні пахощів, ні цвітіння у березні ще немає, лише тендітні паростки та оголені стебельця.

– А якби ви завітали до нас на подвір‘я в період цвітіння, то від шаленої суміші пахощів могли б і запаморочення відчути, особливо якщо зайти в теплиці з хризантемами. Людина без підготовки більше кількох хвилин не витримує, – зауважує  наш співрозмовник.

Звісно, троянди та хризантеми «мешкають» в окремих теплицях, кожна не менше 4 сотих землі. Їх спорудив самотужки 11 років тому, із зібраного у лісі сухостою, потім порізаного на пилорамі. Плівку завтовшки 150 мкм доводиться міняти щосезона.

– Мої улюблені троянди саме червоні – Чорна Магія та Ред Наомі. З-поміж кольорових виділяю білі Евеландж та Вірджинію, кремову Вергілію, рожеву Топаз, помаранчеву Вау. Матеріал для садіння беру переважно молдавський – він і за кліматом підходить, і за якістю, – продовжує ділитися Сергія Петрович.

– Ви не повірите, але при такому трояндовому розмаїтті та розкошах моїми улюбленими квітами залишаються прості конвалії. А ще люблю скромні нарциси, тюльпани, лісові тендітні первоцвіти. Саме вони дарують мені найбільшу радість! – приєднується до розмови дружина нашого героя Марія Григорівна. – Хоча стільки оберемків троянд, скільки тримала я у своїх руках, мало кому й насниться…

Земельна ділянка Нестеруків впирається у самісінький Південний Буг, тож з поливом проблем не буває. А вередливі хризантеми, чимало з яких вимагають виключно оранжерейних умов, полюбляють постійно зволожений грунт. Яскравість фарб, тривале цвітіння, ошатність – за це ми їх полюбляємо. Дедалі більше людей захоплюється жовтими квітами – це вже не символ розлуки, тож вирощує Нестерук ці багаторічники усіх можливих відтінків.  Але виплекати таку красу непросто:

– Щоб отримати гарний кущ хризантем, потрібно витратити 5-6 місяців клопотів. Зволоження грунту, підживлення, обприскування, підв‘язування, формування куща….

Найскладніший момент – це опалювання теплиці з початком листопадових холодів, які можуть знищити теплолюбні рослини за ніч.  В цей період вночі теплиці слід опалювати. Аби піч давала життєдайне тепло, за ніч доводиться кілька разів підкидати дрова.

За підживу для хризантем квітникар використовує коров‘як, який попередньо настоює тиждень,  розвівши у пропорції 1 відро гною на 2 відра води. Потім цей розчин ще розводимо: 1 літрову банку  на відро води, і даємо підживу обсягом півлітрової баночки під кущ.

З мінералів використовує деревний попіл та амофоску, які розкидає у сухому вигляді. До речі, попіл радить додавати по 1 ст. ложці в лунку і при садінні картоплі. Це займає кілька секунд, а врожай підвищує суттєво.

– Рослини в теплицях особливо уразливі до грибкових інфекцій – підвищена температура робить свою справу. Деякі вчені навіть вважають, що на постійному місці теплицю можна тримати рік – далі земля виснажується, обсіюється шкідливими мікроорганізмами. Одного разу ледь не весь квітник хризантем вразила біла іржа. Я дізнався, що ефективно боротися з цією заразою можна завдяки 3%-ному розчину мідного купоросу (проти 1%-ного звичайного). Тому навіть наступного року земля в цьому місці одужала, і рослини були здорові, –  пригадує Сергій Петрович.

Щоб запобігти хворобам, слід дотримуватись норми внесення добрив. При браку магнію усі хризантеми хворіють. Надлишок азоту теж  призводить  до ослаблення імунітету рослин. 

Троянди квітникар обрізає навесні, неодмінно після цвітіння, частково з осені. Садити краще восени, місце щеплення можна заглибити в землю на кілька сантиметрів – це вбереже від приморозків. Зізнався, що  вже багато років не  дає для підживи королевам квітів перегною. А робить так: на півтори сотки землі розсипає 1,5 відра амофоски, присипає зверху попелом . І дає зверху рясний, сильний полив.  Так треба робити навесні і після кожного цвітіння. За сезон господар знімає «врожай» з троянд в середньому 2,5 раза.

Боротьба з найбільшими трояндовими ворогами – кліщами та трипсами — теж вимагає хитрощів. До універсальних хімпрепаратів, що знищують цих шкідників, слід неодмінно додавати прилипач – тоді кліщ, що ховається всередині бутона, точно загине. Проводити таку боротьбу краще на випередження.

Юлія РАЗАНОВА

с.Широка Гребля

Хмільницький район

Фото автора

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені