Вівця завбільшки з кроля

Вони належать до європейських короткохвостих порід, але головна особливість цих овець – розмір. Вівці породи уессан (інша назва – бретонський карлик) є найменшими у світі. Висота дорослого барана – близько 50 см, а вага – від 14 до 20 кг. Зріст вівці – від 40 до 45 см, вага – від 10 до 15 кг. Зауважмо, що стільки ж, як уессанська вівця, важить іноді вгодований кріль породи фландр.
Ці вівці скороспілі, овечки досягають статевої зрілості у пів року, баранці – місяців у сім. Але для отримання повноцінного потомства злучати їх до року небажано. Вівця здатна народжувати два рази на рік, у приплоді зазвичай лише одне ягня вагою менше кілограма, двійні трапляються рідко. Забирати від матері ягнят рекомендують не раніше, ніж їхня вага досягне 6 кг.


Тушки ягнят-карликів відрізняються досить низьким забійним виходом – м’яса виходить лише 50%, але високої смакової якості. Доросліших самців, яких вирощують на забій, рекомендується каструвати, як і баранчиків крупних порід.
Але цю породу овець тримають переважно не заради м’яса чи молока, а як домашніх улюбленців, також для отримання якісної тонкої та довгої шерсті. Так, цих малюків теж стрижуть. У країнах найбільшого їх поширення – у Франції, Британії, Німеччині та США – господарі овець-карликів купують спеціальні «перукарські» машинки, ножиці та напилки для догляду за ратицями – менші, ніж для овець звичайних розмірів.
Власне, вівці уессан не дуже вибагливі, адже родом вони з Французького острова Уессан біля провінції Бретань, де суворий вітряний клімат і мало рослинності. Жителі острова здавна займалися вівчарством, і з кожним століттям їхні вівці ставали все дрібнішими і все кудлатішими. У 1900 році перші уессанські вівці потрапили на територію Франції та Англії. «Британська енциклопедія» за 1911 р. писала, що «острів Уессан заселений маленькими чорними вівцями». Згодом жителі острова почали тримати крупних овець, у середині минулого століття популяція цих мініатюрних тварин ледь не зникла, але любителі врятували породу. Правда, схрещування з іншими міні-вівцями призвело до того, що серед уессанських (бретонських) карликів з’явились тварини не лише чорні, а й із білим, сірим та рудим руном.
Кумедні вівці, яких легко можна взяти на руки, дарують чимало позитивних емоцій, особливо дітям. А ще їх використовують як «живі газонокосарки». Так, у французьких парках, на території Паризького архіву та деяких підприємств вони «працюють за їжу», не даючи траві занадто розростатись. Кажуть, трьох овець достатньо для обслуговування 25 соток газону.
У Вінниці карликових овець можна побачити у зоодворику, що в Центральному парку. Власне, зараз відвідувачів там не приймають через карантин, прибутку від продажу квитків нема, але ж вівці та їхні «колеги» (карликові кози, єноти, мавпочки, носухи, круки, лама, в’єтнамські свині, павичі, цесарки, кенгуру…) щодня потребують їжі та догляду. Тому власники зоодворика кажуть, що не відмовляться від допомоги продуктами, зерном, сіном і коштами. Їхні контактні телефони 097-239-00-53, 063-274-43-74 (вайбер), картка «ПриватБанку» 5168742229916030 (Веденко Віталій Валерійович).

Юрій СЕГЕДА

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені