Дві біди – інфекція і вогонь

Таке одночасне поєднання некерованих стихій важко навіть уявити і в страшному сні, але жорстока реальність свідчить про інше. В той час, коли підрозділи ДСНС несуть службу в посиленому режимі та вживають заходів щодо недопущення розповсюдження коронавірусу, знаходяться ті, які додають клопотів та зайвих викликів Службі «101».  Мова йде про несвідомих, м’яко кажучи, «природних диверсантів», які випалюють суху рослинність на відкритих територіях, завдаючи великої шкоди довкіллю і всьому живому світу.

З початку 2020-го «лідерами» зі створення масових осередків займання в екосистемах області є окремі жителі у Вінницькому, Тиврівському, Літинському, Жмеринському та Липовецькому районах. За цей час зареєстровано 595 пожеж, під час яких «пекельному жару» було піддано понад шістсот гектарів землі, на якій вигорів гумус із найбільш родючого шару грунту і де може вже нічого не рости. 

Спеціалісти стверджують, що під час згоряння однієї тонни рослинних залишків, у повітря здіймається понад дев’ять кілограмів мікрочастинок диму. До їх складу входять пил, окис азоту, вуглекислий газ, важкі метали тощо, які осідають у легенях. Як правило, разом із травою часто горить безліч сміття, що істотно підсилює забруднення атмосфери.

Не менш «гарячим» є і Барський район, де рятувальники місцевої ДПРЧ-15 постійно перебувають у бойовій готовності вступити у бій з вогняною стихією. На тому тижні їм вдалося приборкати масштабну пожежу на окраїні міста в заплаві річки Рів. Це трапилося посеред світлового дня, а за лічені хвилини всю округу охопила димова завіса, яка поглинула навіть сонце.

– Видовище було жахливе і, головне, що воно повторюється практично щороку цієї пори, – каже начальник КЗ Барської міської ради «Муніципальна варта» Сергій Воробйов. – Хтось настирливо підпалює очерет неподалік вулиць Шпаковича, Кооперативної, Плотинної і Цукрового заводу. Як ми не стараємося разом з правоохоронцями, але впіймати на гарячому зловмисника не вдається. Вогонь прийшов цього разу з боку спиртового комбінату і так стрімко наступав, що з’явилася пряма загроза перекидання його на господарські споруди і житлові будинки. Та люди чатували своє майно. Минулося без матеріальних збитків – постраждала лише природа. Було чутно, як з охопленого полум’ям очерету доносився відчайдушний писк пташенят, а їжаки навмання кульгали прямо до рук людей… Така картина не для людей зі слабкими нервами, вона ніколи не зітреться з пам’яті…

На цю пожежу відгукнулися у Фейсбук жителі району. Одна жінка написала: «У нас все село у чорних клаптях від горіння очерету, а від Бара до нього – п’ять кілометрів…»

Віктор ЗЕЛЕНЮК

Коли матеріал було підготовлено до друку, стало відомо, що спалювання сухої рослинності в селі Слобода-Яришівська Могилів-Подільського району 6 квітня призвело до пожежі одразу у двох домогосподарствах.

Полум’я повністю знищило господарську будівлю, шиферне перекриття першого будинку на площі 20 кв. м, вікна, двері, домашні речі, а також двері, вікно, речі домашнього вжитку в другому, відповідно.


Фото- та відеоматеріали пресслужби Головного управління ДСНС України у Вінницькій області

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені