Україна у вогні

Що несе на Вінниччину дим із Чорнобиля?
Мертвою землю роблять самі люди – «красу наводять» на городах 

В області фахівцями радіологічної лабораторії ДУ «Вінницький обласний лабораторний центр МОЗ України» регулярно проводяться моніторингові вимірювання потужності поглиненої в повітрі дози зовнішнього гамма-випромінювання (радіаційного фону) у м. Вінниці (у контрольних точках). Середнє значення вимірювань станом на 09:30 год. 6 квітня становило 17 мкР/год., що не перевищує природний фоновий рівень за результатами постійних спостережень.

У райцентрах Вінниччини також здійснюється моніторинг радіаційного фону відокремленими підрозділами ДУ «ВОЛЦ МОЗ України». Перевищень фонових рівнів також не зафіксовано.

100 гектарів лісу згоріло у Чорнобилі за два дні. 4 квітня в зоні відчуження навколо ЧАЕС почалася пожежа – розгорілася біля села Володимирівка Котовського лісництва на площі 20 га. У Держслужбі з надзвичайних ситуацій повідомили, що на деяких ділянках пожежі підвищений радіаційний фон, що ускладнює її гасіння. О 14:30 і 14:32 з Ніжина вилетіли два літаки для її гасіння, о 15:33 до місця загоряння вилетів також вертоліт ДСНС Мі-8.

 Ввечері 4 квітня в.о. голови Державної екологічної інспекції Єгор Фірсов повідомив на своїй сторінці у Facebook, що лісова пожежа в зоні відчуження стала причиною смогу в Києві та прилеглих містах. Рівень радіації в Києві та його околицях в нормі.

У понеділок, 6 квітня, у ДСНС повідомили, що станом на 7 ранку  відкритого вогню не було, але осередки пожежі продовжували тліти. Для гасіння пожежі скинули за допомогою авіації 50 тонн води.

Задимлення в Києві у відомстві пояснили антициклонічним характером погоди, який викликає накопичення забруднюючих речовин біля поверхні землі. У ДСНС прогнозували, що така ситуація буде повторюватися ще кілька днів. При цьому зазначалося, що в Києві та Київській області радіаційний фон у межах норми. Єгор Фірсов показав на фото у Facebook із вимірюванням радіації: «Є погані новини — в центрі пожежі радіація вища за норму. Покази приладу становлять 2,3 за норми 0,14. Але така ситуація лише в осередку пожежі».

Пізніше у Держслужбі з надзвичайних ситуацій заявили, що у понеділок станом на 13:30 продовжують гасити два осередки пожежі в зоні відчуження – 25 га. Скинули вже 174 тонни води…

Єгор Фірсов заспокоїв: «Фахівцями з Державного науково-технічного центру з ядерної та радіаційної безпеки було проведено радіаційний моніторинг ситуації. Значення потужності дози гамма-випромінювання знаходилося у межах до 0,1 мкЗв/год, що відповідає нормальному радіаційному фону. Як повідомляє ДНТЦ ЯРБ, станом на 17:00 5 квітня пожежа у зоні відчуження та безумовного (обов’язкового) відселення не вплинула на радіаційну ситуацію у Києві та передмісті. Тому можете не боячись відчиняти вікна та провітрювати приміщення під час карантину».

Поліція встановила особу підпалювача 5 га лісу біля села Рагівка – 27-річний житель цього села. Він пояснив поліцейським, що підпалив траву і сміття у трьох місцях «задля забави». Вітер розніс вогонь, і він вже не зміг його загасити.

«Люди масово «наводять красу» та навмисно випалюють суху рослинність на полях та городах. Тим самим завдають клопоту вогнеборцям, які безперервно продовжують ліквідовувати численні пожежі сухої трави, очерету та сміття», – йдеться у повідомленні.

Лише за добу вогонь пройшов 984 гектари української землі. Бо хтось вирішив «прибрати» свою присадибну ділянку, а спалює поля, ліси… Мертвою роблять землю самі ж люди. 

Підготувала Оксана ПУСТОВІТ
Фото з мережі Facebook Vad V. Polenchuk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені