Скільки коронавірус «живе» на поверхнях та у повітрі?

Коронавірус може жити до чотирьох днів на купюрах і до тижня – на медичній масці, з’ясували вчені. Для захисту від інфекції вони радять використовувати хлорку і на цілий день залишати в пакетах продукти, принесені з магазину, пише Forbes.

Час життя коронавірусу може значно відрізнятися залежно від поверхні, на яку він потрапив, повідомили вчені з Університету Гонконгу в дослідженні, опублікованому в медичному журналі The Lancet. З ними погоджуються і медики з кількох американських університетів, які повідомили про схоже явище, вказує Національний інститут алергічних та інфекційних захворювань США.

На папері або серветках коронавірус живе менше трьох годин, зазначають гонконгські вчені. На дереві або тканині (наприклад, медичному халаті) він зникає тільки на другий день. На склі або паперових купюрах вірус зникає тільки на четвертий день, а на нержавіючому залізі або пластику – на сьомий.

Найбільш «вражаючим» автори дослідження вважають те, що інфекція 7 днів живе на поверхні медичної маски.

«Саме тому, якщо ви носите хірургічну маску, важливо не торкатися її зовнішньої поверхні», – заявив газеті South China Morning Post вірусолог Малік Пейріс, один з авторів дослідження. Він підкреслив, що в такому випадку, доторкнувшись до маски, можна забруднити руки, а потім – заразитися, доторкнувшись до очей.

На пластику та нержавіючій сталі – до трьох днів

Вірус може залишатися у вигляді крапель в повітрі заразним і життєздатним протягом декількох годин і на поверхні аж до доби.

Такі дані нового дослідження Національного інституту алергії та інфекційних захворювань (NІAІ), що входить до складу Національного інституту охорони здоров’я США, пише Reuters.

Вчені спробували імітувати вірус, перенесений від зараженої людини, на повсякденні поверхні в домашніх умовах або в лікарні, наприклад, при кашлі або дотику до предметів. Вони використовували пристрій для дозування аерозолю, який дублював мікроскопічні крапельки, утворені при кашлі або чханні.

Потім учені досліджували, як довго вірус залишався заразним на цих поверхнях, згідно з дослідженням, COVID-19 залишається життєздатним чи здатним заражати людей протягом не менш як трьох годин.

На пластику та нержавіючій сталі життєздатний вірус може жити до трьох днів. На картоні вірус не був життєздатним через 24 години. Для міді знадобилося 4 години, щоб вірус став інактивованим.

Що стосується періоду напіврозпаду, дослідницька група виявила, що половинним частинкам вірусу потрібно близько 66 хвилин, щоб втратити функцію, якщо вони перебуває в аерозольній краплі.

Це означає, що через годину і шість хвилин три чверті вірусних частинок будуть по суті неактивними, але 25% все одно будуть життєздатними.

Кількість життєздатних вірусів в кінці третьої години скоротиться до 12,5%.

Для нержавіючої сталі потрібно 5 годин 38 хвилин, щоб половина вірусних частинок стала неактивною. На пластиці період напіврозпаду становить 6 годин 49 хвилин, виявили дослідники.

На картоні період напіврозпаду становив близько трьох з половиною годин, але дослідники сказали, що в цих результатах було багато відмінностей, “тому ми радимо обережно” інтерпретувати це число.

Найкоротший час виживання було на міді, де половина вірусу інактивувалася протягом 46 хвилин.

Мікрокраплі від чхання залишаються у повітрі 5 хвилин

Вчені з фінського Університету Аалто змоделювали поширення коронавірусу COVID-19 у повітрі за допомогою суперкомп’ютера. Нові дослідження свідчать, що мікрокраплі, які вилітають при чханні, кашлі та звичайній розмові, залишаються в повітрі довше п’яти хвилин, і тільки після цього осідають на поверхні.

На першому етапі роботи дослідники змоделювали рух повітряних крапель при кашлі хворого у проході між полицями супермаркету. Робота показала, що вони залишаються в повітрі набагато довше, ніж можна було б очікувати, наражаючи на небезпеку інших покупців, пише Naked Science.

Модель демонструє поведінку крапель розмірами менше 20 мікрометрів. При сухому кашлі, характерному для коронавірусної інфекції, типовий розмір частинок не перевищує 15 мікрометрів, завдяки чому вони можуть залишатися в повітрі ще довше. Ці носії вірусу легко підхоплюються і поширюються навіть слабкими потоками повітря.

“Хтось заражений може покашляти і піти, але він залишить по собі хмару частинок, які є переносниками коронавірусу. Такі краплі легко потрапляють в дихальні шляхи людей, що опинилися неподалік”, – каже один з учасників дослідження, професор Університету Аалто Віллі Вуорінен (Ville Vuorinen).

Вчений переконаний: попередні результати проєкту підтверджують важливість чинних рекомендацій щодо дотримання ізоляції і правил гігієни, “соціальної дистанції” в 1,5 метра і використання хусточок при чханні та кашлі.

фото pixabay.com

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені