Валентина Зайцева: 4 лікарі-вірусологи та 12 фельдшерів-лаборантів «тестують» область на коронавірус. Це вони вивели Вінниччину на друге місце за кількістю проведених досліджень. А один аналіз – це одна доба…

«Як коронавірус змінив моє життя? Круто змінив! Ми – лабораторний центр – вийшли «з тіні». До COVID-19 ми ніби були нікому не потрібні. Нас скорочували, скорочували… А ми робили все те саме, що раніше робила обласна санепідемстанція: перевіряли воду, всі ті тифи, скази… Тільки тепер ми відчули себе потрібними людям. Ми – це ті самі лікарі-інфекціоністи, лікарі-вірусологи, які працювали раніше, сьогодні другі в Україні за кількістю проведених аналізів. Я тут не хвалюсь, але такими темпами область виходить на європейський рівень… Так, коронавірус змінив усе. Але люди залишились ті самі – вони гідні уваги. Ви навіть не уявляєте, який обсяг роботи (саме зараз!) виконують наші лаборанти…»

Валентина Зайцева свого часу очолювала обласну СЕС, а 19 березня заступник міністра охорони здоров’я, головний державний санітарний лікар України Віктор Ляшко підписав розпорядження про її призначення головним санітарним лікарем Вінниччини. Окрім того, Валентина Зайцева є директором лабораторного центру.

COVID-19 насправді змінив звичний режим Валентини Григорівни. І не лише тому, що вона медичну маску не знімає і з журналістами тепер не зустрічається. Уся інформація – лише у телефонному режимі. І кожного ранку усі вінничани чекають свіжу статистику з  обласного лабораторного центру МОЗ України.

“Аналіз на коронавірус у лабораторному центрі проводимо БЕЗКОШТОВНО”

Валентино Григорівно, скільки тестів зроблено на Вінниччині і яка собівартість одного аналізу?

– З 11 березня по 29 квітня досліджено 7373 зразки методом полімеразної ланцюгової реакції. Собівартість одного такого аналізу – близько 700 грн, при цьому зауважу, що всі аналізи в ДУ «ВОЛЦ МОЗ України» проводяться БЕЗКОШТОВНО.

Скільки часу триває лабораторний аналіз? 

– Одна доба.          

Скільки працівників зайняті безпосередньо із дослідженнями аналізів?

– Лабораторні дослідження проводять 4  лікарі-вірусологи та 12 фельдшерів-лаборантів.

Як часто обстежуються ваші працівники і ви, зокрема?

– Всі задіяні працівники (співробітники  вірусологічної лабораторії та лабораторії особливо небезпечних інфекцій, працівники епідвідділу, дезвідділу, водії)  станом на сьогодні обстежені  одноразово. Так само і я, як директор лабораторного центру, один раз здавала аналіз.

– Як часто ПЛР-тест підтверджує експрес-тест? 

– Статистикою відповідності результатів експрес-тестів я не володію.

– Власне, наскільки ще вистачить тестів?

– На 29 квітня вистачало більш ніж  на 9000 досліджень. Але цієї ночі нам привезли ще тести  – тепер 21 000.   Які приватні лабораторії Вінниччини роблять аналіз на коронавірус? 

У зв’язку з тим, що з 2015 року ліквідовані режимні комісії, тому дозволу на роботу приватним лабораторіям наша установа не надає, відповідно інформацією звідти не володіємо. Наш центр щоденно проводить від 300 до 400 досліджень.

Головний лікар Калинівської лікарні зауважив, що Калинівський район є лідером за кількістю хворих на коронавірус, бо лише їхня лікарня зробила 450 тестів.

Якщо говорити про інші райони, то як ситуація виглядає на Вінниччині? Чи справді «нема здорових людей – є необстежені»?

– В абсолютних цифрах Калинівка сьогодні дійсно є лідером за кількістю  інфікованих на COVID-19 серед районних центрів області.  Ситуація в розрізі районів виглядає таким чином: лабораторно підтверджені випадки зареєстровані на 24 адміністративних територіях (місто Вінниця – 184, Калинівський район – 72, Вінницький район – 22, Тростянецький район  – 16, Гайсинський, Погребищенький райони – по 13, Барський, Немирівський райони  – по 10, Козятинський район – 9, Жмеринський район –  8, Літинський район – 7, Томашпільський район – 6, Липовецький, Мурованокуриловецький, Тульчинський, Хмільницький, Ямпільський райони – по 5, Крижопільський, Оратівський, Тиврівський, Чернівецький райони – по 3, Іллінецький, Могилів-Подільський райони – по 2, місто Ладижин один випадок). Зауважуємо, що оперативна інформація щоденно оновлюється на сайті центру об 11.30.

А щодо того, чи насправді немає здорових людей, а є недообстежені – такої статистики немає в жодній країні.

«Перші особи області у нас аналізи не здавали»

Скільки тестів зробили у військових частинах, установах пенітенціарної системи?

– Військові частини та пенітенціарна система мають свої медичні служби, тому ДУ «ВОЛЦ» такою інформацією не володіє.

– Чи звертались до ваших лабораторій відомі вінничани – пройти тест на коронавірус? 

– Не звертались.

– Чи не просили вас особисто про проведення аналізу перші особи області та міста?

– Ні, не просили.

За світовою статистикою, жінки мають менший ризик померти від коронавірусу, ніж чоловіки. А діти, як виглядає, рідше помирають від нього, ніж представники інших вікових груп. https://www.bbc.com/ukrainian/features-51789978 Як виглядає статистика в області і чому саме така на вашу думку?

– У нас навпаки: більше інфікованих жінок, аніж чоловіків.

– Статистика в області на сьогодні виглядає таким чином:

Станом на 28.04.2020 проаналізовано 406 випадків позитивних результатів на COVID-19.

З них:

Чоловіків –  35,0%

Жінок  –  58,3%

Дітей віком до 18 р. – 6,7%

Розподіл за віком:

0-17 р.  – 6,7%

18-29 р.– 16,3%

30-49 р.– 41,6%

50-65 р.– 27,8%

>65 р. – 7,6%

Розподіл за місцем проживання:

м. Вінниця – 44,1%

Районні центри області  – 28,8%

Жителі сіл– 27,1%

За лікуванням –

Госпіталізовано   – 26,1%

Амбулаторно – 73,9%

Одужало  – 23,4%, померло  7,4%.

Окрім коронавірусу, чого ще треба боятися вінничанам – яких вірусів та інфекцій? 

– Треба боятися безвідповідальності та халатного ставлення до свого здоров’я та здоров’я оточуючих.

– Чи є в області сказ, тиф, кишкові інфекції? 

– На Вінниччині сказу та тифу серед людей не зареєстровано. У тварин з початку року зареєстровано 106 випадків сказу. Захворюваність на кишкові інфекції дещо знизилась – не перевищує середньобагаторічні показники.

– Чи із закриттям ресторанів та кафе зменшилась кількість інфекційних захворювань? 

– Так, мабуть, це зменшило кількість захворювань на кишкові хвороби. Принаймні спалахи даних захворювань не зареєстровані.

– Та чи питна вода у вінницьких криницях? 

– Це вже питання не до мене – це в компетенції держпродспоживслужби.

– Ваш рецепт для дезінфекції?

– Ми керуємось рекомендаціями МОЗ України. У побуті використовується мийно-дезінфікуючі засоби та спиртовмісні розчини з концентрацією спирту не менше 60%.  Інформація про дезрозчини викладена на сайті центру.

http://cgz.vn.ua/nformatsya-dlya-naselennya/nformatsya-dlya-naselennya_440.html

Одним із найбільш ефективних засобів захиститися і запобігти поширенню інфекції є фізичне дистанціювання та щоденна гігієна. Тому  для профілактики захворювання слід дотримуватись стандартних рекомендацій:

  • часто мийте руки або обробляйте; дезінфікуючими засобами;
  • під час кашлю та чхання прикривайте рот і ніс паперовою хустинкою;
  • уникайте тісного контакту з усіма, хто має гарячку та кашель, мінімальна дистанція –  1,5 метра;
  • не торкайтеся свого обличчя, зокрема очей, носа та рота;
  • якщо маєте підвищену температуру тіла, кашель й утруднене дихання, невідкладно  зверніться за телефоном до сімейного лікаря;
  • не споживайте сирих чи недостатньо термічно оброблених продуктів тваринного походження;
  • дотримуйтесь  вимог самоізоляції.
  • Якщо під час самоізоляції у вас з’явились симптоми (кашель, ускладнене дихання, підвищена температура, діарея) – негайно зверніться за медичною допомогою телефоном до сімейного лікаря  та повідомте йому про подорож та можливі контакти з особами, хворими на гострі вірусні захворювання.

Бажаю здоров’я всім жителям Вінниччини! Бережіть себе та цінуйте життя усіх, хто поруч!

Оксана ПУСТОВІТ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені