«А ми швиденько перехворіли»

Вінничанка розповіла про «коронавірусне» життя у столиці Великої Британії.

Коли в Україні вже тиждень діяли карантинні заходи і було офіційно зафіксовано троє загиблих від коронавірусу (19 березня), я через інтернет-зв’язок спілкувався на «вірусну» тему зі своєю однокурсницею Ларисою М., яка разом із чоловіком живе та працює в Лондоні. На ситуацію вона дивиться з оптимізмом та з почуттям гумору.

– Щойно прочитала в новинах, що у Британії вже є 100 померлих, а скільки хворих – не знаю, – розповіла Лариса. – Ті, що ходять вулицями, всі здорові, тому хворих людей я не бачила давно. Ми поки що ходимо всюди, але людних місць уже нема, багато хто сидить вдома. Кажуть, що скоро введуть карантин, але ж зараз якраз весна, така гарна пора цвітіння, в міських парках качки гніздяться…

Вчора Амір ходив з іншого питання в лікарню, що біля нас – велика така, з купою корпусів. Каже, вона була майже зовсім безлюдною. Певно, всі сидять по домівках і не йдуть до лікарів із якихось нетермінових питань. До речі, ще більше місяця тому мені прийшла есемеска: «Якщо захворіли, сидіть вдома і видужуйте, а якщо не пройде, то дзвоніть за номером 111». Вчора отримала ще одне повідомлення: «Якщо не пройде, не дзвоніть 111, а прочитайте в Інтернеті, що робити далі, ось за цим посиланням. І дзвоніть на 111, якщо бачите описані симптоми або якщо стане гірше».

– У нас в Україні зараз люди переживають, що в магазинах можуть зникнути продукти. Дехто біжить закуповуватися. А як там у вас?

– За покупками ходимо в супермаркет у центрі Лондона, біля наших місць роботи. Там ніякого ажіотажу, є все, крім туалетного паперу, – сміється Лариса. – Вже почалися перші скарги комунальникам на каналізацію, забиту «альтернативними засобами», які дехто почав використовувати замість паперу…

Після цієї розмови ми не спілкувались майже три тижні. Пригадую, як у той період у соцмережах, у ЗМІ та в побутових розмовах серед українців обговорювалися способи захисту від зараження, рецепти дезінфекційних засобів, також симптоми нового коронавірусу, серед яких кашель, висока температура, важке дихання та втрата нюху…

І от 6 квітня нова цікава розповідь від нашої «кореспондентки» з Лондона:

– А ми вже чимось швиденько перехворіли і видужали, але маємо повну відсутність нюху вже два тижні. Ні, нікуди не ходила, зараз збираюся вийти з дому вперше після хвороби скупитися. Амір деколи ходить на роботу, він теж іноді «чергує» сам на три поверхи. Взагалі, на роботу ходити заборонено, поліція запитує, куди йдеш, але пропускає, коли кажеш, що це «капець як важливо», деталі не запитують. Зарплату всім зараз платить держава, і кажуть, що платитиме до кінця травня, а школи будуть закриті до осені.

– То чим це ви перехворіли? Може, коронавірусом? Які симптоми були?

– Амір сильно температурив, але недовго. А я взагалі нічого особливого не відчула, просто боліли кості приблизно тиждень. А потім в якийсь день він мені каже: «Понюхай, чогось ароматичне масло не пахне». Кажу: «Справді. Воно, певно, вивітрилося, бо ж раніше так пахло, аж очі виїдало». А потім я звернула увагу, що сміттєвий пакет стоїть уже тиждень і зовсім не турбує своїм запахом. Цікаво також, що ніякого нежитю не було, просто в один день «відключило» нюх і смак.

– Якщо справді перехворіли, то можете спокійно гуляти і вже не боятися заразитись. Хоча, кажуть, вірус мутує і можна повторно підхопити нову його версію…

– Та ми якось з самого початку не дуже боялися, обоє «пофігістськи» до всього цього поставилися. Бо толку півроку сидіти ховатися, а потім вийти, взятися за двері, почухатися і заразитися. А в великих містах, на мою думку, цей вірус – найменше зло. Бо стільки всякої еболи, малярії з холерою зі всього світу, теоретично, привозять.

– У нашій газеті недавно друкувалась розповідь жінки, яка перехворіла коронавірусом. Під заголовком: «Біль був такий, наче з трахеї здерли верхні тканини».

– Восени я ще й перехворіла двома грипами, то від другого в мене так само боліло горло, як в тої жіночки зі статті. Кожен раз, коли я кашляла, у мене здоровенні сльози текли. Переходила той грип на ногах, якось само собою минулося. Причому перед тим я робила щеплення від грипу.

– Ну восени, певно, це ще не міг бути коронавірус. Його ж тільки зимою зафіксували в Китаї… А ти не хочеш зробити тест, щоб точно знати, чи перехворіла на COVID-19, чи маєш антитіла?

– Та нащо воно мені? Якщо введуть обов’язкове тестування для всіх, то доведеться зробити. Кажуть, деякі країни можуть запровадити спеціальний імунний паспорт, де буде інформація, чим ти перехворів, чи маєш антитіла. І що без цього паспорта не будуть пускати за кордон і брати на роботу… Мені подобається підхід Григоровича (Лукашенка), типу: «Живіть і не партеся». Цікавий дядько, слухаєш його і повертаєшся у «світле минуле».

– У них вже теж повно хворих, є загиблі. Лукашенко спочатку казав, що нічого страшного, а тепер навіть звернувся до Євросоюзу, щоб надав допомогу Білорусі в подоланні епідемії.

– Та він в курсі, що коронавірус є. Але ж Білорусь не може дозволити собі повністю все закрити і пересидіти, бо де в неї такі гроші… Скоро грошей, певно, ні в кого не буде. І у нас, і в багатьох країнах повно людей через карантин не працюють, а зарплата їм платиться. Певно, для цього друкують додаткові гроші, і нас усіх чекає інфляція.

– У нас в Україні міжміський транспорт скасували, метро закрили, у тролейбуси і трамваї пускають тільки за спецперепустками… Як у вас? Лондонське метро працює?

– Транспорт поки що ходить, хоча користується ним зараз не так багато людей. Амір навіть недавно сфотографував у метро мишу, яка стояла на краю платформи, ніби хотіла сісти в вагон. Маски у нас носить менше половини населення, гуляти можна, але на відстані від інших. Кажуть, що прогулянки скоро заборонять, бо відпочиваючі збираються великими натовпами. Уже почали працювати підпільні бари, ресторани, туди пропускають з чорного входу, час від часу їх накриває поліція. Вчора виступила зі зверненням королева, просила потерпіти. Сестра моя зі США дзвонила, каже, що їхню роботу теж розпустили, зарплату платить держава, не дозволили навіть дистанційно працювати…

– Чим розважаєшся вдома на карантині?

– Читаю книжки. Поки карантин, хочу подочитувати і пододивлятися все, що давно відкладала. А ще дивлюся відео дистанційного навчання для школярів. Передивилася з українських два уроки з хімії та всесвітньої історії і почала шукати по Інтернету інші варіанти. Ці мені дуже сподобалися. А уроки з математики знайшла на англійському сайті, там усе дійде навіть до сильно обмеженої людини. До мене доходить, наприклад, – посміхається Лариса. А ще вона цікавиться, чи в Україні карантин не заважає весняним польовим роботам.

– Бо читаю в новинах: «коронавірус, коронавірус, коронавірус…», а потім: «Буде голод через занепад сільського господарства». У британських новинах кажуть, що уряд починає хвилюватися з приводу того, що вже якийсь урожай на полях починає гнити, а збирати його нема кому. Всі заробітчани пороз’їжджалися по своїх країнах або сидять по карантинах.

– Цікаво, який це в Британії урожай на початку квітня вже на полях псується?

– Якісь артишоки. А з 12 квітня починається сезон полуниці. Виглядає так, ніби до всього іншого всіх нас чекає ще й нестача продовольства, тому що така халепа у всіх країнах. Коротше, закликають тих, хто хоче, йти працювати на поля, зарплата 400 фунтів на тиждень. Водночас, сказали закордонні поїздки нікуди не планувати, бо кордони відкривати поки що не збираються. Те ж саме читала у французьких новинах – просять безробітних іти працювати на поля.

У нас виставковий центр у центрі Лондона віддали системі охорони здоров’я, яка підготувала там госпіталь на 4000 пацієнтів. Кажуть, що оренда його коштує 3 мільйони фунтів на місяць. Тобто, взялися з розмахом… О, я ж тобі не розказала, як подала заявку, щоб на час карантину працювати волонтером у лікарні для хворих на коронавірус. Я переслала їм всю купу своїх документів і довідок, все, що вони вимагали, але мене все одно не взяли. А вчора читаю в новинах, що взяли туди волонтером шотландську принцесу. От падлюки! І щось мені підказує, що й везуть туди лікувати не кого попало…

– До речі, як там ваш дядько Борис поживає? – запитую напівжартома про британського прем’єрміністра Бориса Джонсона, який захворів на коронавірус і пішов на самоізоляцію.

– Борис пішов лікуватися, замість себе тимчасовим виконувачем обов’язків призначив міністра закордонних справ. Потім із самоізоляції його забрали в лікарню. Писали в новинах, що захворів і він, і його «глибоко вагітна» нова наречена… А тепер повідомили, що вони обоє вже вилікувались і що у них дитина народилася. В коментарях під новиною хтось написав: «Чекайте, та вони ж тільки два місяці тому повідомили про заручини і про вагітність!». До речі, Джонсону 55 років.

– А як ви Паску святкували?

– Тебе, певно, не здивує, що ніяк не святкували. Якщо моя мама приїжджає на якесь свято, то вона організовує нам все, як в людей. Якщо їдемо до Амірових батьків – то те ж саме. А на цей раз мама напекла пасочок і прислала нам їх на фото. Вона у Вінниці ходила на Паску в церкву. Прикол в тому, що вона була єдина прихожанка, і священник ніби як для неї виконував індивідуальну програму до трьох годин ранку. А зазвичай там черги кілометрові в усі сторони…

У нас тут вже потрохи починає все відкриватися. Сьогодні, наприклад, відкрилися кладовища. До речі, про кладовища. Мама моя розказувала, що сходила на цвинтар пару днів тому, якраз перед закриттям. Транспорт туди не ходить, то вона, бідолаха, йшла пішки з Вишеньки півтори години туди і півтори назад. А тут в Британії транспорт так і їздить у всіх напрямках.

– У нас і парки закрили, навіть спортсменів поліція звідти гонить, зате в «Епіцентрі» натовпи людей.

– У Лондоні парки відкриті, але при вході висять таблички: «Ви можете перебувати тут тільки для бігу (дистанція 2 метри), для прогулянок, для катання на велосипеді та для вигулювання собак». Тобто, щоб не збирались компаніями.

Ще про натовпи і про дистанцію згадала. Зараз, щоб скупитися в супермаркеті, треба стояти, як придурок, в черзі на дворі, бо запускають не більше, ніж по десять чоловік. Ну там поліція, охорона, загорожі і все таке. Рецептом поділилася сестра Наталка зі США, в якої минулого тижня забрали на касі понаднормову пачку яєць. Каже, йдеш в магазини нацменшин – польські, болгарські, румунські, різні індійські та  африканські – і купляй там, що хочеш і як хочеш. Пішла я вчора в турецький продуктовий магазин: ніяких масок, ніяких двох метрів, ніякої охорони з окоміром, тим більше – ніякої поліції. Все є і всього багато, люди тісненько набилися і скупляються. Я закупилась на тиждень за 8 хвилин.

* * *

Жарти жартами, але станом на 4 травня у Великій Британії було офіційно зареєстровано майже 28 з половиною тисяч померлих від коронавірусу, також понад півтори тисячі хворих на COVID-19 перебували «у серйозному чи критичному стані».

Юрій СЕГЕДА

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені