Як платити за проїзд?

З 1-го травня комунальний транспорт Вінниці переведено на безготівковий спосіб оплати. З цього приводу ми отримали чимало запитань від читачів. Чи можна ще платити купюрами й монетами? Де і як придбати картку? На яких умовах їздитимуть пільговики та невінничани?.. Ці та інші питання ми переадресували директорці міського комунального підприємства «Вінницякартсервіс» Катерині Бабіній.

– Отже, безготівкова оплата – рекомендована чи обов’язкова?

– Справа в тому, що іще до оголошення карантину кондукторів було недостатньо. Їх мало бути близько 600, а було 180, і вони працювали на таких маршрутах, які мають найбільший пасажиропотік. І більшість кондукторів – люди пенсійного віку. Звичайно, що вони в зоні ризику, тому зараз не працюють. Тому ми оголосили, що безготівкова система встановлена і діє вже у всіх трамваях, тролейбусах та автобусах. Вона приймає, зокрема, безконтактні банківські картки (ті, які мають чіп і «вушка» чи «дужечки» збоку). Адже банки переходять на безконтактні технології, і люди по завершенні строку дії старих карток, зарплатних чи інших, отримують нові саме такі – безконтактні. Тому 80% користувачів банків уже можуть розраховуватися своїми картками. А дехто має аналог банківської картки на смартфоні. Ця технологія також є у нашій системі.

Тепер про муніципальну картку вінничанина. Їх є кілька видів. Перша – для пільговиків, які мають реєструвати свій проїзд. Для чого? Бо на це виділяються бюджетні кошти. До 2015 р. фінансування перевезення пільгових категорій громадян, згідно із законом, здійснювалося державою. Але в останні кілька років держава не підтримує місцеві органи влади в наданні дотацій на транспорт, хоча законодавчо визначає певні групи пільговиків. Тому існує такий шлях: діє пільгове посвідчення, а в містах, де впроваджена автоматизована система, також і електронний квиток, який надається безкоштовно.

Ми, комунальне підприємство «Вінницякартсервіс», яке належить територіальній громаді міста, всіх наших пільговиків намагаємося забезпечити карткою безкоштовно. За статистичними даними, у місті 370 тисяч населення, 90 тис. із них – пенсіонери чи інші пільговики. Тому ми намагаємося, щоб вони реєстрували свій проїзд, аби, відповідно до цих даних, Вінницька транспортна компанія отримувала дотації.

– Чому в перші дні травня в одних тролейбусах водії погоджувались приймати готівку, а в інших – ні?

– Оскільки кондукторів уже немає, в салоні лишився тільки водій, який в умовах епідемії коронавірусу теж ризикує, адже працює в замкнутому просторі, від 4:50 ранку до обіду або від обіду до 1-ї години ночі. Звичайно, водії працюють у масках, в рукавичках, здійснюється дезінфікування… Але ризик є, і не тільки для водія – він бере гроші, дає решту, контактуючи з пасажирами. Згідно з законом, водій може приймати оплату, але тільки на зупинці, не під час руху. Щодо того, що хтось із водіїв відмовився брати готівку, то до нас щодня надходить близько 2 тисяч дзвінків на «гарячу лінію», також є сайт, сторінки в «Телеграм», «Фейсбук», люди розповідають про різні ситуації, але таких звернень, що когось не пускали без картки, до нас не надходило.

Водіїв є 538, і хтось із них міг у перші дні зреагувати на свій розсуд. Він переживає, адже працює в карантин, і основне його повноваження – керувати транспортним засобом і слідкувати за безпекою руху, а не приймати готівку. Ми оголосили про перехід на безготівковий проїзд, але розуміємо, що, можливо, людина в перші дні травня їхала на роботу, і виганяти її з транспорту тому, що вона ще не може сплатити безготівково – це було б негуманно, неправильно. Проте ми і надалі подовжуємо інформаційну кампанію щодо безготівкової оплати…

– То з якого часу буде неможливо сплатити за проїзд готівкою?

– Не визначено такого часу. Сьогодні багато користувачів, уже 36 тисяч, сплачують безконтактно, через валідатори. А якщо візьмемо статистику за початок квітня, то їх було від 500 до тисячі, всі інші йшли до водія. Зрозуміло, що наразі багато що змінилося в умовах карантину, але значна частина громадян, які їздять постійно і мають перепустку, придбали картки або розраховуються за допомогою банківських технологій. Тобто люди поставилися з розумінням, що водія не треба наражати на небезпеку, не треба відволікати…

– Після завершення карантину кондуктори вже не повернуться?

– Так, такої посади, скоріш за все, не буде.

– А коли зникнуть паперові квитки?

– Ми намагаємося, щоб це відбулось лояльно, поступово, але наразі не передбачено такого, що взагалі паперові квитки використовуватись не будуть. АСОПП (Автоматизованою системою оперативного управління перевезеннями) передбачена готівка на борту, але це мають бути лише винятки.

– Тобто не буде такої дати, з якої розрахунок готівкою буде повністю скасовано і людина не зможе проїхати без картки чи смартфона?

– Таку дату на сьогодні не визначено. Готівка у виняткових випадках має залишатися. От, наприклад, людина щойно загубила гаманець з карткою… Не можна зовсім виключити готівку, таке моє бачення. Але наше завдання – заохотити якнайбільше людей, щоб вони користувалися картками і валідатором, щоб була безпека руху. До того ж, не лише вінничани, а й приїжджі, які регулярно їздять до Вінниці, теж можуть придбати картку.

– А якщо людина приїде до міста раз на місяць чи раз на рік?

– У таких мінімальних випадках і передбачено винятки.

– Де і на яких умовах можна придбати картки для безготівкової сплати за проїзд?

– Сірі неперсоніфіковані картки можна придбати в торговельній мережі поблизу зупинок (кіоски з написом «Преса»). Ми цю мережу постійно збільшуємо, плануємо відкрити додаткові точки продажу, зокрема і в магазинах. Сьогодні це 42 кіоски «Преса», також, як зазвичай, із кожного 29-го числа по сьоме число наступного місяця працюють кіоски Вінницької транспортної компанії. Поповнювати картки можливо також через Інтернет: на сайті «Вінницякартсервісу» вводите номер картки, поповнюєте, і через 5 хвилин можна розраховуватись – валідатор у транспорті вже «знає», що ви поповнили. В той час, коли ви підносите картку до зелених «вушок» («дужечок») під екраном валідатора, іде списання коштів – за одну поїздку, якщо у вас проїзний, чи списання 4 гривень, якщо це поїздка за звичайним тарифом…

– Розкажіть також про можливість заощаджувати під час пересадки.

– Із муніципальною карткою є можливість безкоштовної пересадки протягом перших 30 хвилин. Наприклад, сідаєте на кінцевій, доїжджаєте до якогось наступного вузла і пересідаєте на інший трамвай чи з трамвая

 на тролейбус. Якщо з моменту першої валідації (безготівкової оплати) не пройшло 30 хвилин, в наступному транспорті прикладаєте картку до валідатора, і вам пише «Пересадка» та не знімає кошти. Це можна зробити і в зворотному напрямку в межах 30 хвилин. Скажімо, матуся одну зупинку відвезла дитину в садочок, швиденько сідає у зворотний трамвай, тролейбус або автобус і, прикладаючи картку, не сплачує за другу поїздку. Це одне з заохочень користуватися картками. Люди, які добираються з дальніх районів міста, навіть пишуть нам подяки за пересадку, бо це можливість заощаджувати.

Варто зазначити, що з впровадженням безготівкової оплати проїзд не дорожчає, хоча він вже є економічно необґрунтованим – дешевшим за собівартість. Проїзд в автобусі й надалі коштує 5 грн, у трамваї та тролейбусі – 4 грн.

– А як повинні сплачувати пільговики? Чи буде такий період, коли пільговик, який зволікає чи принципово не перейшов на безготівкову систему оплати, не зможе скористатися міським громадським транспортом, пред’явивши лише посвідчення?

– На сьогодні немає таких законодавчих чи інших обмежень. Ми надіслали звернення в сусідні і несусідні територіальні громади, пояснили, що у них багато пенсіонерів, пільговиків, які їздять часто до Вінниці, і що вони теж можуть отримати картку. Але відповідей поки що немає. Разом з тим, обмежень сьогодні в їх перевезенні також немає. Тому що пільга встановлена законом, і це не пільговик має турбуватися, яким чином буде виконуватися закон. А повноваження щодо компенсацій пільг загалом на транспорт покладені на їхні місцеві ради.

– То пільговик не зобов’язаний, йому лише рекомендовано користуватися безготівковою оплатою? Він просто має виявити свідомість, бо якщо не буде обліковуватись пільгове перевезення, то транспортна компанія буде менше отримувати субвенцій і, відповідно, гірше буде працювати?

– Звичайно, безкоштовні поїздки треба обліковувати, щоб транспортна компанія отримувала дотації за перевезення. Пільговик має виявити свідомість, тому що ми його дуже просимо про це. Але йдеться не лише про свідомість. У законі передбачено, що правом безоплатного проїзду користуються громадяни при пред’явленні пенсійного або іншого пільгового посвідчення, а в містах, де запроваджено автоматизовану систему, ще й при реєстрації електронного квитка, що надається безкоштовно. Тобто, норма закону вимагає, щоб пільговики реєстрували свій проїзд. У 80% європейських країн з 1991 року впроваджені подібні системи. Для жодного пільговика це не важко, реєструють і ставляться з розумінням. А якщо не реєструють, то штраф передбачено, як і для тих, хто не оплатив за непільговий проїзд. Але, звичайно, на старті проєкту неможливо ставити якісь категоричні рамки… До речі, під час карантину ми здійснюємо адресну доставку замовлених раніше карток. А після каратину їх можна буде отримувати в Центрі обслуговування, що на Соборній, 36.

– Чи є різниця в оформленні картки та в безготівковій оплаті для дітей?

– Як відомо, з 7 років діти мають сплачувати за проїзд. У Вінниці для школярів та студентів діє пільга у вигляді зниженої плати за щомісячний проїзний документ. Тобто, знижка тільки за умови придбання учнівського чи студентського проїзного, а якщо дитина їде без проїзного, сплачує повну вартість. Знижка для студентів становить 50% від вартості проїзного. Доросла людина без пільг платить 340 грн, а студент 170 грн – за проїзний, на який в автоматизованій системі дається 130 поїздок. Отже, для студента, який придбав проїзний на місяць, одна поїздка обходиться трохи більше 1 грн 30 коп. А для школярів знижка 70% – для них проїзний на 130 поїздок коштує 110 грн (одна поїздка – менше 1 грн).

– Як школяр може придбати картку?

– Треба замовляти її на сайті (et.vn.ua). Вартість картки для учнів, студентів та для всіх інших – 60 грн, тільки пенсіонери та пільговики отримують її безоплатно. Отже, картку можна придбати одноразово і надалі, якщо потрібен проїзний, поповнювати її як проїзний, а якщо рідко їздять, можуть поповнити на будь-яку зручну суму і сплачувати за кожну окрему поїздку без знижки.

– А яка доля того судового позову, в якому група вінничан оскаржує запровадження безготівкової сплати за проїзд?

– Були попередні засідання, а розгляд справи по суті ще не розпочався. Здається, наступне засідання перенесено на 21 травня. Там зараз понад сто позивачів. Вони вимагають повністю скасувати рішення про введення автоматизованої системи в місті Вінниці. Мотивують невідповідністю цього рішення Конституції України, заявляють, що фізичними особами їх не можна називати, що картка має номери, що вони не хочуть, щоб їх рахували… Але навіть ті люди, які з релігійних міркувань не мають  ідентифікаційних кодів, отримали муніципальну картку. Ми пояснюємо, що на картці не номер людини, а номер картки, щоб її можна було ідентифікувати. І якщо людина втрачає картку, то наступна картка буде вже з іншим номером. Ці люди, які подали позов, користуються смартфонами, і, разом з тим, стверджують, що інформаційні технології – це від диявола…

Вони також вимагають від Вінницької міської ради скасувати те, чого ще не сталося – заборонити різну вартість проїзду для тих, хто платить готівкою, і для тих, хто розраховується карткою. Наразі тариф однаковий, але згодом вартість проїзду за готівку може бути дорожчою, бо такий спосіб розрахунку потребує додаткового залучення водія, готівка потребує інкасації тощо. Зрозуміло, що безготівковий квиток повинен бути дешевшим, бо він дешевше обходиться.

Спілкувався Юрій СЕГЕДА

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені