Знову цвітуть гранати

Олександр Шевчук – колишній військовий, але вже багато років вирощує екзотичні плодові рослини. Банани, ананаси, мандарини, апельсини, лимони та лайми, кумкват, цитрус-помело, папая, мурая, фейхоа, мушмула, каріса, гуаява, лавр, чинота (пудингове дерево), пасифлора (плоди її називаються маракуя), опунція (їстівний кактус)… Ці та інші екзоти ростуть, цвітуть і плодоносять у його теплицях біля хати в селі Широка Гребля Вінницького району.

Колись ми вже розповідали про «мандаринки під ялинку», якими родина Шевчуків смакує на новорічні свята. Цього ж разу розпитали пана Олександра про красивий і корисний гранат.

– У мене є кілька сортів граната. Карликовий гранат сорту Нана, також Кімнатний крупноплідний можна вирощувати в хаті на вікні або на балконі. Маю і вуличні сорти, більш морозостійкі – Нікітський ранній, Гюлоша, – розповідає Олександр Шевчук.

– А карликові сорти – суто декоративні?

– У карликових сортів плоди теж їстівні, але вони маленькі. Кущик у нього компактний, до метра. А звичайні можна формувати і вищимм – залежно від умов та обрізки. У наших некарликових гранатів плоди понад 150 грам. Надворі виростають до 300 г. Все залежить від погодних умов та підживлення.

– Які особливості агротехніки цієї рослини?

– Гранат потребує якнайбільше світла. Великої вологості повітря не потребує. тому може рости не лише в теплиці, а й у кімнаті. Вони ж у природі ростуть у гірських регіонах. Гранат, як і інжир, потребує прохолодного періоду спокою, під час якого він скидає листя. Бо взимку в теплі при нестачі світла пагони витягуються, стають тонкі і жовті, рослина слабшає…

– На кущі граната можуть одночасно бути і квіти, і зав’язь, і зрілі плоди, як на цитрусових? Чи плодоношення у нього чітко сезонне?

– Буває і так, що вже дозрівають, а в цей час з’являється новий цвіт. Але це лише в ідеальних умовах, коли достатньо світла і тепла. У нас гранат родить сезонно.

– Чи можна гранат вирощувати на Вінниччині у відкритому ґрунті?

– Є сорти гранату, що можуть зимувати в нашій місцевості. Але потрібно на зиму вкривати. Ківі, хурма, гранат, інжир, багато сортів винограду потребують укриття. Бо навіть якщо вони переживають зимові морози, то бояться так званих весняних зворотних заморозків. От як цієї весни – рослини вже розвиваються, а ночі холодні, і молоді пагони разом із бутонами можуть підмерзати.

Тому гранат краще садити у напівтраншею, а на зиму ложити і вкривати. Сніг зійшов – підняли, поставили над ним дуги, зробили парничок. І в червні-липні зав’язуються плоди.

– Отже, в теплиці більше шансів отримати врожай?

– Надійніше – теплиця або траншея. Вкопатися сантиметрів на 50 в землю, зробити траншею, обкласти шифером її боки, поставити зверху дуги. Саджати похило, під кутом 45, щоб легше було ложити і вкривати.

У нас надворі також ростуть гранати, хурма, ківі, інжир. Тепер з відкритого ґрунту дещо повикопували, бо розширювали теплиці. Переносимо рослини в теплицю, посадили їх в ринки об’ємом 90-100 літрів… Маємо 9 сортів інжиру, у нього подібна агротехніка – теплиця або траншея, обрізка, період спокою… Головне – дати їм тепла. У тих сортів інжиру, що ми вирощуємо, бреди (плоди) зав’язуються самі, без участі спеціальних комах, які запилюють інжир у природі.

– Які екзоти зараз у вас квітують?

– Надворі цвіте лохина і жимолость. Синя жимолость – це найперша ягода. А в теплиці багато що цвіте – і апельсини, мандарини, лимони, і гранати…

Ось так цвіте гранат

Олександр Шевчук показує гранатові кущики, вкриті яскравими червоними квітами. А ще розповідає, що зараз у теплицях гаряча весняна пора, тому ввечері до хати він заходить не раніше 22-ї години. Бо вся ця краса потребує чимало часу та праці.

Юрій СЕГЕДА

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені