«Влада рве територію району по живому…»

Жителі чотирьох громад категорично проти «злиття» з майбутньою Копайгородською ОТГ

Остання сесія Барської районної ради була наповнена «кипучим ентузіазмом» по самі вінця. У залі засідань не знайшлося жодного байдужого до життєвих проблем сьогодення, які здатні спричинити соціальний вибух населення. Особливо активно й емоційно обговорювалося питання створення ОТГ, під час якого озвучено думку, що «влада рве територію району по живому…». Тоді ж було й підтримано  рішення про незгоду приєднання Поповецької, Верхівської, Супівської та Володієвецької сільрад до ще не створеної Копайгородської ОТГ.

А після згаданої сесії ця тема мала своє продовження…

Не відкладаючи в довгий ящик, наступного ж дня депутат районної ради, керівник СТОВ “Нива” села Мар’янівка Олександр Ільюшко, котрий, власне, і порушив першим це питання перед колегами-депутатами, вирушив до столиці. Вирушив, як зізнається, «налаштованим будь-що добитися справедливості у київських кабінетах…».

– Найперше, – розповів Олександр Васильович представникам місцевих ЗМІ, – я планував зустрітися і попросити підтримки в народного депутата від нашого округу Ірини Борзової. Аудієнція відбулася, але бажаного результату не отримав. Ірина Борзова обійшлася загальними фразами і дала зрозуміти, що її ця проблема не надто хвилює…

Довелося “стукати” в інші владні кабінети. Зокрема, побував у Міністерстві регіонального розвитку, де мав зустрічі з багатьма чиновниками – від завідувача відділу до заступника міністра. Щоб довго не переповідати всі перипетії цих розмов, інколи навіть на підвищених тонах, скажу, які висновки “привіз” зі столиці. По-перше, Київ приймає рішення, в нашому випадку перспективні плани, не самостійно, а з подачі обласних властей. По-друге, рішення уряду – ще не остаточне, його, звісно, відмінити не можна, але можливо внести певні корективи. Тобто в міністерстві допустили можливість таких змін у перспективних планах.

А тим часом представницькі делегації зі згаданих сільських рад, очолювані головами громад, активістами й депутатами Галиною Сікержинською, Ігорем Андруховим, Тетяною Шумейко, Галиною Шевчук, Олегом Джогом, Олександром Юсуповим та іншими, до яких приєдналися також голова районної ради Михайло Піддубний та депутат обласної ради Володимир Саволюк, подалися відстоювати свою позицію до Вінниці. І хоча зустрічали барчан у обласному центрі далеко не з розпростертими обіймами, а дуже навіть прохолодно і малоприязно, наполегливість учасників пікету таки пробила чиновницький мур: представникам делегації вдалося організувати зустріч із першим заступником голови ОДА Сергієм Здітовецьким…

Підсумок тієї розмови був зведений практично до нуля, бо обласна влада вкотре «покивала в бік Києва», мовляв, тільки за  Кабміном останнє слово.

То чим не задоволені мешканці вищезгаданих громад? Їх лякає перспектива бути у складі Копайгородської ОТГ. Оте злополучне рішення уряду щодо «нарізання» територій за вказівним принципом без врахування місцевої специфіки і створює  “революційну ситуацію”.

– Наших людей найбільше здивувало й обурило те, що з ними ніхто не радився, – каже в. о. Верхівського сільського голови Олександр Юсупов. – Просто, виходить, у кабінетах накреслили схему поділу громад і назвали це реформою. Це як у тій приказці – нас без нас женили…

Ми категорично проти приєднання до Копайгородської ОТГ, якої, до речі, ще навіть не створено. По-перше, хоча географічно знаходимося ближче до Копайгорода, зате до нинішнього райцентру маємо і автобусне сполучення, і більш-менш нормальну дорогу, на відміну від копайгородського напрямку через залізничну станцію Копай. По-друге, вся необхідна для людей інфраструктура зосереджена в Бару, натомість селище міського типу, яке нам пропонують за “столицю” об’єднаної громади, доведене вже, як мовиться, до ручки. То для чого примножувати злидні? Нарешті, якщо копайгородчани планували створити в себе ОТГ, то чому до цих пір, протягом кількох років проведення децентралізації не знайшли часу чи бажання провести зустріч з людьми в наших громадах і розповісти, як вони планують жити далі? Натомість наших громадян просто поставили перед фактом.  Та ще й Копайгородську ОТГ планують «причепити» до Могилів-Подільського району, а це – сімдесят кілометрів від нас…

Потрапили до списку «приписних» сіл і населені пункти Поповецької сільради – Кошаринці та самі Попівці. «У Вінниці і Києві легше водити пальцем по мапі і прокладати кордони між  територіями, аніж в реальності спілкуватися з невдоволеними людьми, – ділиться думками керівник тамтешньої громади Ігор Андрухов. – Недавно мене покликали на збори жителі Кошаринець і поставили  ультиматум: «Як собі хочеш, то викручуйся перед начальством, але ми під крило Копайгорода не підемо!» І їх можна зрозуміти.

Що ж нас чекає у пропонованому центрі ОТГ? А практично нічого. Тут немає добрих доріг, як і прямого автобусного сполучення, ні комунальної служби, ні вуличного освітлення, ні промислових підприємств, окрім маленького поповецького плодозаводу, ні пожежної частини, ані лікарні, за яку ми довго-довго разом «воювали», а під час коронавірусного табу її недавно тихенько закрили. До Могилева-Подільського треба півдня попутнім транспортом добиратися і стільки ж часу повертатися назад. А коли вирішувати свої справи?

Ми розуміємо, що географічно Копайгород не «ліпиться» нікуди, то там мусить бути ОТГ. Якщо так, то мусила б влада віддати в цю сторону Митківську, Мальчовецьку та Матейківську громади. Тоді можна було б якось розкручуватися, а так тулять злидні до злиднів, та ще й бунтують людей…

Територіальна колотнеча в Барському районі не сьогоднішня. Першою на свій захист піднялася Войнашівська ОТГ. Як зазначає її очільниця Оксана Шевчук: «Ми не маємо права відступати, адже мусимо захищати інтереси людей, які цілком законно створили свою громаду і хочуть жити й працювати тут. Тому використовуємо всі законні методи спротиву і дуже сподіваємося, що нас почують. А поки чиновники роздумують, готуємось цивілізовано, у правовому полі, тобто через суд, відстоювати свої інтереси…».

Віктор Зеленюк

Барський район

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені