У Бару проводять розкопки замку

З кінця минулого тижня старовинне місто живе очікуванням результатів археологічної розвідки групи фахівців «Науково-дослідного центру «Охоронна археологічна служба України» Інституту археології НАН України під керівництвом кандидата історичних наук Павла Нечитайла. Місцем їхньої роботи став парк відпочинку на лівому березі річки Рів, де три століття тому стояв барський замок, який називали в ті часи «брамою Польської України».

Повернути замку його історичну значимість взялися активісти волонтерського фонду «Барський замок. Відродження», який очолює програміст за фахом та історик за покликанням Ігор Лозінський.

– Ми з нетерпінням чекали «висадки десанту» археологів і всі свої зусилля направили зараз на сприяння їхній роботі, – ділиться думками Ігор Броніславович. – За підтримки міського голови Артура Цицюрського оперативно вирішили організаційні питання і приступили до розкопок у чотирьох різних місцях задля визначення глибини залягання замкових мурів. В одному з археологічних шурфів, на чотирьохметровій глибині уже дісталися до грунту сімнадцятого століття.

Відомо, що наш замок був сильною фортифікаційною спорудою з потужним арсеналом озброєння і неприступним для ворогів. Не всякому завойовнику вдавалося ним володіти. Так що ми зобов’язані гордитися своїми предками та мусимо дослідити й передати цю спадщину майбутнім поколінням. А знати історичне минуле малої батьківщини – це гідний честі обов’язок кожного справжнього патріота України. І буде дуже позитивно, якщо нам вдасться хоч частково реставрувати замок та включити цей об’єкт у розроблений історично-туристичний маршрут міста. Так що попереду в нас ще дуже багато роботи…

До речі, барський замок має цікаву «загадку» – не досліджену мережу підземних ходів. Старожили стверджують, що під час забудови центральної частини міста будівельники не раз натрапляли на них. Проявлялися ходові склепіння й при інших природних катаклізмах – зливах і зсувах грунту. Та жодного разу ніхто на професійному рівні не займався їхнім обстеженням – провалля засипали всяким непотребом, а ходи замуровували. На слуху нині й згадка про можливий підземний перехід з Бара до села Чемериси-Барські по дну ставу Барський у районі Лисої гори. Ця тема давно хвилює уяву місцевих дослідників-краєзнавців своєю ймовірною сенсаційністю. А раптом знайдуть скарби козацької пори?

Отже, тепер все зведено до одного знаменника: є зацікавленість волонтерської ініціативної групи та сприяння міської влади.

Віктор Зеленюк

м. Бар

Фото Сергія Зеленюка

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені