Різні види харчової солі: як вибрати і що корисно

У повсякденні максимум розмаїття солі, який ми використовуємо, – йодована чи нейодована. Ну, ще комусь більше до вподоби «екстра», а хтось полюбляє кам’яну. До речі, науковці наполегливо радять уникати всього рафінованого, і солі типу «екстра» в тому числі. Адже очищена від домішок, вона містить максимум натрію, надмірне надходження якого і є основною причиною гіпертонії, хвороб нирок, суглобів та решти негараздів зі здоров’ям.

Не більше 5 г на добу – ще один постулат, яким нехтує більшість людей. Ми не враховуємо, що майже всі готові продукти, від хліба до майонезу чи сиру, уже містять у  своєму складі цей древній підсилювач смаку. Майже пошепки, не сподіваючись бути почутими, лікарі ще радять присолювати готові страви, а не сипати жменями сіль у наїдки, що готуємо. Присолюючи їжу в тарілці, ви теж маєте менше шансів зустрітися з лікарями, відновлюючи здоров’я. Цікаво, що майже всі знайомі із цими рекомендаціями. Але хоча б частину з них хтось виконує? Один на тисячу хіба що. Тим цікавіше поспілкуватися з людиною, яка з легкістю дотримується наведених порад і при цьому її життя не є прісним у буквальному сенсі. Ірина Ремез «скромно» називає себе королевою спецій. В цьому є  певна іронія, але й доля істини присутня. Адже вже багато років вона займається продажем спецій та приправ. Тому й про сіль знає більше, ніж інші. Про сольове розмаїття пані Ірина розповідає й нашим читачам.

  • Йодована, морська, харчова, рожева та чорна сіль – це той мінімум, який буває присутній на моєму столі і з яким варто познайомитись іншим. До речі, одразу зазначу, що щодня віддаю перевагу солі, яка містить йод. Адже здоров’я – перш за все. А «недогодована» йодом щитовидна залоза може вивести з ладу увесь організм. Тому не розумію людей, які лінуються купувати йодовану сіль. Або кажуть, що різниці нема, – ділиться пані Ірина.  – Це саме стосується і рафінованої харчової солі. В процесі обробки її дрібно перемелюють, очищують від домішок та мікроелементів, які присутні при її добуванні та теж цінні для нашого здоров’я. «Вихолощена» харчова сіль  і є основним постачальником натрію, надлишок якого дарує гіпертонію та проблеми з нирками.

За її словами, значно корисніше вживати морську сіль, яка добувається з моря природнім шляхом (випаровуванням  води під дією сонця). Вона містить 98% хлориду натрію та 2% корисних мікроелементів. На смак  мало чим  відрізняється від харчової солі, але на вигляд буває сірого, рожевого та навіть чорного кольору – це обумовлено тим, що в різних місцях видобутку різна концентрація глин та різноманітність морських  водоростей. У морській солі в достатній кількості містяться цинк, калий та залізо.

Певні «підводні камені» має і йодована сіль. Це звичайна харчова або мінеральна сіль, але з додаванням йоду. Згідно з ДСТУ, йодована сіль може містити в своєму складі тільки йодат калію, але багато виробників використовують для обробки солі йодид калію – речовину інших властивостей. З додаванням йоду сіль не змінює смаку, але при нагріванні більше  +100 градусів Цельсія йодована сіль розкладається та надає страві металевого  присмаку.

Менше відомі в нашій країні рожева та чорна гімалайські солі. Це різновид  солі, що мають такий колір за рахунок мікроелементів, таких як калій, залізо,  магній та кальцій.

  • А взагалі вона має в складі 84 природних мікро- та макроелементів. Рожева сіль видобувається в соляних шахтах Хевре – за 300 км від Гімалаїв. При потраплянні солі в організм людини гімалайська сіль виділяє іони, які руйнують шкідливі молекулярні зв’язки – сольові відкладання, склеротичні нарости на судинах. Гарно очищує організм від шлаків та токсинів. Така сіль не відкладається у суглобах, тому її можна використовувати при безсольових дієтах, людям які страждають атеросклерозом та порушенням обміну речовин, – ділиться Ірина Ремез. І додає, що деякі «умільці» вдало підробляють цей корисний продукт і роблять «псевдогімалайську» сіль, зафарбовуючи звичайну кухарську розчином марганцю.

Чорна  сіль також добувається в гімалайських шахтах та солоних озерах, має дуже цікавий колір –  фіолетово-чорний,  він з’являється під час  природніх вулканічних  процесів у надрах землі. При  нагріванні сульфати натрію змінюються на  сульфіди, сполуки сірки. В результаті сіль стає фіолетового кольору, має своєрідний аромат та багато корисних властивостей.

  • Головна цінність чорної солі в тому, що вона покращує апетит, посилює перистальтику кішківника, звільняє від здуття та газоутворення та діє як м’який послаблюючий засіб. Також сіль знімає спазми та головні болі, покращую  зір та має антисептичну дію. Чорна сіль рекомендується людям, які страждають набряками та високим тиском, – завершує розповідь Ірина. – Виходить, що стан здоров’я можна поліпшити, якщо щоденні страви присолювати різними солями, не зациклюючись на звичайній. Розширюйте діапазон спецій, приправ, смаків, корисних добавок. І будьте здорові!

Підготувала Юлія РАЗАНОВА

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені