Вершинна гниль у томатів

Чорні плями на томатах – ознака вершинної гнилі плодів. Недосвідчені городники думають, що це грибкова хвороба, і намагаються позбутися її за допомогою фунгіцидів. Але все не настільки просто.

Вершинна гниль виникає на будь-якій стадії розвитку рослин. При цьому чорні плями повільно розростаються, а уражені тканини висихають і набувають специфічного кольору: від світло-коричневого до темно-бурого.

Вершинна гниль томатів має дві форми – фізіологічна і бактеріальна.

Переважно на зелених плодах з’являється маленька вм’ята пляма, яка у міру зростання овоча стає бурою і сухою. Також вона може проявлятися у вигляді не сухої, а вологої плями спочатку світло-зеленого, а потім бурого забарвлення. Плід поступово перетворюється на буру масу, що гниє, зі специфічним запахом. Причому така гниль найчастіше вражає не зелені плоди, а такі, що вже достигають, і, у першу чергу, – плоди, що лежать на землі. Останні зовні можуть бути здоровими, оскільки нерідко починають гнити зсередини, і лише на розрізі можна виявити чорні мертві тканини.

Вершинна гниль найчастіше з’являється через високий рівень кислотності ґрунту, великої кількості солі, а також нестачі вологи і кальцію, який з ґрунту поглинають рослини. У свою чергу, надходження кальцію до рослин нерідко сповільнюється через надлишок у землі сполук калію, натрію, магнію, амонію.

Відразу зазначимо, що проти верхівкової гнилі фунгіцидні засоби неефективні. Тому хворобу важливо попередити за допомогою профілактичних заходів.

Поливайте помідори лише теплою водою. Пам’ятайте, поливи мають бути не дуже частими, але рясними.

Протягом періоду вегетації проведіть 2-3 позакореневих підгодівлі нітратом кальцію (кальцієва селітра) з розрахунку 15-20 г на 1 л води. Також добре зарекомендував себе Брексил Ca – препарат, який містить 15 % кальцію і 0,5 % бору. Азоту у ньому немає, проте кальцій знаходиться у вигляді натурального комплексу, який швидко надходить у тканини рослин. Розчин готують з розрахунку 10 г на 10 л води. Обробку Брексилом проводять раз на 10-20 днів до зникнення симптомів захворювання.

Після виявлення перших плодів з вершинною гниллю слід обприскати помідори розчином кальцієвої селітри (7-10 г на 10 л води). Через 5-7 днів обробку треба повторити. Таким самим розчином полийте рослини під коріння після гарного зволоження ґрунту (1-2 л на кожен кущ).

Ставтеся до своїх помідорів уважно, не лінуйтеся зайвий раз зазирнути у теплицю або на грядку. За ретельного догляду ваші зелені вихованці не захворіють на вершинну гниль і дадуть багатий урожай гарних та смачних плодів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені