Громада Лучинчика прийняла храм, який збудував для неї вірменин Мартин Айрапетян

У світлий День Петра і Павла в центрі села зібралося дуже багато людей, не лише місцевої парафії, але й із довколишніх сіл. Подія освячення перетворилася на свято громади, якого чекали тут вісім років, з моменту оформлення документів на землю і старту будівництва на місці колишньої старої школи. Святиню спорудили за кошти місцевого сільгосппідприємства «Дружба народів», яке очолює Мартин Айрапетян.

Упродовж цього тривалого часу мені не раз доводилося бувати в Лучинчику і спілкуватися з Мартином Айрапетяном. Я щиро захоплювався його натхненною ідеєю довести до логічного завершення розпочату справу. «Ми всі колись помремо, а храм залишиться, – казав він. – Як співається у вашій пісні, домовина не має кишень. Гроші на той світ з собою не забереш. Може, колись згадають вірменина, який збудував для українців церкву…».

Більше тридцяти років Мартин Айрапетян проживає в Україні. Приїхав сюди будувати дороги. Згодом перекваліфікувався на сільгоспвиробника. У Лучинчику взяв в оренду земельні паї і створив ПП «Дружба народів». Перевіз сюди сім’ю. На території ферми, у приміщенні колишнього кормоцеху облаштував комфортне житло. Дружина Тереза теж вірменка. Сини Григорій і Сурам порадували батьків чотирма онуками. Навіть мати його, Парусік, перебралася сюди…

– Діловий і активний, голова товариства обзавівся у Лучинчику не лише друзями-однодумцями, але й породичався з українськими сім’ями – став хресним батьком п’ятьох дітей, – каже сільський голова Лучинчика Віктор Медвідь. – Коли він дізнався, що до війни в селі була церква, але в 1932 році її знищила тодішня влада, то вирішив відновити справедливість – побудувати власним коштом новий храм. Сам обирав проєкт. Перед тим об’їздив багато сіл, де оглядав церкви. Сам підбирав майстрів. Навіть художників, які розписували, особисто шукав серед професіоналів. Казав, що все має робитися професійно. Робочий день у нього починався з будівництва…

Автором проєкту є знаний архітектор Сергій Хрустальов, а розпис храму здійснили митці з Тульчинської іконописної майстерні Михайла Довганя. Він, а також митці Аліна Славгородська та Богдан Бринський мають звання заслужених художників України. Разом з ними працювали також художники Сергій та Олег Довгані, Руслан Ковальов.

– Особливість розпису в тому, що тут використано елементи українського народного орнаменту, який частково нагадує петриківські елементи, — розповіла заслужений художник України Аліна Славгородська. — В основному це зображення квітів. Їх можна побачити навколо вікон, дверей, в інших місцях. Орнаментні розписи виконували майстри Наталія Лавренюк, Василь та Дмитро Рижі. Їхні вишукані малюнки стали справжньою окрасою, підкреслили унікальність храму.

Всередині святиня вирізняється насиченістю написаних ікон, композиціями з біблійних історій. Їх можна побачити не тільки на куполі, зображення святих є на стінах, колонах, парусах. Один з ликів належить святому, якого вшановують православні віруючі у Вірменії. Коли його побачив Мартин Айрапетян, був приємно вражений такою несподіванкою.

– Разом з місцевими українцями будемо приходити у храм на службу, будемо разом з усіма молитися, – говорить Мартин Шекспірович. – Всі ми християни, всі однакові перед Богом. Господь у нас один. Я буду молитися у цій православній святині. Мої діти і внуки приходитимуть сюди.

Новозбудована церква – 3-купольна. Її висота 19 метрів. Площа за зовнішніми параметрами п’ятнадцять на десять метрів. З назвою храму довго не думали. Храмове свято у Лучинчику припадає на Михайла. Відповідно й храм назвали іменем Святого Архістратига Михаїла.

Відкриття планувалося саме на цей день, однак церковна громада вирішила прискорити подію. Навчений ніколи не йти проти думки більшості людей, Мартин Айрапетян погодився з цією пропозицією. Так само не став втручатися у церковні тонкощі з приналежністю нового храму. Громада вирішила, що залишиться він у складі Православної церкви Московського патріархату.

Шанобливо і з вдячністю прийняли люди у Лучинчику свій храм, який збудував для них вірменин Мартин Айрапетян.

Віктор Зеленюк

Мурованокуриловецький район 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені