Арахіс просувається на Північ

У публікації «А моркву проривати – виделкою…» («Вінниччина», 8 липня н. р.) – про досвідчену вчительку трудового навчання і технологій з Райгорода Немирівського району Людмилу Скрипніченко – згадувалось також, що вона вже не перший рік вирощує на своїй ділянці арахіс, який на рубежі століть культивували хіба що в Криму, на Одещині й Херсонщині. До речі, в тому нахиленому до сонця прибузькому селі з кожним роком прибавляється прихильників вчорашньої екзотики, яку ще називають земляним горіхом. Ось чому ми пообіцяли розповісти про неї окремо.

Після чергового підгортання корчів Людмила Вікторівна зробила й «перекинула» мені знімки, а потім телефоном розповіла, що нинішнього року для арахісу непростий сезон. Після дуже теплих весняних днів були й серйозні похолодання, у багатьох він просто загинув, і площі засіяли чи засадили іншими культурами. Щодо нашої героїні, то вона з садінням його не поспішала, і від цього виграла. Втратила лише окремі рослинки.

Поцікавився, чи вирощують новинку також по інших районах. Зокрема, звернувся й до дружини свого іллінецького друга Тетяни Вишнівської, яка є тут відомою кулінаркою.

– Навіть я вирощую, щоправда, в невеличких обсягах, – відповіла. – А ось моя колега по роботі в магазині «Господарочка» Тетяна Рябошапко займається цим уже не перший рік. І площі – цілими сотками. Саме в неї я й брала насіння.

Знайомлюсь з Тетяною Миколаївною, яка є іллінчанкою, а родом із села Красненьке. Ось що вона розповіла:

– Вирощувати арахіс мене привчила тітка, яка проживає в іншій частині Іллінець. Технологія дуже схожа до картопляної, але тут, я сказала б, навіть більше мороки. Бо там одного підгортання здебільшого вистачає, а тут це вже зробили тричі. Спробували ще раз, але за нинішньої погоди не виходить без грудочок, хоча в нас грунт доволі піщаний. Чому так багато підгортань? Бо від цього напряму залежить врожайність. Зав’язь, яка залишається на поверхні, не родить, плодоносить лише та, що в грунті, який має бути пухким.

А ще співбесідниця розповіла, що нинішнього року в зв’язку з різкими коливаннями весняних температур довелось цю культуру висаджувати вдруге, тому важко сказати, яким буде врожай. Попередніми роками збирали його з надлишком. Зберігали в стручках. Як використовували? Підсмажували й споживали, а особливо земляний горіх стає в пригоді при випіканні тортів.

Перевагою ж у його вирощуванні є й те, що не доводиться, в усякому разі поки що, нічим обробляти від шкідників і хвороб, а таких культур на наших городах усе меншає. І ще: якщо картоплиння для годівлі худоби не використовується, то бадилля арахісу як бобової культури є доволі цінним кормом. До речі, інші бобові рослини не годяться як попередники для арахісу, а він є гарним попередником для більшості культур. Його доцільно розміщати по картоплі, капусті, огірках, помідорах…

Микола КАВУН 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені