Костел в Іванові отримав надію на відродження

Старовинний костел у селі Іванів Калинівського району досі перебував «у підвішаному стані». Питання про те, кому має належати це приміщення і, відповідно, хто зможе його відремонтувати, намагались вирішити ще у 2016 році на засіданні профільної комісії обласної ради (з питань освіти, культури, туризму, духовності та історичної спадщини…). Сільська рада тоді пояснювала, що взятися за ремонт аварійного костелу не має права, бо не є його власником. А ще лунало твердження, що в Іванові нібито не лишилося жодного католика.

Єпископ Кам’янець-Подільської дієцезії Римо-католицької церкви, у свою чергу, теж говорив, що католицька релігійна громада не може вкладати кошти у ремонт споруди, якою не володіє, а лише використовує невелику її частину в лівому верхньому крилі… Приміщення перебувало у власності територіальної громади області, маючи одночасно трьох користувачів – сільраду, інтернат і Римо-католицьку церкву.

Тоді Калинівська райрада зверталася до обласної ради з проханням передати костел у комунальну власність району. Але обласне управління у справах національностей та релігій наголосило, що така передача була б можлива лише за згодою історичного власника споруди – католицької церкви. До того ж, культову споруду не можна використовувати не за призначенням.

– Станом на 16 липня цього року існувало три власники майнового комплексу, до якого належать костел та монастир бернардинців у селі Іванів, – каже представниця ГО «Ресурсно-інформаційний центр «Громади Вінниччини» Анастасія Ланова, яка родом із села Іванів. – Римо-католицька парафія володіла верхнім поверхом костелу, Вінницька обласна рада – нижнім поверхом костелу та правим крилом монастиря, Іванівська сільська рада – центральною частиною корпусу монастиря.

Проте на нещодавній сесії обласної ради нарешті було ухвалено рішення, напрацьоване на основі компромісу та після подолання численних бюрократичних перепон: костел непорочного зачаття Діви Марії села Іванів безоплатно передано у власність римо-католицької громади в особі Кам’янець-Подільської дієцезії, а приміщення колишнього монастиря бернардинів – у комунальну власність Іванівської ОТГ.

«Це означає, що після оформлення усіх необхідних документів наші громади стануть повноцінними власниками цих величних історичних пам’яток та зможуть законно працювати над їх відновленням! Ми щиро дякуємо усім причетним до цього позитивного рішення!» – такий допис із цього приводу опубліковано на сторінці «Іванівська сільська об’єднана територіальна громада» у «Фейсбуку».

Отже, депутати облради підтримали узгоджене рішення: нижній поверх костелу передати римо-католицькій парафії для відновлення та повноцінного функціонування храму; праве крило монастиря передати Іванівській сільраді для створення комплексу громадських публічних закладів у всій монастирській частині будівлі (музеїв, мистецької школи, молодіжного центру тощо); котельню (окреме приміщення у господарському дворі позаду культових споруд) передати сільраді з метою реконструкції для потенційного пожежного депо, комунального гаража тощо. Також ризницю (одна кімната в монастирському крилі) вирішено передати римо-католицькій парафії від Іванівської сільради для повноцінного функціонування храму (протокол намірів щодо цього підтримано сесією Іванівської сільської ради).

Керівництво громади поінформувало про перші кроки, вже зроблені на шляху до відновлення будівель. Так, після створення Іванівської ОТГ сільська рада понад два роки активно співпрацює з римо-католицькою громадою, і концепція відновлення роботи костелу та створення громадських закладів у монастирській частині була напрацьована спільно. Зокрема, за час обговорень Іванів двічі відвідав єпископ Кам’янець-Подільської дієцезії РКЦ Леон Дубравський.

Частина будівель, що була в оперативному управлінні Іванівської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату (комунальна власність обласної ради), не використовувалась уже 25 років. Адміністрація інтернату теж підтримала передачу цих приміщень релігійній громаді та Іванівській ОТГ.

Також Іванівська сільрада та римо-католицька парафія більше року співпрацюють із Польським інститутом у м. Київ щодо потенційного залучення фінансування на реставрацію костелу. Однак офіційно зрушити з місця такі проєкти вдасться лише після врегулювання майнових питань.

Торік Іванівську громаду відвідав міністр Канцелярії Президента Республіки Польща Анджей Дера. У листопаді 2019 р. експертами Національного інституту польської культурної спадщини «Polonika» проведено архітектурно-реставраційне дослідження (розвідку) костелу, що підтверджує серйозність намірів польської сторони у відновленні пам’яток. Звіт за результатами цієї розвідки позитивний – реставрація можлива, – розповідає Анастасія Ланова. – Важливу підтримку в налагодженні такої співпраці надав киянин із іванівським корінням Сергій Харчук. Окрім цього, аби популяризувати туризм Іванівської ОТГ і не тільки, він разом із колегами з велоспільнот уже другий рік поспіль організовують у селі Іванів всеукраїнські тематичні велоподії, а також ініціювали проведення міжнародного фестивалю «Янівські вихідні». Однак цього року фестиваль не відбувся в повному форматі у зв’язку з карантином…

Історична довідка

Костел і бернардинський монастир в Іванові засновані в 1760 році Адамом Холоневським. Перші будівлі цього комплексу були дерев’яними. А нинішнє приміщення костелу Непорочного зачаття Діви Марії датується 1780-м роком, збудоване воно в бароковому стилі.

 Адам Алоїз Мишка-Холоневський, гербу Корчак, походив із окатоличеного українського шляхетського роду, був правником та урядником Речі Посполитої на землях Галичини і Поділля. Саме при ньому в Іванові, тодішньому місті Янів, споруджено новий родовий палац (нині в ньому розташовується інтернат). А після смерті чоловіка вдова Саломея Холоневська організувала побудову нового костелу поруч із палацом. Цей костел був парафіяльним храмом містечка Янів та навколишніх сіл.

У 1919 році з Іванова мусив виїхати останній із графів Холоневських. У 1930-му більшовики зруйнували у храмі орган (замість нього потім поставили кінобудку), причепили на фасаді 5-кутну зірку, розділили приміщення на два поверхи… Тривалий час будівля використовувалась не за призначенням – як навчальні класи, спортзал тощо.

– Ми розуміємо, що будівля монастиря не отримає свого первісного функціоналу, – коментує голова Іванівської ОТГ Михайло Кулик. – Тому прагнемо повернути цю пам’ятку історії та архітектури до життя громади, створити там низку громадських закладів для розвитку і дозвілля мешканців. Це, наприклад, музей чотирьох народів, ідею якого ми вже анонсували, мистецька школа, молодіжний центр та інше. Так, для цього потрібні великі кошти, тому ми активно працюватимемо над їх залученням з різних джерел.

– Ми пройшли важкий бюрократичний процес тривалістю більше двох років. За цей час було узгоджено позиції усіх сторін та знайдено компромісний варіант. І поки тривав цей процес, наша територіальна громада показала свою добру волю: місцеві мешканці та працівники комунального підприємства провели безліч акцій прибирання, вивезли тонни сміття з гробниці та підвалів, посклили вікна, пофарбували двері. Єпископ Леон Дубравський та сільський голова Михайло Кулик особисто профінансували роботи з ремонту аварійних ділянок даху будівель, – додає заступник сільського голови Ігор Лановий.

Із вдячністю в Іванові говорять і про попереднього настоятеля релігійної громади з Калинівки Миколу Мишовського (нині він очолює журнал «Кредо»), який доклав чимало зусиль до вирішення долі храму, відновив богослужіння після майже восьмирічної перерви. Нині ж парафіяльне життя католиків Іванова організовує новопризначений настоятель парафії святих Петра й Павла в Калинівці Ярослав Гонсьорек. За його словами, зараз іде робота щодо офіційної реєстрації релігійної громади при костелі в Іванові.

– Католики в Іванові та сусідніх селах є, але оскільки громада не мала храму, то релігійне життя було занедбалося, – розповів пан Ярослав. – Насправді багато мешканців села мають польське походження, тільки в часи репресій чимало з них зі страху мусили переходити у православ’я… Нещодавно я проводив першу службу, і на ній були присутні 8 осіб активних парафіян. Проте в нашому списку ми вже маємо близько двох десятків жителів Іванівської громади, які зацікавлені в існуванні римо-католицької парафії. І це тільки початок.

Власне, це початок відродження, адже цей храмово-монастирський комплекс, як і громада Іванова, має багату історію та великий потенціал.

Юрій СЕГЕДА

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені