Скільки доплатять за понаднормовий стаж?..

Телефонували заздалегідь, побоюючись, що не зможуть «дістатися» завітного номера під час гарячої лінії, телефонували  й згодом, коли час запитань і відповідей давно завершився. Такий інтерес читачів нашої газети до традиційної вже інформаційної години з  начальницею Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області Оленою Корчакою цілком зрозумілий. З її вуст можна отримати найкомпетентнішу відповідь просто в ефірі, можна почути слушну пораду, які документи зібрати та куди звернутись, аби владнати те чи інше питання, пов‘язане з нарахуванням та виплатою пенсій.  Основні питання нещодавньої прямої лінії стосувались липневого перерахунку пенсій, розрахунку доплати за понаднормовий стаж, нюансів пенсійного забезпечення колишніх державних службовців.

Які умови виходу на пенсію по інвалідності для  держслужбовців?

– Чи можу розраховувати на якусь підвищену пенсію, на яку виходжу  раніше настання пенсійного віку через інвалідність, враховуючи те, що маю солідний стаж держслужбовця?

Олексій К.

Вінниця

 – Відповідно до статті 90 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889 пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону УкраїниПро загальнообовязкове державне пенсійне страхування.

При цьому прикінцевими положеннями Закону №889 збережено право на призначення пенсії за віком відповідно до статті 37 Закону України “Про державну службу”:

  • державних службовців, які на день набрання чинності цим Законом (01.05.2016) займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону №3723 та актами Кабінету Міністрів України;
  • осіб, які на день набрання чинності цим Законом  (01.05.2016) мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України №3723 та актами Кабінету Міністрів України.

Пенсія зазначеним особам призначається відповідно до статті 37 Закону №3723.

Законом 889 не передбачено призначення пенсії по інвалідності. Пенсія по інвалідності державним службовцям може бути призначена на загальних підставах згідно із Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Як розраховується доплата за понаднормовий стаж у 2020 році?

Це питання цікавило багатьох. Часто складається ситуація, коли понаднормового стажу  вдосталь, а от розмір пенсії досить скромний. Чому так виходить? Наводимо детальне роз‘яснення з конкретними прикладами, аби кожен, хто має за плечима додатково відпрацьовані роки, міг розрахувати і нинішній розмір доплати.

  • Мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок  – 30 років страхового стажу (для пенсій, призначених до 01.10.2011 – для чоловіків – 25 років, для жінок – 20 років) встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Статтею 28 Закону України  «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі – Закон №1058) встановлено, що за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам (для пенсій, призначених до 01.10.2011 – для чоловіків – 25 років, для жінок – 20 років)  пенсія за віком збільшується на 1% розміру пенсії, обчисленої відповідно до ст. 27 зазначеного Закону, але не більш як на 1% мінімального розміру пенсії за віком. Це і є доплата за понаднормовий стаж.

При цьому наявний в особи понаднормовий страховий стаж не може бути обмежений.

Таким чином, розмір доплати за понаднормовий стаж залежить від основного розміру пенсії, який розраховується, виходячи з наявного страхового стажу та заробітної плати. І якщо основний розмір пенсії перевищує мінімальний розмір пенсії (а це прожитковий мінімум для непрацездатних громадян), то така доплата визначається від прожиткового мінімуму. В разі, якщо основний розмір пенсії не досягає прожиткового мінімуму, доплата за понаднормовий стаж визначається з основного розміру пенсії за віком.

Приклад 1. Пенсія чоловіку призначена в 2000 році при стажі роботи 40 років. Основний розмір пенсії з 1 липня 2020 року 3000 грн.

Понаднормовий стаж становить – 40 – 25 = 15 років.

Доплата за понаднормовий стаж – 15% * 1712 (прожитковий мінімум для непрацездатних громадян з 01.07.2020) = 256,80 грн.

Загальна сума пенсії 3000 + 256,80 = 3256,80грн.

Приклад 2. Якщо пенсія жінці призначена в 2012 році при стажі роботи 35 років, і основний розмір пенсії становить 1600 грн, то доплата за понаднормовий стаж буде розрахована наступним чином.

Понаднормовий стаж становить – 35 – 30 = 5 років.

Доплата за понаднормовий стаж – 5% * 1600 (основний розмір пенсії) = 80 грн.

Основний розмір пенсії 1600 грн, але мінімальний розмір пенсії за віком не може бути менше 1712 грн.

Загальна сума пенсії 1712 + 80 = 1792 грн.

Як «заробити» стаж підприємцю?

 – Здійснюю підприємницьку діяльність з травня 2017 року. За яких умов цей період буде зараховано до мого страхового стажу?

– Страховий стаж — це період, впродовжякого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному (соціальному) страхуванню та за який щомісяця сплачено страхові внески (єдиний внесок) у сумі не меншій за мінімальний страховий внесок. Із 01.01.2020 мінімальний розмір єдиного внеску, який необхідно сплатити за місяць роботи для набуття страхового стажу, становить 1039,06 грн. (22% від мінімальної заробітної плати 4723 грн.).

Отже, зарахування до вашого страхового стажу періоду діяльності як фізичної особи — підприємця можливе за умови сплати єдиного внеску (в сумі не меншій за мінімальний страховий внесок), подання річної звітності та внесення звітних відомостей до реєстру застрахованих осіб.

Дані звітності про дохід підприємця і сплату єдиного внеску надходять у систему персоніфікованого обліку Пенсійного фонду від Державної фіскальної служби та в подальшому використовуються для призначення пенсії, допомоги у зв’язку з безробіттям та інших соціальних виплат.

У разі несплати або несвоєчасної сплати єдиного внеску виникає борг. Відповідно період, за який обліковується заборгованість, не буде зараховано до страхового стажу до повного її погашення.

Підготувала Юлія РАЗАНОВА

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені