Відновлюють оранжерею і будинок ірландського садівника

Село Северинівка на початку ХІХ століття належало польському поміщикові – графу Северину Орловському. Близько 220 років тому він «ліквідував» два довколишніх села й переселив кріпаків до нового поселення, яке спланував особисто, давши йому назву Северинівка. Тут було збудовано і новий графський палац. Споруда вийшла громіздкою, натомість доволі зручною. А ще палац був буквально заповнений різноманітними витворами мистецтва: картинами, порцеляною, виробами з бронзи, срібла та слонової кістки. Граф Орловський зберігав тут свої чималі колекції зброї, старовинних монет та поштових марок, а також бібліотеку, що налічувала близько 5 тис. томів.

Окрасою нового палацу мав стати парк в англійському стилі. Приблизно в 1812 році у Северинівці був споруджений будинок, який мав служити помешканням для садівника. Під час проєктування та створення парку в цій будівлі певний час жив не просто садівник, а відомий ландшафтний архітектор тих часів – Діонісій Мікклер, що був родом з Ірландії. Він прибув у Северинівку на запрошення графа Орловського. І стараннями талановитого ірландця гарним композиційним доповненням до двоповерхового палацу (в стилі пізнього класицизму з елементами бароко) став ландшафтний парк. Цей витвір садово-паркового мистецтва розмістився на фронтальній стороні палацу та простягся до берегів річки Рів.

Садівник, ботанік і дизайнер Деніс Макклер (знаний також під ім’ям Діонісій Міклер) зробив значний внесок у розвиток садово-паркового мистецтва Польщі та України. Народився він 15 серпня 1762 року в містечку Ферфілд (Ірландія). Після здобуття освіти в Дубліні та Лондоні (з ботаніки, паркового мистецтва і ландшафтної архітектури) Макклер переїхав до тодішньої Речі Посполитої та почав закладати неповторні сади й парки на Поділлі та Волині.

Отже, у 1814 році відомий на ті часи садівник Деніс Макклер створив мальовничі ландшафтні парки в маєтку Орловських у селі Северинівка та в сусідньому маєтку Вітославського в селі Чернятин на Вінниччині.

 Загальна кількість створених Макклером ландшафтних садів та парків на території сучасної України перевищує чотири десятки об’єктів. На жаль, не всі вони збереглися. До речі, Д. Макклер (Міклер) прожив 90 років і був похований у м. Дубно на Рівненщині. У Рівному є вулиця, названа на його честь…

А Северинівський палац зберігся до наших часів, нині в ньому розташований санаторій. Дивом зберігся і будинок садівника. А три стіни, що вціліли поряд із будинком – це колишня оранжерея, дах та четверта стіна якої були скляними…

Постаттю Деніса Макклера, яка єднає Ірландію та Україну, та відновленням архітектурних об’єктів, які він збудував, давно зацікавились Громадська організація «Подільська агенція регіонального розвитку» та Северинівська ОТГ Жмеринського району.

І не випадково через два століття після діяльності на Поділлі Деніса Макклера в ці краї прибув ще один митець: у 2011 році на запрошення Подільської агенції регіонального розвитку на Вінниччині працював волонтер Корпусу Миру США Майкл Діксон, досвідчений архітектор-реставратор. У Северинівці його увагу привернули залишки старої будівлі – місцевої пам’ятки садово-паркової архітектури. Американський архітектор дізнався, що до 1926 р. тут діяла спроєктована Макклером оранжерея, в якій вирощували саджанці дерев та інших декоративних рослин. Волонтер зумів переконати місцеву владу в тому, що створені ірландцем парк та оранжерея мають цінність і що їх варто відновити. М. Діксон навіть накреслив схеми реставрації. Проте фінансові можливості для відновлення з’явились не одразу.

І от тепер, завдяки підтриманому Євросоюзом проєкту «Кластер «Яблуневий шлях», будинок садівника та оранжерея в Северинівському парку нарешті відновлюються. Заплановано також створити експозицію про діяльність Деніса Макклера. У громаді сподіваються, що це не лише сприятиме відновленню історичної пам’яті та збереженню культурної спадщини, а й стане ще одним чинником розвитку місцевої туристичної інфраструктури та культурно єднатиме Ірландію, Велику Британію, Польщу та різні населені пункти України. Адже Северинівський парк – один із найкраще збережених парків, спроєктованих Денісом Макклером. Подібний парк цього ж автора на Тернопільщині є нині Кременецьким ботанічним садом.

Юрій СЕГЕДА 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені