Чи стане Лугова туристичним центром?

Нинішнього літа представники Департаменту міжнародного співробітництва і регіонального розвитку облдержадміністрації та Тур-Клубу «Бідняжка» провели виїзне обстеження інфраструктури кількох центрально-східних районів області. Не дивно, що серед найпривабливіших  туристичних  об*єктів відвідали й Лугову Іллінецького району.

 Про неї нині багато мови і в наукових колах різних країн світу, і на місцевому рівні.  А дехто пророкує їй  навіть велике майбутнє. Наскільки для цього є підстави, і спробуємо розібратися.

Моє рідне село, хоч і в іншому районі, та лише за якийсь десяток кілометрів від неї. Сам собі дивуюся, але в дитинстві жодного разу Лугову не відвідав, хоча й був доволі допитливим, а про незвичайне тутешнє каміння наслухався ще тоді. Відколи ж уперше відвідав це село, тягне до нього, либонь, не менше, ніж до рідного. Коли ж якоїсь неділі, та ще й у велике свято,  з родичами з’їхались у Потоки, запропонував їм залишити все і податися на знайомство з Луговою.

За Жорнищем поворот до цього села засвідчує, що воно незвичайне. Високо піднята на металевій споруді  величезна кам*яна глиба жовтого кольору і яскравий тематичний вказівник на астроблему підсилюють бажання її відвідати. А в самому селі одразу за греблею повертаю праворуч до незвичайної криниці і наповнюю водою наготовлені посудини. Це та рідина, по яку багато хто з Іллінець їздить регулярно. Її ж бідонами набирали колективи попередніми роками, коли організовано виїздили на море. Вона не лише прекрасна на смак, за словами місцевих жителів, лікувальна, а й довго зберігається.

Щоправда, родичам впадає в око та ж незручність, на яку свого часу сам одразу ж звернув увагу. Цю криницю на березі річки Собок споруджено гарно, але її дашок дуже низько, і важко витягнути відро води, до якої дуже близько, щоб не вгрітися бодай разок головою…

А далі село, як село. Он, видно, проживає молода сім*я. Чоловік споруджує паркан. Жінка ж погнала з припоном корову на випас, яких тут вистачає сповна. Наскільки пригадую, в одній з крайніх хат проживала бабуся-травознайка, про яку я розповідав  у сторінці «Зцілитель». І це не дивно, бо навколо села зустрінете стільки всяких різнобарвних  польових і лугових (може, й назва села звідсіля)  квітів, що з половина їх виглядатиме досі небаченими.

Аж ось і нижній, якщо брати за течією річки, кратер, належно оформлений Іллінецькою міськрадою. Є тут яскраві стенди, оглядові майданчики, до яких ведуть дерев*яні східці. Цікаво, що на підступах на цьому камінні піднялася вгору дика черешня, під якою проросло  море кісточок. Мабуть, у тій жорстві сприятливі умови для стратифікації.  А, може, жага до життя тут сильніша?

Сюди приїхали не лише ми. З протилежного боку, від Якубівки, прибула ще одна родина. Знайомимось. Чоловік родом із села Оратів Оратівського району, а проживає в Калинівці. Про астроблему люди наслухались чимало і також вирішили скористатись вихідними й святковими днями, щоб побувати на ній.

Повертаємось тією ж дорогою до тієї ж греблі, а потім асфальтівкою через усе невеличке село  направляємось до верхнього кратера, твердий шлях на підступах до якого обривається.  Тут  незрівнянно цікавіше, хоча і не впорядковано. Високі, значною мірою висохлі трави. Поодинокі деревця і зарості кущів. Шапки колишніх скель у формі грибів уже осунулись, тому вже не так цікаво, як було ще понад п’ятирічку тому. Але все рівно відчуття якесь таке, ніби ти на іншій планеті. Чи  в іншому часовому просторі. А належить ця астроблема до найдавніших у світі, за твердженням учених, зіткнення з метеоритом відбулося десь 400 мільйонів років тому.

Своєрідне каміння вилазить на поверхню, за радянських часів тут його розробляли, на ньому чимало побудовано і в Луговій, і в навколишніх селах та Іллінцях. У деяких скелях  залишились невеличкі печери, біля однієї з них вдалося зустріти прудкого вужа…

З цього місця добре видно село Іваньки, бо воно поруч, але це вже Липовецький район, який ще до появи Іллінецької ОТГ першим узявся за використання тутешніх можливостей  для розробки велосипедного туристичного маршруту, вигравши відповідний конкурс. Адже й біля нього є кратери, один з яких належно впорядкований. А загалом астроблема розміщена переважно між цими двома селами, Жорнищем і навіть Слобідкою. Про це найчастіше розповідають відвідувачам найвідоміші краєзнавці обох районів – Ольга Рудник з Іллінець та Олександр Роговий з Липівця.

Іваньки значно більші за розміром, мають свою сільраду, загальноосвітню школу, а в ній – музей, основна частина експонатів якого пов*язана з тутешнім незвичайним камінням та виробами з нього. Якщо погода, тут нормальне сполучення. А коли задощить, цих два близеньких села – ніби на окремих островах. Тому чи не першою умовою створення тут належного туристичного центру є прокладання дороги з твердим покриттям, яка, до речі, необхідна і з багатьох  інших точок зору.

Ясна річ, огляд кратерів багато часу не займає, тому годилося б знайти в Луговій й інші заняття. Маючи в авто складні вудочки, на зворотному шляху  завернув до вагончика людей, що доглядають за ставом.

У чоловіка, який представився орендарем Павлом Сліпчиком, запитав, чи могли б ми придбати квитки і порибалити тут. Він відповів, що організацією такого рибальства поки що не займається, але вже задумується, побачивши, як багато машин сьогодні з ранку побували в селі.

Неподалік – березові посадки. Цікавлюся їх мікологічною врожайністю. Виявляється, попередніми роками траплялись переважно підберезники, а нині – переважно  гіропори березові, тобто синяки…

Якщо підсумовувати, то, зокрема, для зеленого туризму краще село годі й шукати. Якщо справді і в організації рибальства будуть зміни, і якщо не забаритись з посадками дубів, сосон, ялин, осик, грабів, ліщини, глоду,тих же беріз. Тобто дерев і кущів, які дають найбагатші врожаї грибів. Місць для цього навколо села вистачає, як і зацікавлених представників лісового господарства в Іллінцях. Безперечно, зацікавлена в цьому й Іллінецька ОТГ, а тут уже навчилися реалізовувати гарні задуми.

Микола КАВУН

Фото автора

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені