Чому обсипається слива?

З таким питанням до редакції звернувся наш читач М. О. Мельник із селища Тростянець. У його саду третій рік поспіль у липні-серпні опадають усі незрілі плоди сливи сорту Угорка, хоча з початку червня дерева регулярно поливав…

Певно, така проблема виникає в багатьох садівників і на різних етапах. Буває, що зі сливового дерева обсипається цвіт або дрібна зав’язь, іноді облітають невеличкі зелепухи, а трапляється, що на землі опиняються майже зрілі сливки. Основні причини цього неприємного явища та способи його уникнення узагальнила фахівець із захисту рослин Наталя Михальчишена.

Шкідники можуть відкласти два покоління личинок, які будуть гризти плоди зсередини, позбавляючи садівника врожаю. Найбільш злісними шкідниками сливи є плодожерки і пильщики. Сливова плодожерка дуже поширена в наших садах. Результатом її діяльності може бути те, що слива ніби починає дозрівати раніше терміну, на плодах видно крапельки ґлею (камеді). Личинка поступово просувається до черешка, через 3-5 днів після потрапляння в плід вона перекриває надходження поживних речовин від черешка до плоду. Незабаром плід падає.

А личинка сливового пильщика починає їсти плід із м’якоті, потім пересувається на незатверділу кісточку. Зіпсований нею плід має запах клопа, врешті він теж опадає. Личинка ж тим часом переходить в інший плід…

Для запобігання поширенню цих шкідників важливо правильно обрати час обробки дерева. Перший раз треба обприскати сливу перед цвітінням, другий – невдовзі після нього (під час цвітіння обробляти інсектицидом не можна). Отже, щойно бруньки на сливах почнуть розпускатися, можна здійснити обробку будь-яким контактним інсектицидом («Децис», «Карате», «Фастак», «Арріво» тощо). Ці препарати знищать комах, які збиралися відкласти яйця у цвіт. А після цвітіння, коли у зав’язь вже могли заселитись личинки вцілілих шкідників, треба покропити дерева системними препаратами, які проникають всередину рослини («Актара», «Моспілан», «Каліпсо», «Конфідор-максі» і подібні).

Інфекційні хвороби теж можуть бути причиною втрати врожаю сливок. Хворі й ослаблені рослини скидають не лише плоди, а й листя, а в деяких випадках дерево навіть гине. До грибкових захворювань сливи належить моніліоз (плодова гниль, сіра гниль, моніліальний опік), полістигмоз (червона плямистість), клястероспоріоз, кокомікоз, кишеньки сливи (утворення наростів на плодах), молочний блиск, кучерявість, іржа… До бактеріальних належать бактеріальна плямистість і так звана відьмина мітла. Вірусні захворювання сливи – хлоротична кільцева плямистість, шарка (сливова віспа). Неінфекційними захворюваннями є гомоз (виділення камеді) та всихання. Варто вчасно здійснювати профілактичні заходи, бо деякі з цих хвороб не піддаються лікуванню і можуть призвести до загибелі дерева та до зараження інших рослин.

Основні профілактичні заходи: не загущувати насаджень та проріджувати крону для кращого провітрювання; здійснювати регулярну обрізку за всіма правилами (гострим інструментом, без пеньків, з обробкою зрізів); дезінфікувати інструменти; уважно відбирати матеріал для щеплення, щоб не принести захворювань із живцями; восени струшувати з гілок залишені плоди і листя та прибирати їх із пристовбурних кіл; три рази за сезон (перед розкриттям бруньок, під час цвітіння і після листопаду) обприскувати дерева фунгіцидами (біологічними або хімічними), адже грибкові хвороби є найбільш поширеними.

Нестача води теж є поширеною причиною обсипання слив. На жаль, у посуху не кожен садівник може чи має бажання поливати свої плодові дерева. А коріння сливи не дуже глибоко йде у ґрунт, тому без поливу цьому дереву важче. Також у посушливе літо рослинам важко засвоювати деякі поживні речовини з ґрунту, зокрема азот. Коли в таких непростих умовах одночасно відбувається наливання плодів поточного року і формування квіткових бруньок на майбутній сезон, то дерево може «обрати» майбутні плоди, а цьогорічні незрілі скинути. Тому сливі потрібно допомогти – хоча б три рази за сезон рослину треба гарненько полити. Оптимальним є вечірній полив у канавку глибиною 15 сантиметрів по периметру крони. Після цього бажано замульчувати пристовбурне коло перегноєм чи торфом. До речі, у вогке дощове літо слива також може масово обсипатися, бо надмірного перезволоження вона теж не любить.

Нестача поживних речовин – ще одна перешкода для любителів поласувати сливочками. Навіть якщо вистачає води, це не допоможе, коли в ґрунті не буде необхідних макро- та мікроелементів. Сповільнення росту пагонів, пожовтіння листя, опадання дрібних плодів – такі симптоми дефіциту азоту. А при нестачі калію будуть опадати хороші, майже зрілі сливи. Тому на бідних ґрунтах сливове дерево бажано тричі підживити. Перша підгодівля – перед цвітінням. На 10 л води взяти по 2 столових ложки сульфату калію і сечовини. Для кожного дерева буде потрібно по 3 відра розчину. Друга підгодівля – в період наливання плодів. На 10 літрів води беруть 3 столових ложки нітрофоски і 2 столових ложки сечовини, витрачають по 2 відра на дерево. Третя підгодівля – після збору врожаю. Тоді на 10 л води треба взяти 3 ст. ложки суперфосфату і 2 ст. ложки сульфату калію, під кожне дерево вилити по 3 відра поживного розчину.

Підмерзання – теж причина ранньої падалиці. Узимку пагони та квіткові бруньки сливи можуть обмерзати. Також мерзне цвіт під час весняних заморозків. Але дерево утворює квіти «з запасом», тому хоча б частина має зберегтися. Отже, якщо тичинки і маточки квіток бурі, можна зробити висновок, що нашкодив мороз. Аби цвіт на сливах не обсипався від холодів, фахівці радять вирощувати сорти, районовані у вашій місцевості. Окрема ситуація – екстремальні зворотні заморозки, від яких можна захищати квітучий сад багаттями, агроволокном тощо.

Погане запилення може бути пов’язане з весняним холодом і теж спричиняє опадання плодів – на ранній стадії, коли вони ще розміром із горошину. Адже в холод або в дощ комахи не літають, тому багато квітів лишаються незаплідненими. Також причиною поганого запилення може бути те, що деякі сорти слив потребують запилювачів. Тобто іноді для отримання плодів недостатньо посадити лише одне сливове дерево. Скажімо, для сливи сорту Угорка домашня хорошими запилювачами можуть бути сорти Мірабель Нансі чи Анна Шпет, їх бажано саджати поруч. Дехто навіть прищеплює у крону сливи кілька гілочок сорту-запилювача або приносить у свій сад квітучі сливові гілочки інших сортів і ставить чи підвішує їх у посудинах із водою… Але бажано, щоб у вас та в сусідів поруч росли сливові дерева різних сортів, а ще краще – саджати самоплідні сорти слив.

Перевантаженість рослини також може призвести до опадання частини урожаю, адже дерево, хоч і не хворе, але не може «прогодувати» занадто багато плодів. У таких випадках радять здійснювати нормування, а ще підпирати гілки, щоб вони не обломалися.

Підготував Юрій СЕГЕДА

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені