І селищний голова Брацлава – за обмеження паломництва

Відколи міський голова Черкас Анатолій Бондаренко насмілився на конфлікт із самим Президентом України Володимиром Зеленським, його в мережах часом називають «скандально відомим мером». Але, схоже, позиція черкащанина щодо недопущення масового приїзду паломників-хасидів цьогорічної осені до Умані дуже доречна.

Не секрет, що в нашій країні часом відбуваються небажані події, а потім крайніх знайти важко. Тому завчасні застереження пана Бондаренка спонукають глибше задуматись над додатковими загрозами поширення підступного коронавірусу. За словами міського голови, українці нині не мають права вільно відвідувати Ізраїль і США, де рівень епідемічної загрози значно вищий українського. А ось тамтешні громадяни мають право, на його думку, приїхати в українське місто і відзначати релігійне свято. Це може загрожувати не лише Черкащині, а й усій Україні, в центрі якої й знаходиться Умань.

Що породило занепокоєння? Очевидно, недостатньо висновків липневої міжвідомчої наради в МВС України про те, що святкування іудейського нового року в другій половині цьогорічного вересня у традиційному форматі є неможливим. Чи спроможна та нарада зупинити напливи бажаючих? І закордоння, і наше суспільство мали б почути чіткіші владні висновки.

Окрема тема – як паломники поводилися попередніми роками в тому історичному місті. Воно ставало дуже забрудненим, але з цього приводу місцеві жителі не дуже переймалися: отримані від хасидів гроші з надлишком перекривали затрати на впорядкування і ремонти. Але ж попередніми роками не було епідеміологічних загроз всесвітнього масштабу! Не дивно, що й міський голова Умані Олександр Цебрій висловився проти цьогорічних приїздів паломників.

Всі ті події тісно пов’язані з Вінниччиною. Традиційно серед інших приймав їх і вінницький аеропорт. Частина дорогою завертала до Брацлава, де на початку ХІХ століття й проживав похоронений в Умані проповідник Нахман Брацлавський і де над Бугом впорядковано могили його послідовників, насамперед Натана Штернгарца. Тому в селищного голови Віталія Мазура поцікавився думкою щодо можливих приїздів хасидів.

  • – Умані діставалося значно більше, бо вони там певний час проживали, – сказав співбесідник. – У нас же були фактично проїздом, тому смітили значно менше. Але, зрозуміло, брацлавчани насторожені і теж виступають за різке обмеження паломництва – у звязку з коронавірусом.

Микола КАВУН

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені