«Комунальна – означає доступна…»

Уже більше половини року при Калинівському міському центрі первинної медико-санітарної допомоги працює комунальна аптека. Її створення зініціювала Калинівська міська рада. Вона ж таки й поставила умову перед аптечними працівниками – рівень вартості медпрепаратів має бути доступним для всіх мешканців міської об’єднаної територіальної громади…

– Заснування у місті комунальної аптеки, де б мешканці мали можливість придбати ліки за низькими цінами – це була наша давня мрія, – зазначає голова Калинівської міської об’єднаної територіальної громади Анатолій Шамалюк. – І нарешті її було втілено в життя. Міська рада відкрила аптеку при місцевому ЦПМСД, а на закупівлю ліків із міського бюджету виділено понад 700 тисяч гривень. Зверніть увагу на її розташування – поряд із нашою первинною медициною. Тобто, люди приходять, консультуються з лікарями і тут же мають можливість придбати медпрепарати. Крім цього, заклад повністю самодостатній. Його працівники самі заробляють на себе, самі сплачують оренду, «комуналку» та закуповують медпрепарати. Що дозволяє водночас забезпечувати мешканців громади доступними медпрепаратами та економити бюджетні кошти.

«Бо це потрібно людям»

– Наша аптека із самого початку заснування мала соціальну спрямованість, – зазначає її завідувач Нане Еванесян. – Цим ми й різнимось від комерційних структур – низькими цінами та доступністю до медпрепаратів якомога більшого кола мешканців громади. При цьому асортимент запропонованої лікарської продукції нічим не різниться від стандартної комерційної аптеки. Але наша має ряд особливостей: на відміну від чималої кількості приватних, ми можемо забезпечувати клієнтів вакцинами та медпрепаратами на замовлення. Ні, самі ми їх не виготовляємо. Для цього потрібна спеціальна ліцензія. Але якщо людині потрібен, скажімо, якийсь особливий медпрепарат, якого наразі у нас нема, то ми надсилаємо замовлення постачальникам, і через день, максимум – другий отримуємо замовлене. Телефонуємо замовнику, він приходить, купує – і все, справу вирішено. Так що у нас замовляли препарати навіть мешканці Вінниці.

Як уже було сказано вище, розташована аптека у приміщенні місцевого Центру первинної медико-санітарної допомоги (ЦПМСД). І тут є своя логіка. По-перше, у центрі ведуть прийом сімейні лікарі. А, по-друге, там працює відділення денного стаціонару. Тобто, якщо пацієнту призначено лікування, виписано якісь медпрепарати, то йому не потрібно йти кудись далеко, шукаючи аптеку, а варто вийти на лікарняний двір і пройти лише кілька метрів.

– Міська рада «поселила» нас на території ЦПМСД і виділила нам кошти на придбання першої партії ліків, – продовжує Нане Артурівна. – Відтак, далі ми змушені заробляти самі на себе: на придбання нових медпрепаратів, зарплату, оплату комунальних послуг, оренду приміщення площею 64 квадратних метри.

– Кому сплачуєте оренду?

– ЦПМСД… Але її можна назвати символічною, адже вартість оренди одного квадратного метра площі складає лише 2 гривні. Так само відпускаємо ліки за пільговими рецептами для інвалідів І-ІІ груп, учасникам бойових дій, «дітям війни».  Цим приватники, до речі, теж не займаються. Всі витрати нам компенсує ЦПМСД, а їм – міська рада.

Коли любиш свою роботу

– Людина із доброго дива не піде до аптеки, – продовжує Нане Артурівна. – Вона купує ліки або для когось, або (здебільшого) після відвідування лікаря для себе особисто. Часто знервована, у стані стресу. І тут нам, аптечним працівникам, необхідно дуже тонко розбиратись у професії. Скажімо, знати фармакологічну дію того чи іншого препарату, їхні зарубіжні та вітчизняні аналоги, що скільки коштує, як і скільки вживати. До речі, наші вітчизняні препарати теж дуже доброї якості, а коштують значно дешевше, і про це слід розповідати відвідувачам, звертати їхню увагу, рекомендувати. Ну і, звичайно, бути ввічливим і доброзичливим, щоб людям знову хотілось до нас завітати. Ми навіть аптечний інтер’єр намагались облаштувати так, щоб він, по можливості, якомога менше нагадував лікарню, щоб все було по-домашньому…

Олег КРИВОНІС

Калинівська ОТГ

Фото автора

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені