Завжди на лінії вогню

Команда рятівників у складі 26 рядових, прапорщиків і офіцерів Крижопільської підпорядкованої державної пожежної частини ДПРЧ-20 сьогодні вважається однією з кращих у Вінницькій області. У більшості з пожежників, як-от у начальника Крижопільського районного сектора Головного управління ДСНС у Вінницькій області полковника Олега Притуляка, понад 30 років рятівної роботи, а старшого лейтенанта, начальника варти Юрія Коваля – більше 20. До речі, останній відзначений Президентом України медаллю «За врятоване життя». 27 років роботи рятівником має командир відділення, старший прапорщик Олександр Балюк, який йде за вислугою років на заслужений відпочинок.

Обслуговують крижопільські рятівники 19 сільських і селищних рад у радіусі 30 км. Окрім того, їм підпорядковані села Високе Томашпільського району і Цибулівка Тростянецького району.

– Щодо підготовки, – каже начальник варти, старший лейтенант Юрій Коваль, – то наш колектив за вправністю, оперативністю, чіткістю і знанням своєї справи не поступається, прямо скажу, колегам навіть з будь-якої європейської країни. Ми не раз доводили це на змаганнях професійної майстерності різних рівнів, в яких часто беремо участь. Крім цього, майже щодня проводимо заняття з вивчення нормативів, удосконалення, майстерності, а також зі спеціальної фізичної і психологічної підготовки. Освоюємо нові напрямки рятувальної служби, наприклад, прийоми радіаційно-хімічного захисту, знешкодження вибухових пристроїв, порятунок на воді і льоду.

– Саме такі систематичні навчальні заняття, – продовжує розмову командир відділення, прапорщик Анатолій Палагній, – завжди тримають нас у повній бойовій готовності. Цього року за тривогою виїжджали 41 раз, особливо багато виїздів на пожежі були навесні, влітку і тепер, восени. Основна причина – необережне поводження з вогнем. Зокрема, порушення правил експлуатації опалення призвели до загоряння житлових будинків і господарських будівель у Крикливцях, Соколівці. Як не прикро, але 10 викликів у села району виявилися хибними, повідомили телефоном, що горить в селі Х хата, ми негайно туди приїхали, а пожежі не було. У такому разі складаємо рапорт і подаємо в райвідділ поліції, щоб розшукали і покарали зловмисника-«жартівника». Бо від цього маємо великі збитки, витрачаємо час, спалюємо пальне, зношуємо техніку.

– Як не прикро мені говорити, – каже полковник Олег Притуляк, – але в районі сьогодні є одна лише пожежна команда в селі Жабокрич, де головою села Марія Петрівна Вербовецька. Завдяки якій утримується команда пожежників. А от у Городківці, Соколівці, Заболотному, Вільшанці, Вербці, Крикливцях та інших селах не те, що пожежних команд немає, а й автомашин, які вже розкомплектовано та порізано на метал. І винних немає. І це сталося тільки з приходом інвесторів, які зовсім не зацікавлені в обслуговуванні сільських пожежних машин. А раніше в кожному селі була своя пожежна команда. Нині все це в минулому, тому й маємо таку кількість пожеж. Щоправда, останнім часом зменшилася кількість викликів у села. І тільки тому, що серед населення проводиться відповідна професійно орієнтована робота, яка дає позитивні наслідки. Тільки в цьому році нам вдалося зберегти майна та будівель на понад 2,5 млн грн.

– Я знаю, що вашому підрозділу доводилося боротися з вогнем у цьому році в лісах, лісопосадках, на полях. Що ви скажете з приводу цього?

– Це правда. Так, в травні по радіотелефонному зв’язку надійшло повідомлення в оперативну частину, що за селом Городківка горить лісопосадка. За 20 хвилин пожежники вже були на місці. Кілька годин знадобилося їм, щоб приборкати пожежу на двох га лісопосадки. Як виявилося, вона виникла через підпал сухої трави. Ще не встигли погасити цей вогонь, як вже надійшло повідомлення, що горить молодий ліс біля села Заболотне. І знову рятувальники в дорозі. За три години вони приборкали пожежу на 1,8 га, а через кілька днів надійшло повідомлення, що горить стихійне сміттєзвалище на великій території між Заболотнянською і Жабокрицькою сільрадами. От тут рятувальникам довелося добрих п’ять годин попрацювати.

У квітні  особовий склад крижопільських рятувальників надавав допомогу в гасінні лісових пожеж в Чорнобильській зоні відчуження. За цю важливу роботу десять рятувальників були відзначені грошовими преміями і грамотами Головного управління ДСНС України.

У цьому році нам багато допомогли в зміцненні матеріально-технічної бази Городківська, Вільшанська, Вербська, Гарячківська, Андріяшівська, Жабокрицька сільські ради, а також багато фермерів. Для боротьби з коронавірусом надали грошову допомогу у розмірі 40 тис. гривень Крижопільські РДА та райрада.

– У вас я бачу все, як у Європі. Таким об’єктом як у вас може похвалитися далеко не кожне протипожежне формування в районах області. Що ви скажете з приводу цього?

– Це нове двоповерхове приміщення побудоване на західній околиці селища Крижопіль, яке змінило своє обличчя на європейське завдяки начальнику обласного управління МНС Руслану Богдановичу Шевчуку. Тут створені всі належні умови для роботи пожежної служби – ця необхідність для якісного виконання працівниками поставлених завдань. Нині в це приміщення любо зайти, бо ж зроблено все за сучасними технологіями. Маємо гарно обладнану кухню з усіма зручностями, де готують рятувальники собі їсти. Є кімната для відпочинку з плазмовим телевізором, телефоном, приваблює і актовий зал з сучасними меблями, комп’ютерний кабінет з оргтехнікою, радіозв’язок, посадили сад, та при вході на територію милують око різнобарвні, пахучі квіти, ялини, самшит. Краса неймовірна. Все це значно поліпшило роботу пожежників у даний час, – сказав полковник Олег Притуляк. А ще в переддень професійного свята, – зазначив керівник, – хочу подякувати своїм колегам за сумлінну роботу, зокрема, начальнику пожежної частини майору В’ячеславу Рогозянському, начальникам варти: капітану Василю Федорову, старшому лейтенанту Руслану Шевчуку, водіям: прапорщику Віталію Вальку, старшинам Володимиру Волохову, Юрію Федорчуку, радіотелефоністу, сержанту Григорію Коліснику та іншим.

Як тільки на пульті зв’язку одержують сигнал біди, на місце пригоди відразу ж виїжджають пожежники, які там працюють з повною самовіддачею.

Володимир БРЕНДУЛЯК,

Крижопільський район

На світлині: В центрі полковник Олег Притуляк з особовим складом Крижопільських рятувальників

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені