Куди подіти львівське сміття з Демидівки?

На село насувається екологічна катастрофа

Нагадаємо, що  вночі 11 серпня поліція затримала п’ять вантажівок зі сміттям у Демидівці Жмеринського району, яка входить до складу Гніванської міської ОТГ. Вночі машини розвантажували на приватній  земельній ділянці за селом. Поліцейські з’ясували, що гори непотребу привезли в Демидівку зі Львова. Насправді сміття привозили протягом тижня. У підсумку нарахували приблизно тисячу тонн сміття! Такий «подарунок» зробив селу підприємець Юрій Данилюк – голова спілки власників майнових паїв колишнього КСП “Мрія”. До речі, Данилюк не є власником земельної ділянки, яку засмітив сотнями тисяч кг відходів, він взяв її в оренду в інших  селян. А тепер  обурення та ненависті, що вислухав відтоді, вистачить на кілька життів.

 Під час загальних зборів селяни були годні геть чи не нагодувати сміттям того, хто привіз його на ці землі.  Пристрасті вирували через край. Жителі села мали намір навіть перекривати автошлях Браїлів-Тиврів, вулицю Соборну у Вінниці та навіть рейки  Південно-Західної залізниці, яка проходить через їхнє село. Попередження про це ініціативна група (голова  ініціативної групи –  Галина Заїка, депутат Гніванської міськради Анатолій Поліщук і староста Демидівки Юрій Мельник) надіслали у правоохоронні органи. Але акції непокори перенесли, взявши з підприємця розписку , що він до 6  вересня вивезе сміття з Демидівки. На жаль, дива не сталося – і тепер на це мальовниче село насувається екологічна катастрофа. З цього приводу у Демидівці в неділю, 20 вересня, знову відбувся схід села. І знову – пристрасті та безвихідь. Про це ми розмовляємо зі старостою сіл Могилівка та Демидівка Гніванської міської ОТГ Юрієм Мельником. Всі знають його як стриманого, практичного, виваженого старосту, який знаходить вихід у найскладніших ситуаціях, не ховається від проблем. Тим більше прикрим було чути від нього слова «Ситуація патова, тупикова, це клінч! Що робити, ніхто не знає!». Неабиякі пристраті вирували під час зборів і цього разу, але знайти спільну думку чи якийсь натяк на розв’язання проблеми так і не вдалося.

– З тієї тисячі тонн сміття, що привіз нам Юрій Данилюк, він спромігся вивезти приблизно 400 тонн. І якщо спочатку вимога від громади висувалась категорична – вивезти тверді побутові відходи за межі області, то тепер люди менш категоричні, їм важливо, аби смердючі купи прибрали з Демидівки. Чому ж цю бридоту не вивезли всю? Тому що рештки сміття пересипані землею, грунтом, а також частково відходами з переробки зерна. Фактично з 1 вересня до  вчорашніх  зборів йшли пошуки місця, де можна було б це сміття «пристроїти» – йдеться про офіційні сміттєзвалище або переробні заводи. Але щойно почують власники сміттєзвалищ, що це «львівське» сміття та ще й пересипане грунтом – відмовляються. Такі відходи не можна відсортувати! – розповідає сільський староста.

На території ОТГ діє 3 паспортизованих звалища: у Демидівці, Могилівці та Гнівані. Зрозуміло, що сусіди під жодним приводом не пустять відходи на власні майданчики, а несмілива пропозиція перезаховати ці відходи у самій Демидівці викликала шквал критики. Особливо заперечують люди, що живуть поруч із місцевим сміттєзвалищем, колишнім «кінським цвинтарем» – раніше тут ховали загиблу худобу, колись у селі був величезний тваринний комплекс. Збори тривали майже 4 години, були присутні не менше 100 людей, але виходу так і не знайшли. Сам підприємець годний вже навіть продавати своє майно і шукати додаткові кошти для вивезення сміття, оскільки каже, що його ресурси вже завершуються. Але ж куди все вивозити? Під покровом ночі вивалити гори відходів деінде не вийде, а офіційно,  як зазначили, це сміття ніхто не хоче брати.

Тим часом на село насувається екологічна катастрофа. Адже львівський непотріб відвантажили поблизу того місця, де розташована артезіанська свердловина, з якої подається питна вода для всього села. Щойно підуть дощі – токсичні речовини просотаються в землю і будуть отруювати питну воду! Тай й сморід від того сміття, навіть присипаного землею, шириться далеко за межі майданчика. Загрозу поширення різних інфекцій ніхто не скасовував. 

– Справу порушили, досудове слідство закінчилося, справа знаходиться у прокуратурі. Підприємця звинувачують за статтею  239 про забруднення земель. І що: він заплатить штраф, можливо, компенсує збитки (через кілька років!), а сміття потрібно вивозити негайно, вже сьогодні, поки не має дощів! – пояснює драматичну ситуацію Юрій Мельник. – Ми самі себе загнали в глухий кут, я маю на увазі державу. Адже не маємо цивілізованого закону про поводження із ТПВ. Приміром, як у Польщі. Там з народження і до смерті з кожного громадянина стягується податок на утилізацію сміття – мізерна сума, але постійно. А в нас немає стратегічного бачення важливих питань, наперед ніхто не думає. Але треба починати із себе. Приміром, в Демидівці та Могилівці тільки 40% населення сплачує за вивезення сміття. Інші кажуть, що в них сміття… немає! Треба міняти свідомість людей.

   Звернення до Президента, керівництва області, екологічної інспекції, правоохоронних органів поки що не допомогли. Тим часом обурені люди не відмовляються від ідеї акцій мирної непокори. Лунали навіть поодинокі заклики на знак протесту відмовитись від участі у місцевих виборах. Але навряд чи це допоможе у наведенні порядку. Попри те, що Демидівка входить до складу Гніванської міської ОТГ, територіально вона ще належить Жмеринському району. Саме цей район останнім часом тотально потерпає від епізодів несанкціонованого завезення сміття. Голова РДА Святослав Ніколайчук особисто приїжджав три рази на смітник і два рази у сільську раду, але виходу з непростої ситуації так і не знайшли.

Р. S. Коли верстався номер, стало відомо, що 21 вересня під час сесії Гніванської міськради було прийнято рішення звернутися до суду з вимогою ліквідувати наслідки утворення несакнкціонованого звалища до винуватців скоєння цього злочину. Під час сесії була присутня ініціативна група, яка висловила свою думку.

Юлія РАЗАНОВА

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені