Пенсія «в один дотик» та загублені трудові

Під час «гарячої» лінії з начальницею Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області Оленою Корчакою вже традиційно не вистачило виділеної години для спілкування. Читачі телефонували і до, і після визначеного часу. Як завше, найбільше людей турбує розмір призначеного пенсійного забезпечення, багато кому складно відновити документи, які б підтвердили стаж. Адже іноді людині бракує навіть не місяця чи двох, а кількох днів, щоб стати повносправним пенсіонером у визначеному віці.  Неабиякий інтерес у наших читачів викликала інформація про те, що незабаром пенсіонерам від 75 років доплачуватимуть 500 грн (так, як роблять нині для 80-річних та старше).  Але поки що це залишається на рівні планів уряду, і реальної постанови щодо цього не існує. Тож  чекаймо та сподіваймось! Нижче публікуємо декілька відповідей на найбільш типові запитання, що пролунали під час прямої лінії з Оленою Корчакою.

ЧИ МОЖЕ НАЙМАНИЙ ПРАЦІВНИК СПЛАТИТИ ЄСВ ЗА СЕБЕ?

Про це запитував Віктор Головченко з Вінниці.

Відповідно до частини першої статті 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон) платниками єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – ЄСВ) є роботодавці, зокрема підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичної особи на умовах трудового договору (контракту).

Обчислення і сплата ЄСВ за працівників, які працюють на підприємствах, в установах та організаціях, здійснюються роботодавцями за рахунок сум, на які ЄСВ нараховано (частина девʼята статті 9 Закону). ЄСВ сплачується шляхом перерахування платником-роботодавцем безготівкових коштів із його банківського рахунку (частина сьома статті 9 Закону).

  • Отже, найманий працівник не має можливості самостійно здійснитисплатуЄСВ.
  • ЯК ПІДТВЕРДИТИ ТРУДОВИЙ СТАЖ ДЛЯ ПРИЗНАЧЕННЯ ПЕНСІЇ?

Кілька разів читачі цікавились, як можна підтвердити трудовий стаж. На жаль,  не всі «кадровики» сумлінно робили відповідні записи, та й неточностей  стосовно врахування періоду навчання, військової служби тощо вистачає. Зрештою, іноді трудові книжки, в які записана вся трудова біографія, просто губляться! Що ж робити в подібних випадках, якими документами підтвердити, що ти не байдикував?

Основним документом, що підтверджує трудовий стаж роботи до 1 січня 2004 року, тобто до вступу в силу Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», є трудова книжка.

Але при відсутності у людини трудової книжки, у випадках, коли в ній відсутні необхідні записи або містяться неточні дані про періоди роботи, довести наявність стажу можливо іншими документами. Зокрема, довідки підприємства, виписки з наказів, особові рахунки та відомості на видачу зарплати, посвідчення і характеристики з місця роботи, трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання тощо.

Окрім того, при відсутності документів про трудову діяльність та неможливості їх одержання, стаж роботи, який дає право на пенсію, встановлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, установі, організації.

Як підтвердити періоди навчання?

Як підтвердження терміну навчання у вищих навчальних закладах, профтехучилищах, закладах підвищення кваліфікації та перепідготовки, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі приймаються:

дипломи, свідоцтва;

довідки та посвідчення;

збережені архівні дані.

Як зарахувати до стажу військову службу?

Для підтвердження військової служби, а також служби в цивільній обороні, Держспецзв’язку, органах держбезпеки, розвідувальних органах приймаються:

військові квитки;

  • довідки архівних і військово-лікувальних установ;
  • довідки військових комісаріатів, військових частин і установ системи Міноборони та інших силових структур.

Військова служба у складі діючої армії в період бойових дій, в тому числі при виконанні інтернаціонального обов’язку, зараховується до трудового стажу на підставі довідок військових комісаріатів, які видаються в порядку, визначеному Міноборони.

Для підтвердження служби в органах внутрішніх справ, Нацполіції приймаються довідки, видані згідно з порядком МВС.

Куди звертатись?

За підтверджуючими документами необхідно звернутись на підприємство (правонаступника), де особа працювала або до архіву, якщо установа припинила свою діяльність.

ПРО АВТОПРИЗНАЧЕННЯ ТА Е-ПЕНСІЮ

Читала у вашій газеті, що документи на пенсію можна подавати в електронному вигляді, і її призначать автоматично. Поясніть, як саме це робиться?

Наталія Стратієнко,

Літин

Нову модель звернення громадян за призначенням пенсії «в один дотик» через вебпортал Пенсійного фонду запроваджено в липні 2019 року. З моменту створення сервісу за призначенням таких пенсій звернувся 3821 житель Вінницької області, в тому числі 3169 – за 8 місяців 2020 року.

За кількістю таких звернень Вінницька область є лідером в Україні. Наразі кожне третє звернення за призначенням пенсій надходить електронним шляхом.

Сервіс «Е-пенсія» дає можливість самостійно подати всі необхідні документи через вебпортал Пенсійного фонду і прийти у відділення Пенсійного фонду лише для того, щоб отримати пенсійне посвідчення. Крім того, з 1 липня поточного року Пенсійний фонд України впровадив послугу автоматичного призначення пенсії за віком.

Сервіс дозволяє надати всю необхідну для призначення пенсії інформацію завчасно та провести перевірку наявних у Пенсійному фонді даних.

Послуга надається засобами вебпорталу з використанням кваліфікованого електронного підпису (КЕП).

Користувач, який не є пенсіонером та який авторизувався на вебпорталі Фонду за допомогою КЕП:

  • заповнює анкету (заяву; загальні дані; дані документа, що посвідчує особу; адресу проживання та реєстрації; дані щодо обраного способу виплати призначеної пенсії та отримання пенсійного посвідчення);
  • додає скановані копії документів (обов’язкові та ті, які вважає за необхідне надати) для підтвердження його права на певні доплати та пільги;
  • підписує анкету-заяву КЕП та надсилає її до органу Фонду.

За результатами опрацювання анкети-заяви користувач отримає інформацію про автоматичне призначення пенсії, дату такого призначення та розмір пенсії за допомогою СМС-повідомлення, засобами вебпорталу та через мобільний застосунок.

Таким чином, пенсія призначається автоматично при досягненні пенсійного віку. При цьому немає необхідності додатково звертатись та особисто відвідувати органи Пенсійного фонду. 360 громадян нашої області уже успішно скористались сервісом – пенсію їм призначено автоматично.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені