Питання львівського сміття у Демидівці вирішено?

На загальних сходах села, що відбулися 3 жовтня, більшістю голосів було прийнято рішення тисячі тонн твердих побутових відходів, пересипаних землею та рослинними рештками, утилізувати тут же, у Демидівці, на місцевому паспортизованому сміттєзвалищі. Останнє, до речі, хоча й має дозвільні документи, багато років не використовувалось.

Нагадаємо читачам, що про непросту ситуацію у Демидівці Жмеринського району, яка входить до Гніванської міської ОТГ, востаннє ми писали в публікації «Куди подіти львівське сміття з Демидівки?» в номері  від 23 вересня. Якщо стисло, то суть проблеми полягала в тому, що місцевим підприємцем ще в серпні на поля села було завезено майже тисячу тонн сміттєвих відходів зі Львова. Під тиском обуреної громади до початку вересня він спромігся вивезти лише половину непотребу, який вже встиг трохи заорати в землю та присипати рослинними відходами. А 400 тонн небезпечної гидоти так і  продовжувало лежати поблизу артезіанської свердловини, яка дає питну воду всьому селу. Винуватець екологічної катастрофи місцевого масштабу заявив, що решту сміття він просто  фізично не може нікуди вивезти – прийняти багатотонні купи відмовились абсолютно всі діючі сміттєзвалища. З різних боків і різними способами намагались зарадити ситуації і Гніванська ОТГ, і Жмеринська та Тиврівська райдержадміністрації, і обласна державна адміністрація – марно.

 – На жаль, місячні пошуки можливого місця його утилізації, яким займалися і міський голова В.Кулешов, і депутат міської ради С.Тімофєєв, і винуватець забруднення земель Ю.Данилюк, не увінчалися позитивним результатом. Жодне зі сміттєзвалищ Вінницької області та сусідніх областей прийняти сміття на утилізацію категорично не погоджується, – підтвердив староста сіл Могилівка та Демидівка Гніванської ОТГ Юрій Мельник.  – Тому рішення, прийняте на зборах, – вистраждане, непросте, непривабливе, але єдине правильне в цій ситуації. Альтернативи для порятунку нашої громади ми просто не маємо, а екологічна катастрофа в селі наближається.  Нещодавно проведені аналізи води засвідчили, що її показники суттєво погіршились. Зволікати не можна й дня.

Погіршення властивостей води – результат двомісячного перебування львівського сміття на відстані 450 м від свердловини. Якби громада й надалі шукала абстрактного «ідеального» вирішення ситуації, то шансів пити отруйну воду з кожним днем більшало б.  Більше двох годин тривала гаряча дискусія: люди кричали, обурювались, не погоджувались, але, зрештою, пристали на єдину можливу пропозицію. Учасники загальних зборів більшістю голосів (47 з 87 присутніх)  проголосували за те, щоб дати згоду на розміщення цього сміття на демидівському сміттєзвалищі. Це так зване колишнє «кінське кладовище», де ховали бій худоби та хворих тварин, тож ям викопувати там не будуть, а новий шар сміття розташують зверху. Львівське сміття буде розміщено на полігоні з дотриманням усіх вимог та правил утилізації. Вже розпочались підготовчі роботи, за тиждень планують впоратися. Загалом мають вивезти майже 500 кубічних метрів «львівського непотребу», на полігоні його розмістять шаром заввишки 15 см, а зверху ще й «прикриють» достатнім шаром так званої «вскриші» та просіву, які  надасть ТОВ «Демидівський граніт». Це ж підприємство виділило спеціальну навантажувальну техніку та автотранспорт для перевезення сміття з теперішнього місця його зберігання до місцевого паспортизованого  сміттєзвалища. А ще кошти буде надано з резервного фонду Гніванської міської ради…

– Щоб прийняти таке непросте рішення, знайти вихід з тупика, довелося виснажливо попрацювати всьому активу ОТГ та села. Перед присутніми виступав і я (більшістю волав!), і міський голова Володимир Кулешів, і голова Жмеринської РДА Святослав Ніколайчук. Саме його звернення, до речі, стало переламним моментом зборів, саме він знайшов переконливі аргументи, –  продовжує розповідь Юрій Мельник. – І додам наостанок: цю огидну історію наша громада не спустить  з рук  винуватцям, вони обов’язково понесуть покарання та відшкодують нам завдані збитки.  Щонайменше буде  виставлено судовий позов від міської ради щодо відшкодування вартості проведених робіт з  утилізації сміття та компенсації моральної шкоди мешканцям громади та робіт із відновлення якості земель та завданої шкоди довкіллю.

Юлія РАЗАНОВА

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені