«Ліс – моя пристрасть з дитячих літ»

Робота лісника – це поклик серця, любов до лісу і свідома часткова ізоляція від соціуму. На це наважиться не кожен, а якщо й витримає, то чи буде почуватися щасливим та задоволеним своїм життям. Тому потрібно бути справжнім фанатом своєї справи і мати надійний родинний тил, який підтримає та допоможе у скрутну хвилину – це наче списано з нашого героя.

Лісник Андрій Швець родом із села Холоднівка Тульчинського району. Чоловік з дитинства мріяв про дві професії: військового і лісника. Але тяга до природи виявилася сильнішою за будь-які аргументи, і лісова галузь взяла верх над військовою справою.

– Професія лісника для мене не складна і дуже цікава. Цього року я відзначив професійний ювілей – 25 років, які віддав улюбленій роботі. Починав свою кар’єру в Тульчинському лісгоспі, а згодом отримав пропозицію перейти на роботу до Басаличівського лісництва, яке підпорядковане Гайсинському лісгоспу, де  й працюю вже 15 років, – розповідає про себе Андрій Швець.

Мешкає лісовий господарник разом із родиною на території лісництва. До найближчого поселення від їхньої домівки майже 3 км, і спочатку дружина Юлія, за відсутності чоловіка вдома, побоювалася залишатися на самоті з дітьми. До цілковитої приватності пані Юлії довелося звикати та миритися з недоліками професії чоловіка. Навіть зоологічний куточок та басейн із рибками на території лісництва пан Андрій спочатку створив для власних дітей, аби урізноманітнити їхнє дозвілля та привчати малих піклуватися про природу. Згодом лісник взявся розширювати  маленький звіринець вже для відвідувачів лісництва.

Господарство Андрія Васильовича милує око заїжджих своїм декоративним наповненням. Він залучає до виготовлення робіт із дерева талановитих майстрів із декоративної різьби. Завдяки його невтомній ініціативі на території садиби лісництва з регулярною постійністю з’являються нові мешканці господарства: древньоруські богатирі, лісовички, різні казкові істоти та вусаті вуйки.

– А ще відвідувачів лісництва приваблює альпійська гірка з водограєм, мініставочок із золотими рибками та комфортні альтанки для відпочинку та медитацій. Рекреаційний комплекс Басаличівського лісництва містить дендрологічний парк, створений ще у 1968 році. Тут росте 25 видів деревних та чагарникових порід, досить нетипових для нашої кліматичної зони. Цього року у лісництві зайнялися оновленням експонатів, монтують новий водограй, облаштовують територію біля нової теплиці. Крім того, цьогоріч ми заклали теплично-парникове господарство та розсадник на двох гектарах землі. Надходження від реалізацій вирощених листкових та хвойних дерев (у майбутньому в лісництві планують також зайнятися квітами) залишаються для потреб господарства і витрачаються на поновлення інфраструктури, утримання транспорту та зарплатню, – зазначив лісник.

Донька Андрія Васильовича  Людмила навчається в столичному університеті, а син, старшокласник Валентин планує продовжити батьківську справу. Пан Андрій не відмовлятиме сина, адже з розвитком технологій полегшується й робота самих лісників. Одним із таких ноу-хау став прилад для електронного обліку деревини, який дозволяє контролювати роботу працівників лісових господарств та не допускати висловлювань типу «продають ліс направо і наліво» – галузь відкрита повністю. Вся продукція виставляється на електронні торги, які відбуваються прозоро і з дотриманням усіх норм. Хто завгодно може зайти в електронний додаток та промоніторити роботу лісництва.

Ще одним позитивним нововведенням можна назвати встановлення камер у хвойних масивах для завчасного виявлення пожеж та моніторингу загальної ситуації у лісових масивах. Важливим електронним гаджетом лісник вважає прилад для обліку зелених угідь, який має зв’язок із супутником.

          За словами Андрія Васильовича, браконьєри зараз докучають лісникам значно менше, ніж раніше, адже велика частина мисливських угідь нині перебуває в оренді, тому й захист території власники проводять власними силами.

Вікторія МЕЛЬНИК

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені