Діабетична стопа: профілактика – на першому місці

Діабетична стопа. Чи доводилось вам чути цей термін?  Під ним об’єднали  усі патологічні процеси, пов’язані зі стопами ніг у людини, що страждають від цукрового діабету. І саме з початком розвитку хвороби кожного діабетика попереджають про пильну увагу, яку відтепер він має приділяти гігієні та спеціальному догляду ніг.  Тому що діабетичні стопи – одне з ускладнень, яке розвивається у 85-90% усіх хворих на діабет 2-го типу. Це не просто ускладнення: воно може стати причиною інвалідності діабетика, і іноді життя людині може порятувати лише ампутація кінцівки.

Але самого лише дотримання гігієнічних норм для запобігання таким страшним ускладненням недостатньо. Людям із цукровим діабетом слід регулярно навідуватись для огляду лікарем-подіатром або хірургом. Про специфіку догляду за стопами, зниження ризиків та важливість консультації у спеціалістів нам розповідає  хірург Євген Романов, який працює в кабінеті «Діабетичної стопи» у Вінницькій МКЛ№1.

– Як часто людина з цукровим діабетом з профілактичною метою  має відвідувати ваш кабінет чи спеціаліста вашого профілю?

– Скажімо так – регулярно, хоча б і з профілактичною метою. У кожного цей графік  індивідуальний, залежно від того, як часто утворюються гіперкератози. Їх можна знімати за допомогою спеціального обладнання, що ми і робимо в нашому кабінеті.  Зазвичай вони раз на місяць до нас показуються. Тільки лікар може оцінити стан пошкоджень, тріщин, виразок на стопі у хворого і призначити лікувальні процедури.

– Але різноманітні пошкодження, потертості, ранки, мозолі трапляються у всіх без винятку людей, а не лише діабетиків…

– Звичайно, але в діабетиків ця проблема збільшується у декілька разів і набуває небезпечного значення.  Хвороба порушує постачання тканин киснем, порушується їх живлення, мікроциркуляція  крові, вражаються судини та артерії, нервові закінчення. Часто хворі елементарно не відчувають, що пошкодили ногу.   Шкіра стає сухою, втрачає еластичність, тому різноманітні гіперкератози. Мозолі утворюються швидше, ніж у здорових людей. А тріщини, потертості – вхідні ворота для інфекцій. Як відомо, будь-які рани у діабетиків загоюються набагато довше, ніж у інших людей.  З маленької ранки може утворитись трофічна виразка – одне з небезпечних ускладнень.

– Звичайні процедури педикюру не підходять для цієї категорії хворих?

– На жаль, ні. Самостійно пацієнт не може зняти загрубілу шкіру  до того шару, який потрібно. Це бачить і розуміє лікар, ми маємо спеціальні насадки на професійному  апараті. Часто під мозолями трапляються абсцеси – їх треба розкривати та лікувати. Ті, хто вдома зрізає мозолі, може небезпечно пошкодити тканини. Розрекламовані прилади для домашнього педикюру – не те, чим варто користатися діабетикам. Люди роблять це неграмотно, травмують себе, заносять інфекцію, довго лікуються.  При діабеті це особливо небезпечно.

– Ви робите тільки  такі профілактичні заходи, як зняття подібних нашарувань чи лікуєте тріщини, ранки, виразки?

– Провадимо лікування залежно від діагнозу. Підбираємо препарати і зовнішнього, і внутрішнього застосування.  Іноді люди приходять у досить важких станах, коли їм вже загрожує ампутація! Розповідають, що тривалий час підбирали ліки вдома, чимось мастили. Не робіть так, завжди знайдіть час, аби показати пошкодження хірургу. А інші чекають, що само минеться: при цукровому  діабеті само не проходить!

– Але зовсім не обов’язково, що всі люди із цукровим діабетом  зрештою матимуть страшні ускладнення у вигляді враження кінцівок,  гангрени?

– Звичайно. Такі ризики  пов’язані  із терміном хвороби. Профілактика насамперед пов’язана з підтриманням постійного рівня глюкози!  Чим довше людина хворіє на цукровий діабет і не компенсує рівень глюкози – тим більше шансів втратити кінцівки. А якщо відповідально ставитись до способу життя при цукровому діабеті, регулярно показуватись ендокринологу та хірургу – ризики мінімізуються.

– Серед ваших пацієнтів є ще категорія, що має підвищені ризики?

– Це люди з ортопедичними проблемами, з вадами стопи – пласкостопістю, клешеногістю тощо. При цьому йде нерівномірне навантаження на стопу, виникає більше натирань та пошкоджень.  Ми рекомендуємо ортопедичні устілки. І завжди навчаємо, як правильно підбирати взуття, якими кремами користуватися.

– Чи всі можуть звернутися за консультацією до вашого кабінету?

-Вінничани можуть звернутися до нас після направлення від сімейного лікаря. А мешканці інших регіонів теж можуть проконсультуватися, але для цього доведеться через термінал у поліклініці сплатити 75 гривень.

Юлія РАЗАНОВА

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені