Поповнили зелену скарбницю України

Цими вихідними Вінниччина взяла участь у загальнодержавній екологічній акції «Озеленення України» з осіннього висаджування 1 мільйона дерев. Цього дня лісівники Вінниччини висадили понад 109 тисяч дерев, екологічно свідомі вінничани – ще 60 тисяч.

Державні підприємства лісового господарства Вінниччини попередньо підготували до акції земельні ділянки, посадковий матеріал та знаряддя праці. Висадці дерев посприяла і волога погода.

Активну участь у заході взяли усі державні підприємства лісового господарства Вінниччини, 50 учнівських лісництв, які діють на базі держлісгоспів, ветерани лісового господарства, оргкомітет Благодійної організації «Озеленення України» у Вінницькій області, волонтери, екоактивісти. Територіальні громади, органи державної виконавчої влади та місцевого самоврядування також долучилися до озеленення вулиць, територій шкіл, дитячих садків, створення парків, скверів, алей.

На пресконференції начальника обласного управління лісового та мисливського господарства Анатолія Бондаря з питань проведення на Вінниччині Всеукраїнської акції зазначалося, що нині кожен українець має усвідомлювати важливість справи відтворення та збереження лісових масивів.

– Наші працівники за роки незалежності створили майже 38 тис. га нових лісів. Лісистість області за майже 30 років виросла з 11% до майже 14%. А за останні 80 років держпідприємства лісового господарства області створили 200 тис. га лісів. Для досягнення оптимальної лісистості на Вінниччині необхідно створити ще 30 тис. га лісонасаджень і таким чином довести лісистість області до 20%, – зазначив начальник обласного управління Анатолій Омелянович. Останні дослідження показують, що клімат щороку змінюється, а зона степу через глобальне потепління розширюється. Однак завдяки праці наших лісівників Вінниччині не загрожує пустеля: ми думаємо і діємо наперед. Ми заклали надійну базу для отримання високоякісної деревини: у віці стиглості досягти запасу не 290 м3, як на даний час, а близько 500-600 м3 на 1 га через століття. В умовах глобального потепління, масового всихання лісів вінницькі лісівники успішно створюють та формують лісонасадження за участю більш посухостійких деревних порід (горіха чорного, гікорі, модрини), щоб область у наступні 50-100 років не втратила своїх зелених багатств. Разом ми зробимо чимало добрих справ на користь його величності лісу та кожного громадянина нашої держави.

Анатолій Бондар, відкриваючи акцію у Медвідському лісництві ДП «Вінницький лісгосп», поінформував учасників про те, що у вересні цього року між Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України, Державним агентством лісових ресурсів України і Благодійною організацією «Озеленення України» підписано Меморандум про співпрацю щодо створення лісів, проведення загальнодержавних екологічних акцій з висаджування дерев. Першим дієвим кроком у реалізації цього Меморандуму стала Всеукраїнська акція «Озеленення України».

У п’ятірку рекордсменів державних підприємств лісового господарства Вінниччини за кількістю висаджених дерев увійшли: Іллінецький, Крижопільський, Гайсинський, Вінницький та Жмеринський лісгоспи. По області цього дня вдалося заліснити 28 ділянок загальною площею 26 га, на яких трудилося майже сім сотень працівників.

Лісівники ДП «Бершадський лісгосп» загалом посадили 3 тисячі однорічних сіянців дуба звичайного із закритою кореневою системою. Дбайливі руки лісівників-професіоналів звикли плекати ліси від тендітних сіянців до могутніх дібров, щоб наступні покоління отримали у спадок якісні та цінні насадження.  Крім створення лісових культур на землях держлісфонду, кожен бажаючий міг долучитися до озеленення територій шкіл, дитячих садків, парків, алей та присадибних ділянок. Цією нагодою скористалися вихованці учнівського лісництва «Юні друзі лісу», які разом із наставниками поповнили видовий склад рослин шкільного дендрарію та висадили на території школи піраканту (вічнозелений чагарник з декоративним листям і плодами). Саджанцями натуралістів забезпечило Сумівське лісництво Бершадського держлісгоспу.

Відгукнулися на заклик взяти участь у акції й жителі самого села Сумівка. Працівники місцевого сільськогосподарського підприємства разом із керівником, педагогічним колективом місцевої школи, директором Бершадського лісгоспу висадили 220 кущів самшиту, ялівцю, піраканти в перлині села – в Макаровому джерелі. Цю місцину, де потужно б’є з-під землі цілюща вода, вибрали невипадково, адже її люблять усі: і місцеві, і приїжджі. Нещодавно впорядкували місця довкола джерела, і тепер ця територія стала окрасою не лише Сумівки, але й  усієї Бершадщини.
Навіть дощова погода не завадила долучитися до благородної справи громадськості разом із лісівниками Крижопільського, Тростянецького, Піщанського районів. Лісівники підготували для садіння дерев три лісові ділянки, на яких висадили лісові культури дуба звичайного. Загалом за один день тут висадили 15 тис. молоденьких дубочків.

До благородної справи озеленення рідного краю приєдналась громада села Заболотне Крижопільського району, представники сільської ради та відділення зв’язку. «Свіжа» ділянка (1,4 га), на якій лише нещодавно проводили заготівлю деревини, відтепер заліснена. У Піщанському лісництві на ділянці 0,6 га висаджували дерева під професійним керівництвом лісничого Олексія Кушніра. До посадки були залучені місцеві мешканці, представники державних установ та райдержадміністрації. А у Тростянецькому лісгоспі до участі в акції з лісівниками приєдналися мешканці села Буди. Також заліснювали ділянку у Соболівському лісництві (Теплицького району) площею 0,9 га. Тут дружний трудовий десант у складі лісівників, громади села та працівників сільської ради висадив 5 тис. молодих дубочків. До акції активно долучилися і лісівники з Гайсинського господарства. Тут, неподалік села Михайлівка висадили 8 тис. майбутніх дерев на площі 1,5 га. Крім лісівників, до садіння лісу долучилася громадськість: представники влади, держслужбовці, мешканці Гайсина, вчителі та старшокласники однієї з місцевих шкіл, вихованці учнівського лісництва «Паросток».

В Якушинецькому лісництві Вінницького району зі словами вдячності за співпрацю до учасників акції звернулася координаторка оргкомітету благодійної організації «Озеленення України» у Вінницькій області, ректорка університету «Україна» Ганна Давиденко. В обласному центрі, під керівництвом пані Ганни, висаджування дерев екосвідомими вінничанами проводилося в парках Леонтовича, на Хіміку та в парку Дружби народів.

Подібні акції дають можливість кожному зробити свій внесок у благородну місію створення та збереження зеленої скарбниці України. Адже кожне посаджене дерево на лісовій ділянці, у парку, сквері чи алеї – подарунок для майбутніх поколінь. Тому такою масовою, незважаючи на карантинні обмеження, й виявилася підтримка цієї корисної справи. Лейтмотивом же екоакції стали слова її юної учасниці Соломії, доньки лісівника Олександра Дороша, начальника відділу лісового господарства ДП «Вінницький лісгосп». Дівчинка закликала вінничан до активності словами: «Не бійтеся дощу! Виходьте садити ліс!».

Вікторія МЕЛЬНИК

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені