Тема хліба – провідна

Триста п’ятдесят робіт сімдесяти народних майстрів Вінниччини представлені нині у великій виставковій залі обласного краєзнавчого музею. Вони експонуються на 72-й обласній виставці образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва, що відкрилась напередодні Дня українського козацтва. Щороку виставка має наскрізну тему, об’єднуюче спрямування. І в цьому році такою темою став хліб – тема жнив, хліба та обрядової тематики домінує і на живописних полотнах, і на різьблених картинах, і в елементах декоративного розпису.

Величезний обрядовий вінок, що парить у повітрі під стелею, та виразні скульптури з колосся (ангел та україночка) зустрічають відвідувачів виставки. Ці елементи є домінуючими в експозиції, і не випадково саме їх поставили у центрі.

– Справа в тому, що у цьогорічній виставці взяли участь  переможці обласного онлайн-конкурсу з виготовлення дідухів «Дідух – української родини оберіг, проведеного ОЦНТ з нагоди відзначення 29-ї річниці Незалежності України, – розповіла нам директорка обласного центру народної творчості Тетяна Цвігун. – Під час конкурсу ми відкрили чимало талантів, нових облич народної культури. Цього проникливого ангела миру з колосся створила Ванда Коваль з села Мирне Калинівського району, яка є переможцем  конкурсу. Відзначили і дідухів Валентини Пітерової з Селища Тиврівського району. А також вироби, представлені Мурованокуриловецьким, Бершадським, Погребищенським і Липовецькими районами. Карантин та епідемія внесли корективи у проведення творчого змагання, все відбувалося в онлайн-форматі, але ми, попри перешкоди, не втрачаємо зв’язку з майстрами, талановитими людьми з периферії. Ви знаєте, іноді відкриваємо очі самим авторам, адже вони думають, що займаються буденними, декоративними речами. А насправді творять витвори мистецтва!

Привертають увагу і зразки ткацтва. На виставці представлені як старовинні килими, так і зразки сучасного ручного ткацтва. Хоча навчитись працювати на верстаті – непроста робота. За нею охоче і сьогодні береться Наталя Очеретна (с.Агрономічне Вінницького району). На старовинному верстаті тче килими Алла Болгарська з  Ямполя; у більш модерновому жанрі гобелену працює молодий художник Анатолій Гайструк з Вінниці.

Не лише відомі майстри народної творчості представили свій доробок на виставці. Молоде покоління як ніколи широко відкриває свої перші надбання для широкого загалу. Приміром, керамічні вироби Анастасії Левкової та Крістіни Космач, студентів Тульчинського фахового коледжу культури. Сучасні віяння представлені і в роботах Ольги Козачук з Томашполя – картини з солоного тіста та гіпсового барельєфного ліплення Аліси Євстаф’євої з Хмільника.

Звісно, знайшлося місце на вернісажі й очікуваним та найбільш улюбленим народним жанрам: ручній вишивці, писанкарству, народному малярству, різьбленню по дереву тощо. Виставка працюватиме до 8 листопада.

Юлія РАЗАНОВА

Фото автора

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені