НСЗУ інформує, на яку медичну допомогу сподіватись при підозрі й захворюванні на COVID-19

Чи має право пацієнт з підозрою чи захворюванням на COVID-19 на проходження КТ або рентгену безоплатно? І що для цього потрібно?

Доцільність обстежень пацієнту з підозрою або підтвердженим COVID-19 призначає сімейний або лікуючий лікар. Не завжди пацієнт з коронавірусною хворобою чи підозрою на неї потребує рентгенологічного дослідження. Лікар приймає усі свої рішення відповідно до клінічного стану конкретної людини. Якщо ж лікар створив електронне направлення на рентген або КТ, то пацієнт може пройти таку діагностику безоплатно. Але лише в тих закладах, які мають договір з НСЗУ на надання медичних послуг за амбулаторним пакетом. Окрім контракту з НСЗУ, заклад повинен мати необхідне обладнання – рентген-апарат або томограф. Перелік таких закладів можна уточнити в департаменті/управлінні вашого регіону, які опікуються питаннями охорони здоров’я.

Керівництво поліклініки, яка проводить такі обстеження, повинно подбати про те, щоб потоки пацієнтів з підозрою або захворюванням на COVID-19 були відділені від інших пацієнтів. А медичний персонал був забезпечений засобами індивідуального захисту.

Коли пацієнт з підозрою або встановленим COVID-19 лікується вдома? Хто оплачує ліки під час лікування вдома?

Відповідно до Стандарту медичної допомоги при коронавірусній хворобі, затвердженого наказом МОЗ, пацієнтів із легкою формою підтвердженого або ймовірного захворювання на COVID-19 рекомендовано лікувати в домашніх умовах. Так само, як пацієнтів, які вже одужують і не потребують цілодобового нагляду.

Тобто якщо пацієнт має легкі симптоми перебігу захворювання, лікар ПМД надає рекомендації щодо самоізоляції та лікування у разі погіршення стану. Симптоматичне лікування, наприклад, жарознижувальне за призначенням лікаря оплачується пацієнтом.

Легкому перебігу захворювання притаманні такі ознаки – невисока гарячка (до 38° C), що добре контролюється; нежить; сухий кашель без ознак дихальної недостатності; відсутність шлунково-кишкових проявів; відсутність змін психічного стану (порушення свідомості, млявість).

Якщо у пацієнта середній або важкий перебіг захворювання, тоді сімейний лікар рекомендує викликати екстрену медичну допомогу за номером 103.

Симптоми середнього та середньоважкого перебігу це – ядуха; утруднене дихання; збільшення частоти дихання більше за фізіологічну норму; кровохаркання; шлунково-кишкові симптоми (нудота, блювання, діарея); зміни психічного стану (сплутаність свідомості, загальмованість).

Пацієнти, незалежно від тяжкості стану, в яких є підвищення температури вище за 38°, і вона погано піддається корекції, також мають отримувати медичну допомогу у стаціонарі.

Лікування в стаціонарі – безоплатне для пацієнта.

При госпіталізації з COVID-19, що для пацієнта є безоплатним в лікарні?

В безоплатний пакет послуг лікування пацієнтів із COVID-19 входить:

– тестування на COVID-19;

– лабораторні та інструментальні дослідження;

– медична допомога відповідно до галузевих стандартів;

– киснева підтримка, інтенсивна терапія та підключення до ШВЛ або ЕКМО за необхідності;

– медикаментозна терапія та знеболення за потреби;

– консультації лікарів інших спеціальностей.

Усі ліки, передбачені національним протоколом лікування COVID-19, входять до тарифу, за яким НСЗУ оплачує послуги медичних закладів. Тому лікування пацієнтів є безоплатним.

Хто відноситься до групи ризику розвитку ускладнень при підозрі або підтвердженому COVID-19? Чи підлягають вони обов’язковій госпіталізації?

До груп ризику щодо розвитку ускладнень відносяться люди, які мають:

тяжкі хронічні захворювання легень і серцево-судинної системи;

ниркову недостатність;

імуносупресивні стани (первинний і вторинний імунодефіцити);

тяжкі алергічні захворювання або стани;

цереброваскулярні захворювання в стадії декомпенсації;

аутоімунні та онкологічні захворювання.

Відповідно до Стандарту медичної допомоги при коронавірусній хворобі, затвердженого МОЗ, такі пацієнти не можуть лікуватися вдома і потребують госпіталізації.

Скільки платить НСЗУ за лікування одного хворого на COVID-19 у стаціонарі лікарні?

За лікування пацієнтів з коронавірусною хворобою НСЗУ оплачує за глобальним бюджетом. Тобто забезпечує готовність закладу до надання допомоги пацієнтам без прив’язки до їхньої кількості. Під готовністю  розуміється і готовність медичних команд, і забезпечення лікарськими засобами та медичними виробами.

Розрахунково в середньому держава оплачує за один випадок лікування в стаціонарі понад 20 тис. грн. Але це – середня розрахункова вартість. Це означає, що є пацієнти, на яких витрачається у 2-3 рази більше коштів, а є ті, на яких витрачається менше. Все залежить від стану, в якому перебуває пацієнт.

Національна служба здоров’я України

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені