Чого тільки не продають…

Саме в осінню пору багато хто придивляється до нових екзотичних чи надзвичайно врожайних сортів, аби поповнити свою присадибну колекцію. Цю ж пору активно використовують шахраї, аби поповнити свій бюджет за рахунок довірливих любителів рослин. Малинові й помідорні дерева, картопляно-помідорні гібриди, полуниця на арці, сині троянди, багаторічні огірки та інші вигадки нині б’ють рекорди Інтернет-продажів.

Малинове дерево

Справді, чому б не спокуситись на яскраву рекламу і не купити собі дерево, яке виросте, скажімо, як вишня, а родитиме малинові ягоди? Певно, це було б зручніше і урожайніше, ніж звичні пагінці малини. Уявіть: діти вилізли на малинове дерево, сидять на гілках і ласують плодами…

Але проблема в тому, що такого дерева не існує. Міфічне малинове дерево, «штамбова малина» – це просто особливий спосіб вирощування сильнорослих малинових кущів. Їхні пагони дещо вищі та міцніші, ніж у звичайної малини, і можуть нагадувати невеличкі деревця. Але все одно в усіх сортів малини, як і ожини, пагін не живе більше двох років. У класичних різновидів він у перший рік росте, на другий рік плодоносить і відмирає, а в ремонтантних сортів може плодоносити вже на першому році, але до третього року все одно не доживе – його замінять молоді паростки, що проростуть з коріння… Отже, виростити високе «малинове дерево» за два роки ви не встигнете.

До речі, іноді для рекламних картинок «малинового дерева» використовують плоди тибетської малини (малина трояндолиста, малина мяо мяо), хоча насправді вона ще нижча за звичайну малину. Також тибетську малину нерідко видають за гібрид малини і полуниці.

Помідорне дерево

Подібна ситуація і з розрекламованим в Інтернеті «деревом», яке родить томати. Але помідор, яким би високим він не виріс, залишається трав’янистою рослиною. Отже, деревину з нього не заготовляють і по його гілках обтрушувати плоди не лазять. Насправді ж вигадливі продавці мають на увазі індетермінантні сорти томатів, тобто такі, які за сприятливих умов не припиняють свого зростання.

Ще за радянських часів «помідорне дерево» експериментально вирощували в Інституті захисту рослин у Ленінграді. Можна лише здогадуватися, скільки зусиль, місця в теплиці, тепла, освітлення і добрив потрібно було, аби змусити помідорний кущ сорту Подарунок рости і плодоносити три роки. Так, урожай становив по кілька відер з куща, але на третій рік плоди розташовувались у верхній частині рослини, тоді як нижні пагони залишались голими…

Для реклами «помідорного дерева» нерідко використовують фото зовсім іншої рослини з родини пасльонових, яка називається тамарильйо або цифомандра. Це деревце може виростати до трьох метрів, має їстівні плоди з твердою гіркуватою шкіркою, зустрічається в субекваторіальних широтах Південної Америки, у наших же краях є рідкісним мешканцем теплиць або сонячних підвіконь.

Багаторічний огірок

Дуже зручно було б не сіяти огірки щовесни, а отримувати хрумкі зелені плоди з рослин, які зимують кореневищами у відкритому ґрунті та проростають навесні. Але насправді плоди «багаторічного огірка» не зелені і не хрумкі. Тладіанта (псевдоогірок, червоний огірок) – це рослина з родини гарбузових, яка зимує у формі кореневих бульб. Хоч вона і росте в наших краях, але не має вагомого значення як овочева культура. Плоди тладіанти – червоні опушені огірочки з солодкувато-терпкою м’якоттю. Але повноцінно розвиваються вони лише тоді, коли поруч ростуть жіноча і чоловіча рослини. Натомість без запилення червоний огірочок виростає завбільшки як пів мізинця.

Дехто каже, що бульбочки тладіанти теж їстівні (принаймні, не отруйні). А ще кажуть, що цей багаторічний «огірок» набагато простіше посадити, ніж потім викорінити з ділянки. Хоча ця рослина – ліана з опушеним листям і жовтими квіточками – іноді використовується як декоративна.

В’юнка полуниця

Багатьох вабить і картинка, на якій зображена полуниця, що плететься, наче кручені паничі або квасоля. Це теж міф. Насправді хитрі комерсанти фотографують полуницю тих сортів, які мають здатність плодоносити на невкорінених вусах. Тобто, насправді рослина вирощується як ампельна – росте на високих грядках чи в кашпо і вільно звисає донизу, а не пнеться догори.

Як правило, обман або напівправда чекають також на довірливих покупців, які намагаються придбати синю троянду, жовтий бузок, оранжевий сирійський гібіскус тощо. Багато хто вже переконався, що рекламна картинка не зовсім відповідає реальності.

Юрій СЕГЕДА

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені