Згадаймо кобзаря з Вороновиці

110 років тому (21 листопада 1910 року) на Хмельниччині народився відомий кобзар, бандурист і літератор Володимир Перепелюк. Подальша його життєва і творча доля була пов’язана з Вінниччиною та Києвом.

Злет таланту майбутнього кобзаря починався з Вороновицького аматорського театру при сільськогосподарському технікумі, де Володимиру Перепелюкові довелося зіграти роль кобзаря в п’єсі «Тарасова ніч». Зіграв настільки успішно, що в 1939 р. його запрошують до кобзарського ансамблю при Київській філармонії.

Протягом 26 років Перепелюк був солістом-бандуристом Державного хору під керуванням Григорія Верьовки. Також створював і виконував власні кобзарські думи у старовинному стилі.

Вийшовши на пенсію, повернувся до Вороновиці, працював лісником у Вороновицькому лісництві Вінницького району. Виготовляв оригінальні вироби з дерева, писав твори для дітей, був частим і бажаним гостем у навчальних закладах. Не стало Володимира Максимовича 3 липня 2000 року.

На вшанування пам’яті видатного земляка було відкрито меморіальну кімнату-музей кобзаря Володимира Перепелюка – у складі Вороновицького музею історії авіації та космонавтики, розташованого в палаці Грохольських-Можайських. Також у 2001 р. обласне управління культури та Вінницький обласний центр народної творчості за підтримки Мінкульту і Національної спілки кобзарів започаткували свято кобзарського мистецтва імені Володимира Перепелюка «Струни вічності».

Згодом свято стало всеукраїнським фестивалем, минулого року воно відбувалося 14 листопада у Вінницькому коледжі культури і мистецтв ім. М. Леонтовича. А цьогоріч, на жаль, Всеукраїнський фестиваль «Струни вічності», присвячений 110-й річниці з дня народження кобзаря, довелося провести в онлайн-форматі.

Все ж невелика група представників галузі культури та шанувальників кобзарського мистецтва прибула до Вороновиці, аби разом із місцевою громадою вшанувати пам’ять митця. У виставковій залі музейної кімнати Володимира Перепелюка директор Вороновицького музею історії авіації та космонавтики Віктор Дем’яненко презентував тематичну виставку, серед експонатів якої особисті речі кобзаря та історичні фото.

– Це, зокрема, світлини далеких 30-х років ХХ ст., також ті, які закарбували останні роки життя Володимира Максимовича Перепелюка. На них відображено моменти його становлення як митця, знаного бандуриста, талановитого артиста, який співпрацював з українськими композиторами К. Домінченим, Г. Верьовкою, письменниками П. Тичиною, М. Рильським, кобзарями Ф. Кушнериком, Є. Носачем та іншими, – розповів Віктор Дем’яненко.

Участь у заході взяли заступник директора обласного центру народної творчості Олена Назарець, провідний методист ОЦНТ з музичного мистецтва Наталя Римаренко, виступив гість зі столиці Володимир Войт – заслужений артист України, соліст Національної капели бандуристів. Також на відкритті виставки були присутні викладачі та учні Вороновицького ПТУ-14, представники сектора культури Вінницького району, Вороновицької громади. Учасники зібрання поклали квіти до могили Володимира Перепелюка. Цього ж дня відбувся виступ Володимира Войта в будинку культури села Комарів.

Юрій СЕГЕДА

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені