«Вусатий листопад», або Про що мовчать чоловіки

Упродовж листопада по всьому світу актори, спортсмени, громадські активісти, лікарі, насамперед урологи та онкологи, перестають голитися та відрощують вуса. У такий екстравагантний спосіб вони намагаються привернути увагу до раку передміхурової залози, який посідає лідируючу позицію з-поміж злоякісних новоутворень у чоловіків. Приміром, у США та Канаді рак передміхурової залози займає перше місце серед онкопатології у чоловіків, а в Україні та країнах Європи дана патологія поступається лише раку легенів. Міжнародний флешмоб має назву Movember – у вільному перекладі «Вусопад». Приєдналися до акції й урологи Подільського регіонального центру онкології,  вкотре звертаючи увагу суспільства на проблеми здоров’я чоловіків та закликаючи їх до щорічних профілактичних обстежень. Тим більше, що за останніх 5 років  рівень захворюваності на рак простати в нашій області зріс удвічі. Нині в обласному канцер-реєстрі на диспансерному обліку перебуває 1822 хворих. Хоча рівень захворюваності за 9 місяців поточного року порівняно із аналогічним періодом попереднього року зменшився на 33,6%, це зовсім не означає, що в цьому році небезпечна недуга раптом почала обходити мешканців області стороною. Це лише значить, що незабаром онкоурологи констатуватимуть лавину занедбаних випадків. Епідемія коронавірусу з її обмеженнями, карантинними заходами, весняним локдауном та панічними настроями у суспільстві зупинила багатьох пацієнтів на шляху до лікаря.

Аналіз на ПСА здавайте щороку

– На жаль, у 2020 році у жодного хворого в ПРЦО рак простати не виявлено на першій стадії. Натомість значно зросла кількість випадків, коли хворобу діагностуємо на третій та четвертій стадіях. Між тим, будь-яка онкологічна патологія найкраще піддається лікуванню на ранніх стадіях, ніж занедбана, – нагадує д. мед. наук, професор, зав. кафедри онкології ВНМУ Олександр Костюк. – І найкращі результати, найбільш сприятливий прогноз маємо на І-ІІ стадіях. Але, як і більшість інших злоякісних новоутворень, на ранніх стадіях рак простати ніяк себе не проявляє, і виявити самостійно його неможливо.

Тому так важливо усім чоловікам, починаючи із 45 років, раз на рік відвідувати уролога для профілактичного огляду і здавати аналіз крові на (ПСА) простат-специфічний антиген.

– Це – єдина можливість «спіймати» хворобу на самому початку розвитку. Адже збільшені значення ПСА можуть свідчити  про появу злоякісного процесу, підтвердити чи спростувати який допоможуть інші діагностичні дослідження, що призначить лікар-уролог. Чому так важливо вперше здати цей аналіз саме у 45 років? Для того, аби знати, з яким початковим показником порівнювати наступні результати. До всього, у кожного чоловіка норма ПСА – індивідуальна, коливається 0-4 нг/мл. І саме приріст ПСА (а особливо – подвоєння) може слугувати маркером негараздів.  Пам’ятаймо, що чим більше років чоловіку – тим більші ризики розвитку цієї недуги. Своєрідний сплеск у чоловічій популяції спостерігаємо після 60 років. По Вінниччині найбільше зареєстровано випадків РПЗ у чоловіків 60-79 років. Хоча трапляється він і в молодих – доводилось лікувати чоловіків 33-36 років, – розповідає професор.

Онкоурологи акцентують увагу на тому, що існує категорія чоловіків, які повинні вперше здати ПСА в 40 років.

– Це ті, хто належать до груп ризику, мають генетичну схильність до цієї недуги, – пояснює Олександр Костюк. – Приміром, якщо в людини по кровній лінії чоловіків (батько, дід, брат, дядько) хтось мав цей діагноз, то ймовірність захворіти зростає у 10-12 разів. Слід брати до уваги і жіночу лінію: якщо в жінок по кровній лінії був рак молочної залози, то ризик захворіти на рак передміхурової залози у чоловіка збільшується в 6-8 разів. Тому чоловіки з  цієї групи повинні приходити на перше контрольне обстеження з 40 років. Зауважу, що для найповнішої діагностики разом із цим аналізом бажано визначати рівень загального тестостерону. І головне: інтерпретувати результати аналізів має уролог! До речі, в країнах із страховою медициною аналіз на ПСА раз на рік здають усі чоловіки в обов’язковому порядку.

У сучасній урології існує золотий стандарт лікування раку передміхурової залози – радикальна простатектомія. Українські протоколи тут нічим не відрізняються від міжнародних.

– У ПРЦО досвідчені фахівці виконують найскладніші оперативні втручання на найвищому рівні. В урологічному відділенні виконуються як операції відкритим доступом, так і малоінвазивні втручання за допомогою лапараскопічного обладнання. Останнім часом саме малоінвазивні втручання виконують все частіше – вони мінімізують крововтрату, скорочують час реабілітації хворого. Кожен із методів радикальної простатектомії має свої переваги та недоліки, це вирішується  при особистому спілкуванні пацієнт-хірург. Хірург вирішує, який метод доступу кращий в кожному конкретному випадку, – резюмує Олександр Григорович.

Рак «маскується» під інші недуги

На жаль, самолікування, відкладання візиту до лікаря до останнього, ігнорування неприємних симптомів з боку організму все ще залишаються для більшості наших людей нормою. А що може сигналізувати про розвиток раку передміхурової залози, які симптоми в жодному разі не можна терпіти?

– Перші прояви розвитку хвороби – дизурія (розлади сечовипускання). Другий промовистий симптом – домішок крові у спермі, проблеми з потенцією, – перераховує симптоми уролог вищої категорії, лікар урологічного відділення ПРЦО Вадим Гончарук.

– Рак передміхурової залози на ранніх стадіях має такі самі симптоми, що й аденома (доброякісна гіперплазія передміхурової залози), зокрема – відчуття неповного випорожнення сечового міхура. І через це багато пацієнтів починають отримувати препарати, які при аденомі приймав хтось зі знайомих, або купують ліки за рекомендацією фармацевтів чи розрекламовані пігулки. Так чоловіки втрачають безцінний час, і коли лікування не допомагає, коли стає гірше, лише тоді вони йдуть до спеціаліста. Тому ще раз повторимо: при будь-яких розладах у роботі сечостатевої сфери звертайтесь до урологів!

Урологи нагадують, що ще один тривожний симптом, який не визнає компромісів – кров у сечі. Це дуже грізний «дзвіночок», він свідчить про серйозні, загрозливі стани в роботі сечостатевої сфери, виникає при різних патологіях, і при його появі слід негайно кинути справи і звернутись до лікаря!!!

– Не хочу бути некоректним, але в такому випадку слід звертатись не до сімейного лікаря, а до уролога чи онколога, – наголошує Вадим Вікторович. – Ще один поширений симптом – біль у кістках, в тазу, в хребті – наслідок метастазування. Деколи ці прояви сприймають за запальну та доброякісну патологію хребта та суглобів, що призводить до помилкового та тривалого лікування. Будь-які проблеми з хребтом у чоловіків після 50-60 років мають насамперед диференціюватися з раком передміхурової залози.

Рухатись – більше, тваринних жирів – менше

Ніхто достеменно не знає, від чого виникає рак, ніхто стовідсотково не може профілактувати його появу. Але уникання тих чи інших канцерогенних факторів зменшує ваші шанси поповнити ряди пацієнтів.

Фактором ризику є надмірне вживання тваринних жирів та червоного м’яса, малорухомий спосіб життя – щодня потрібно проходити хоча б 3-5 кілометрів. Хронічні запальні захворювання передміхурової залози змінюють її структуру – із нездорової тканини рак розвивається частіше. До речі, у несподівану групу ризику стосовно розвитку РПЗ потрапили бодібілдери, які для швидкого нарощування м’язів приймають препарати тестостерону. У відповідь на додаткове введення гормону власний його рівень різко знижується, що може сприяти розвитку злоякісних процесів у молодих чоловіків, – пояснює читачам лікар.

– На жаль, не всі регулярно проходять профілактичні обстеження, не завжди вчасно вдається виявити небезпечну недугу. Але сьогодні, завдяки сучасним досягненням медицини, високій кваліфікації лікарів нашого центру, ми можемо допомогти людям у складних випадках, продовжити життя пацієнтам, покращити його якість навіть при занедбаній хворобі. Лише при співпраці і довірі між пацієнтом і лікарем можна знайти оптимальний шлях лікування, виробити грамотну тактику. Але для цього слід до лікаря звернутись! Будьте здорові, – закінчує розмову Вадим Гончарук.

Підготувала Юлія РАЗАНОВА

P.S. Лікарі люб’язно погодились надати телефони, щоб читачі мали можливість проконсультуватися або уточнити маршрут пацієнта.

Костюк О.Г. (067) 215-16-77,

Гончарук В.В. (067) 215-20-62.

Попри суперечливу інформацію та чутки, КНП «Подільський регіональний центр онкології Вінницької обласної ради» працює у звичному режимі.

Прийом пацієнтів у диспансерно-поліклінічному відділенні здійснюється за наявності е-направлення від сімейного лікаря. Аби уникнути «живих черг» під кабінетом, потрібно попередньо записатися на консультацію одним із можливих варіантів:

на сайті http://prco.com.ua

за телефоном (0432) 46-16-27, 56-08-25.

через термінал попереднього запису в закладі.

До речі, звернутись за консультацією пацієнт може і без направлення сімейного лікаря, за самозверненням, однак тоді йому доведеться сплатити за прийом фахівця суму, згідно із затвердженим обласною радою тарифом. Тим, хто має направлення і уклав контракт із сімейним лікарем, послуги проплачує НСЗУ.

Як підготуватися до здачі аналізу крові на ПСА?

Упродовж  8 годин  до здачі аналізу не допускається прийом їжі, виключені  – сік, чай, кава;

Виключити алкоголь та утриматись від статевого життя до 10 днів;

за 14 днів до дослідження не має бути механічного впливу на залозу: пальцевого ректального обстеження, трансректального УЗД, цистоскопії  або  катетеризації сечового міхура. �

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені