«Переплутали децентралізацію з об’єднанням…»

Павлівська ОТГ, що у Калинівському районі, через суд намагається оскаржити дії облдержадміністрації щодо приєднання до Калинівки.

Назва населеного пункту – Павлівка (віднедавна Хмільницький  район)

Рік заснування – 15 століття

Кількість населення – 5003 особи

Відстань до обласного центру – 29 кілометрів

Інфраструктура –  загальноосвітня школа, два дитячих садочки, будинок культури, який визнаний найкращим у районі 2008 року, бібліотека, 2 ФАПи та 1 АЗПСМ

У вересні 2017 року це село згадувалось у випусках новин всіх вітчизняних інформаційних агенцій. Адже саме воно найбільше постраждало від вибухів на артилерійських складах Калинівського арсеналу, який розташований неподалік. Тоді Павлівку від вогняного апокаліпсису врятував густий ліс, який півколом оточує населений пункт. І хоча, на щастя, обійшлось без жертв, однак у селі не знайшлось жодного двору, куди б щось не прилетіло і чогось не пошкодило. Нині про ту страшну ніч нагадують хіба що свіжі листки шиферу на покрівлях – все відновлено, відбудовано та відремонтовано. Щоправда, за словами колишнього сільського голови, а нині депутата Калинівської міської ради Віктора Кособуцького, державою досі не компенсовано 960 тисяч гривень за завдані збитки.

Уже згадуваний Віктор Кособуцький очолював місцеву громаду впродовж останніх десяти років. І скажемо відверто, саме завдяки його наполегливості Павлівка стала такою, якою вона є зараз: сучасною, успішною та перспективною.

– Ми перше село на Вінниччині, яке розробило власний генеральний план, і нас було внесено до Держгеокадастру, –  зазначає Віктор Васильович. – Для людей – це дуже необхідна річ, особливо, коли хтось задумує будуватись. Утеплили й енергомодернізували всі заклади соціальної сфери: школу, дитсадок та будинок культури. Встановили твердопаливні котли, і тепер нам байдуже, скільки може коштувати газ. Увели в експлуатацію шкільну спортивну залу. Також зуміли зберегти єдиний в області дитячий зразковий духовий оркестр. Функціонує він при школі, відтак діти мають змогу займатись безкоштовно. Їх часто запрошують на виступи до Вінниці, і навіть їздили з концертами до Польщі. Також Павлівка чи не єдина громада на Вінниччині, котра всім учасникам АТО, а в нас їх рівно сотня, виділила землю під забудову. Залучили інвесторів, які на землях, не придатних для ведення сільського господарства, спорудили сонячну електростанцію. Відтак, маємо не лише близько двох десятків робочих місць із доволі непоганою заробітною платою, а й щорічно понад два мільйони гривень сплачених податків до місцевого бюджету. Впродовж нинішнього року заасфальтували 2,5 кілометра доріг комунальної власності та провели 10 кілометрів вуличного освітлення.

Із усього вищесказаного можна зробити висновок, що ваша об’єднана громада економічно цілком спроможна. Що ж спонукало розформувати вашу ОТГ і приєднати її до Калинівки?

– Важко сказати. Ми стали ОТГ із червня минулого року. Щоб ви розуміли: якщо раніше наш річний бюджет складав 5 мільйонів гривень, то зараз – 28 мільйонів. Раніше «на розвиток» йшло в межах 1-1,5 мільйона гривень, тепер – близько 8 мільйонів. А знаєте, хто найпершими відчув вигоди від життя в ОТГ? Наші працівники соціальної сфери та освітяни! Для прикладу, у нас є молодий педагог, котрий тільки-тільки у вересні прийшов на роботу, то його зарплата сягає 9 тисяч гривень. Учителі, котрі мають кілька років стажу, отримують по 15-16 тисяч гривень. Батьки не збирають кошти на ремонти школи – всі роботи фінансуються за рахунок місцевого бюджету. Звідси й результат: за підсумками ЗНО 2020 року наша школа серед 362 навчальних закладів Вінниччини отримала перше місце. Перше! Проста сільська школа з Калинівського району.

– Звісно, ми боремось, – констатує співрозмовник. – через суди доводимо несправедливість і незаконність такого рішення. Зокрема, у Вінницькому адмінсуді виграли справу. Довели, що нас приєднали до міста Калинівка незаконно. І суд зобов’язав облдержадміністрацію внести зміни у перспективний план. І ми такі не одні. Наразі в області нараховується 7 громад, яких також незаконно приєднали. І всі вони довели в судах власну правоту. Але рішення – це одне, а як воно буде виконуватись, то вже може бути зовсім інша справа.

А, можливо, у складі Калинівської міської ради вам було б не так і зле?

– Та ні, однозначно краще не стане. Калинівський район завжди був дотаційний, то звідки візьмуться кошти на утримання тих же самих малокомплектних шкіл? Ресурси братимуть із великих, таких, як наша, Павлівська, і віддаватимуть на «малі» навчальні заклади. Хіба що керівництво піде на їхнє скорочення та укрупнення. Та й взагалі мотивація обласної влади, що «Павлівка близько до Калинівки» просто смішна. Недаремно ж суддя саркастично перепитувала: «А Якушинці, Стрижавка, Лука-Мелешківська та Агрономічне – не близько до Вінниці? То чому їх теж не приєднують до міста?..»  Всі ж розуміють, що тут існують певні фінансові інтереси. Словом, переплутали децентралізацію з об’єднанням. Децентралізація – це незалежність від центру. А у нас всі реформи чомусь перекручуються. Взяли хорошу ідею, а вийшло, як завжди…

– Але нічого, будемо сподіватись на краще, – каже на завершення розмови Віктор Кособуцький. – Павлівка – село перспективне, з гарними працьовитими людьми і славною історією. От казали, що після вибухів усі повиїжджають хто куди. Але цього не сталось. Навпаки. У нас сьогодні проблематично придбати хату. Переважна більшість мешканців мають роботу. Маршрутка з Павлівки до Вінниці їде 15 хвилин, і таких регулярних рейсів туди й назад по 6 разів на день. Багато хто займається власним бізнесом. Та що казати: звичайних підсобних працівників не можна найняти. При цьому люди згодні платити їм по 400-500 гривень за день. Радує, що маємо дуже багато молоді, котра повертається до рідних країв. Так що перспективи є і вони вселяють оптимізм.

Підготував Олег КРИВОНІС

Калинівський район

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені