Чи відстоїть громада свого старосту?

Зовсім несподіваний скандал розгорівся нещодавно у Гніванській міській ОТГ навколо призначення старости сіл Демидівка та Могилівка. 2 роки та 10 місяців старостою був Юрій Мельник – один з небагатьох старост в області, якого обрали, а не призначили виконуючим обов’язки. Зазначимо, що Гніванська ОТГ – перша об’єднана громада, створена на території Тиврівського  району. Усі ці роки вона демонструвала успіхи, яким могли позаздрити не лише в області. Спроможний бюджет дозволяв розвивати не тільки Гнівань, а й згадані села. Зміни там сталися грандіозні – проведені водогони, заасфальтовані дороги, відремонтовані будинки культури, всього не перелічити. Здавалось, що успішний тандем «голова-староста» працює в унісон і без жодних суперечок, принаймні вони завжди підкреслювали командність своєї роботи.  Окреме слово про Юрія Мельника. Юрія Володимировича можна назвати «народним старостою». Окрім того, що його справді вибрали люди, він і сам завжди перебував у вирі подій, за ці роки обійшов чи не кожну хату,  був із селянами і в радості, і в горі, завжди обстоював інтереси села. І раптом, напередодні сесії, на якій депутати мають затверджувати кандидатуру старости,  стало відомо, що Юрія Мельника ніхто й не висуває на цю посаду. Принаймні міський голова заявив: «Доки я голова,  Мельнику старостою не бути!» Це викликало спротив та обурення в місцевого населення – люди зібрали вже понад 500 підписів на підтримку улюбленого старости, відправили делегацію на аудієнцію з Володимиром Кулешовим. Але це мало що змінило. У проєкті розпорядження повідомляється, що  кандидатом на посаду старости сіл Демидівка та Могилівка є Покиньчереда Світлана Федорівна. Саме на сьогоднішній сесії, у день виходу газети, депутати мають затвердити (чи не затвердити) її кандидатуру. Яка ж чорна кішка пробігла між колишніми соратниками?  Прокоментувати ситуацію ми попросили обидві сторони конфлікту.

Ось що нам  розповів голова Гніванської міської ради Володимир Кулешов:

– Юрій Володимирович допустив помилку, тому що він обрав собі по політичній частині керівника нового і сказав, що міського голову вже треба міняти, що він засидівся, що він неспроможний працювати і т. д.  Ну, вибачте, якщо заступник чи староста обирає собі нового керівника, я маю право обирати собі нового старосту? Ходив і  це розказував, навіть у робочий час. І це при тому, що ми впродовж майже трьох років  у розвиток Могилівки та Демидівки  вклали 10,5 млн при населенні 1700 мешканців, коли у Гнівань,  з її 14 тисячами,  населення – лише удвічі більше. Причому людина виставляла всі ці досягнення як свої. А  я казав:  «Це заслуга громади, не міського голови, не старости, це заслуга всієї команди!».

Тим більше, що на виборах у депутати міськради  він пішов від партії «Батьківщина»,  а в рідній Могилівці  набрав лише  55 голосів, що склало шостий результат по селу, – пояснив нам свою позицію Володимир Кулешов.

Міський голова запевнив, що до висунення нової кандидатури на посаду старости не має жодного відношення:

–  Новообрані депутати, яких обрали в Могилівці,  мені представили своє бачення на старосту громади. Це не моя кандидатура, я її взагалі не знаю. Але вони сказали: за цю людину ми ручаємось. А це ті депутати, які пройшли від Могилівки і отримали більше голосів, ніж діючий староста, набагато більше. Знову – це не мій вибір. А делегація з Могилівки в мене була, я їх вислухав.

А ось як ситуацію прокоментував староста сіл Могилівка та Демидівка Юрій Мельник.

– Вся ця історія завдала мені великого морального удару, це був справжній удар під дих. Скажу відверто: такого я не сподівався. Адже в нас були великі плани на подальшу діяльність. Зокрема, на наступну каденцію в 5 років ми планували допомогти населенню Демидівки та Могилівки оформити земельні ділянки та будинки, адже 2/3 їх не оформлені належним чином через високу вартість нотаріальних послуг. І я, як староста з юридичною освітою та досвідом роботи в галузі права, міг після закінчення курсів здійснювати таку діяльність у старостаті. Це набагато дешевше та доступніше. Але…

Я за два роки 10 місяців зробив все, що міг. Можливо, навіть більше. Люди оцінили роботу – на мою підтримку зібрали  понад 500 підписів, це дуже мене морально підтримало.

Але суть справи та конфлікту глибша, і вона полягає у змінах до виборчого законодавства, внесених на початку літа. На мій погляд, було величезною помилкою, коли внесли зміни, що старости не обираються! Це конфлікт між Конституцією і виборчим кодексом. Взагалі виходить так: чи є народ джерелом влади?  На сьогодні сільське населення джерелом  влади не є, тому що його позбавили останнього: права вибирати собі очільника, якому довіряють, якого знають, якого підтримують. І це не проблема персоналій на рівні «Кулешов-Мельник», це принципово невірний підхід до роботи місцевого самоврядування. Так, я не раз сперечався з Кулешовим, обстоював свою думку, але так і має бути. Чому я мав право сперечатися і сперечався? Тому що я знав, що мене обрала громада. А якщо сьогодні формально непрямі вибори,  це є ніщо інше, як призначення старост,  то це дуже велика помилка. Але здорова опозиція, конкуренція має бути. Це стримує владу від зловживань та узурпації.

Можливо, зіграло роль і те, що  я на виборах балотувався як кандидат в депутати міськради від іншої, ніж наш голова,  партії. Я йшов від «Батьківщини», а наш голова – від «Української стратегії Гройсмана».  Так, я не пройшов, мене підтримало небагато людей, тому що вони чекали на прямі вибори старост, – розмірковує Юрій Володимирович.

Припускає староста, що певну образу голова міськради затаїв відтоді, як Демидівка стала епіцентром «сміттєвого» скандалу. Тоді тисячі тонн непотребу завезли на землі Демидівської громади, і шляхи вирішення шукали довго та болісно.

– Саме тоді я дозволив собі сказати, що «Ми з вами, Володимире Володимировичу, – бездарна влада!». Але я мав на увазі і себе, тому що ми впродовж кількох місяців не могли знайти вихід з тупика, і до нас навідувалися  начальники та очільники різних рівнів. повторюю, і себе я теж мав на увазі в тій ситуації «бездарним». Мені дуже подобається крилатий вислів одного з філософів: «Будь-яка влада не може довго залишатися в безпеці без страшної опозиції». А зараз владу не тільки позбавляють опозиції, а й  мешканцям сіл та селищ не дають права прямого волевиявлення. І це викликатиме конфлікти по всій Україні, – переконаний Мельник.

Юлія РАЗАНОВА

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені