Про освіту і вчительські долі

Фахівці Державного архіву Вінницької області підготували виставку документів «Освіта на Поділлі», що складається з кількох розділів за хронологією.

Розділ «Освіта дожовтневого періоду на Вінниччині» представляє журнали реєстрації студентів Подільської губернської гімназії 1819-1821 рр., у яких міститься інформація про студентів: квартальні домашні студентські роботи 1819-1820 рр. (серед них – студента Яна Білецького), список книг, якими потрібно було укомплектувати повітові училища для початку 1843-го навчального року; документи парафіяльних училищ (формулярний список вчителя, журнал успішності учнів, свідоцтво, видане селянському сину про закінчення навчання)…

У розділі «Освіта на Поділлі періоду УНР та радянської України» представлені журнали оцінювання учнів двокласних шкіл із зазначенням усіх основних та додаткових предметів; витяги з газети «Наш Шлях» за 19 грудня 1919 р. (зокрема, некролог, присвячений колишньому вчителю Подільської духовної семінарії М. І. Яворовському), список слухачів курсів з ліквідації неграмотності (лікнепу), анкети підприємств (за 1924 рік) з інформацією про проведення українізації серед працівників. Також із книг актових записів відділу ДРАЦСу про народження за 1925 рік можна дізнатися про специфіку заповнення бланків відповідних документів та про рівень грамотності працівників сільських рад того часу.

До розділу «Репресоване вчительство» увійшли 5 томів видання «Реабілітовані історією. Вінницька область» (у них відвідувачі можуть віднайти дані про своїх репресованих предків); кримінально-слідчі справи репресованих учителів: Беговшиця Мартина Францовича з с. Черемошне Тиврівського району (поляк за національністю, розстріляний 1937 р.) та Андрійчука Кесара Омеляновича родом із села Латанці – вчителя за освітою, поета, який на момент арешту працював у краєзнавчому музеї м. Вінниця (відбув 10 років таборів, згодом спецпоселення, реабілітований, наприкінці життя вчителював у Тиврові, помер у 1958 р.). Також можна побачити кримінально-слідчу справу директора школи с. Вівсяники Козятинського району Карпеки Лева Олександровича, який був репресований після того, як ув’язнили його брата, що займав посаду в міністерстві Просвіти УРСР.

Заключний розділ виставки «Освіта в окупованій Вінниці» представлений документами 1941-1943 рр., серед яких список учителів та службовців Вінницької школи №2 (у цьому списку цікавими є позначки біля прізвищ деяких учителів з інформацією про те, що їхні родичі були репресовані радянськими органами в 1930-х роках), також протоколом про погодження програми викладання української мови в школах на 1942-1943 навчальні роки (період німецької окупації) та примірником газети «Вінницькі вісті» за 1942 рік із некрологом краєзнавцю та науковцю Євфимію Сіцінському.

Як розповів директор обласного архіву Юрій Легун, з цією експозицією можна ознайомитися дистанційно – на сайті установи та на однойменній сторінці «Державний архів Вінницької області» у соцмережі «Facebook».

Юрій СЕГЕДА

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені