Мандрівка зі смаком яблук

Вінниччина, зокрема її південно-західна частина, здавна славиться чудовими урожаями яблук та ягід. Нині в нашій області зосереджено більше половини загальноукраїнського виробництва яблук. Тому саме тут, на території Барської та Северинівської громад, вирішили впроваджувати проєкт «Яблуневий шлях». Партнером цих громад у втіленні проєкту стала ГО «Подільська агенція регіонального розвитку».

Кластер «Яблуневий шлях» – це проєкт технічної фінансової допомоги Європейського Союзу, він реалізується як складова програми «Мери за економічне зростання» в рамках Східного партнерства. Метою проєкту є збільшення доданої вартості регіонального бренду – подільського яблука – за допомогою створення кластера «Яблуневий шлях». Для досягнення цієї мети визначено різнопланові завдання: розвиток інфраструктури в галузях агровиробництва, освіти та відновлення здоров’я; створення туристичних об’єктів; налагодження зв’язків із місцевим бізнесом для співпраці у запровадженні нової якіснішої та дешевшої місцевої продукції; популяризація громад серед інвесторів, підтримка місцевих товарів і послуг, підвищення рівня знань місцевих жителів та підприємців у сфері сільського господарства тощо.

Одним із найвагоміших кроків проєкту стало створення фуд-процесингового центру. Ключова ідея такого центру полягає у створенні за сприяння фахових технологів та маркетологів власних ліній виробників сільськогосподарської продукції або спільної лінії під єдиною торговою маркою з можливістю реалізації цієї продукції на ринках України та за кордоном. До виробничої бази фуд-процесингового центру, розташованого в Северинівці у відремонтованому та спеціально облаштованому приміщенні площею 560 м², входитиме, зокрема, обладнання для сушіння яблучних «чипсів» та для виготовлення соків прямого віджиму.

Фуд-процесинговий центр призначений для використання Сільськогосподарським обслуговуючим кооперативом «Витвірня», учасниками якого є майже три десятки сільськогосподарських виробників, фермерське господарство, громадська організація та Северинівська сільська рада. Центр покликаний забезпечувати додану вартість шляхом переробки продукції, що вирощується учасниками. Є два варіанти: або переробка під єдиною торговою маркою, або переробка для кожного на окремих умовах. До послуг сільгоспвиробників такі переробні процеси: сушіння, виробництво соку, джемів, пастили тощо. Вся сировина місцевого виробництва – яблука, груші, сливи, ягоди. Ще одна функція фуд-процесингового центру – забезпечення маркетингу, продажу, логістики та розробки технологічних ланцюжків переробки. А також передача досвіду.

Але діяльність у рамках проєкту зосереджена не лише на вирощуванні та переробці яблук. Кластер «Яблуневий шлях» приділяє значну увагу також розвитку туризму на Вінниччині та поєднанню в ньому рекреаційної і оздоровчої складових.

На території Барської та Северинівської громад є чимало принад, що поєднують дари природи та людську працю – і корисні копалини (унікальна блакитна глина, придатна і для кераміки, і для оздоровлення), і річки Південний Буг та Дністер, і санаторій у колишньому графському маєтку в Северинівці, і культурні та історичні об’єкти, і старовинний парк, і успішні напрацювання в галузі «зеленої» енергетики. А вирощування садовини на цих родючих землях має давню й успішну історію. Адже місцеві продукти були знаними в Європі ще понад століття тому. Так, до 1915 р. в центрі Варшави діяв магазин, у якому продавали вироблені в Северинівці вина, копченості, цукор, медовуху тощо.

Тому було вирішено відродити давню славу місцевих смаколиків та додати до місцевих туристичних напрямків гастротуризм. Так, туристична стежка пролягатиме через Северинівку, де розливатимуть яблучні соки. А в тамтешньому санаторії підтримали ідею запровадити особливі процедури – ванни та джакузі з яблучним соком, яблучний скраб, кисневі коктейлі на основі соку тощо. Майже забутою донині була інформація про те, що в Северинівці на початку XX ст. діяв Центр помологічного стандарту Поділля, де відбувалася верифікація різних сортів яблук. Тому туристів ознайомлять і з цією родзинкою краю – в сусідній Олександрівці можна відвідати музей садівництва та ягідництва, оглянути єдиний в Україні пам’ятник садівнику та селекціонеру Івану Мічуріну.

Тож для любителів мандрувати і відкривати для себе нові туристичні новинки розроблено туристичні маршрути по Северинівській та Барській громадах. Подорожуючи – пішки, на авто або на велосипеді – можна побачити багато цікавих місць та помилуватися надзвичайними краєвидами. А зорієнтуватися на місцевості допоможуть тематичні вказівники.

Піші маршрути ведуть мальовничими історичними місцинами. У місті Бар почати екскурсію варто біля фортеці, датованої XVI століттям. Поруч – церква Успіння Богородиці та костел святої Анни, будинок Михайла Коцюбинського. У центрі – монастир святого Івана, колишній Єзуїтський колегіум, Польський Дім, площа, транспортний коледж і горбатий «Запорожець» на постаменті. Далі переходимо на старовинну Ринкову площу, до монастиря Бенедиктинок, а звідти можна вирушити на гору королеви Бони Сфорци, аби помилуватись панорамою Бара.

У Северинівці цікавою буде подорож до унікальної пам’ятки природи – каменя кохання, а також до палацу Севериновських-Орловських. Тут сьогодні розташований сучасний оздоровлювальний центр, частину обладнання для якого придбано за кошти з Проєкту «Яблуневий шлях». Унікальним з точки зору розвитку садівництва та ягідництва в Україні є село Олександрівка. Тут міститься єдиний в Україні музей садівництва, а околиці села засаджені різними сортами яблук, а також жовтогарячою айвою.

Починаючи автоподорож «Яблуневим шляхом» у селах Стодульці і Мельники, можна побачити унікальне збережене обладнання млина, цікаву садибу і цілюще джерело питної води. Далі дорога вестиме до Антонівки, де збереглось джерело королеви Бони (за легендами, польська королева та італійська принцеса Бона Сфорца любила проводити там вільний час). Після відвідин історичного Бара на автотуристів чекатиме мальовнича поїздка до Северинівки та до Олександрівки. Подекуди звична асфальтна дорога змінюватиметься на бруківку, а старовинний палац Вітославських у Чернятині привертатиме увагу подорожуючих з Токарівки до Северинівки.

Незважаючи на відсутність звичних велодоріжок, прихильники подорожей на двох колесах теж можуть провести кілька чудових годин, подорожуючи від Бара до Северинівки і далі до Олександрівки. По дорозі вони побачать незліченні гектари садових угідь, старовинний костел і церкву в Маньківцях, мініатюрні хатки, навислі над дорогою, широку панораму ріки Рів. У Чернятині на них чекатиме перший парк авторства Деніса Макклера (другий – у Северинівці), а також палац Вітославських з нетиповою для Поділля архітектурою.

Після зустрічі з красою природи туристи побачать сучасну інфраструктуру в Северинівці: ЦНАП, краєзнавчий музей, лікарня відновного лікування в палаці Орловських-Соколовських. Далі – «садовий рай» у селі Олександрівці з музеями, парком і цікавими історіями.

Для туристів, які полюбляють сплави на байдарках або каяках, привабливою є ріка Рів. Найбільш комфортним з точки зору менш досвідчених гостей буде долання на плавзасобах ділянки довжиною 7 км між хутором Мельники (Барський район) і селом Токарівка (Жмеринський район). Спочатку вузька і змієподібна траса з часом змінюється на широку, довжиною понад 200 метрів, заплаву.

По дорозі побачимо старовинний млин, джерело цілющої води, містки, які потрібно долати, повністю ховаючись у каяках, також мальовничу природу і тварин. Перед Токарівкою туристи помітять цікаві за рельєфом вапнякові скелі. Це хороше місце для пікніка та відпочинку.

Завдяки проєкту «Яблуневий шлях» стало можливим відновити будинок садівника та оранжерею в Северинівському парку. Тут також створюється експозиція про діяльність Деніса Макклера (Діонісія Міклера) – ірландського садівника і ландшафтного дизайнера, який на початку XIX ст. створював на Поділлі та Волині парки і сади на замовлення місцевих шляхтичів, зокрема графа Северина Орловського, власника маєтку в Северинівці.

Для популяризації згаданих маршрутів, краєвидів і пам’яток створено пізнавальний відеоролик «Кластер «Яблуневий шлях» – від туризму та інновацій у галузі садівництва до покращення якості життя», який можна переглянути в Інтернеті.

Юрій СЕГЕДА

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені