«Подільська Хатинь» – двічі спалене та розстріляне село партизанської слави

Назва населеного пункту Павлівка (віднедавна Тульчинський район)
Рік заснування  1766 рік (перша писемна згадка про село)
Кількість населення 350  осіб
Відстань до обласного центру 150 км
Бюджет громади 750 тис. грн.
Інфраструктура села Сільська рада, пошта, будинок культури, ФАП, навчально-виховний комплекс (школа та дитсадок), бібліотека.
Загальна площа території села 1955 га

Минуле села. Перша писемна згадка про Павлівку датується серединою ХVIII ст. У той час в селі з’явилася культова споруда – церква Різдва Пресвятої Богородиці. Про життя місцевого люду в ті буремні часи відомо не багато. Село потопало у лісах, де, рятуючись від нападів монголо-татарів, селяни переховувалися, перечікуючи біду. Ліс був їхнім єдиним порятунок від безжалісних загарбників.

З величезними людськими та матеріальними втратами Павлівка вийшла з Другої світової війни. Взимку 1941–1942 років в гетто поблизу села загинуло 890 євреїв, депортованих з тодішніх румунських територій Бессарабії та Буковини. Двічі спалена і розстріляна під час війни, вона змогла відродитися лише завдяки мужнім і незламним людям, які жили тут. Прізвища сотень підпільників викарбувані на меморіальних стелах трьох пам’ятників, а таємниці партизанського життя на селі зберігає шкільний музей.

Декомунізація до Павлівки так і не добралася. У селі знаходиться велетенська стела, на якій і досі красується назва «Радянська Україна».

Поблизу села знаходиться ботанічний заказник місцевого значення «Цибулівська дача» та посохла ботанічна пам’ятка природи дуб-Гордій, яким колись громада дуже пишалася.

Наші дні. У громаді дуже сподіваються, що Крижопільська ОТГ, до якої приєднали Павлівку, стане для маленького села надійною опорою.

Сьогодні в селі залишилося всього 350 мешканців, більша половина з яких – пенсіонери, а не так давно тут мешкало майже вісім сотень людей, – розповідає сільський голова Віктор Загон. – Село майже повністю освітлене, водогону й газу у нас немає. Транспортне сполучення з районом відбувається лише раз на тиждень (по вівторках). Дорога до села така, що потрібно добиратися вертольотами. Цьогоріч виділили понад 1,5 млн. грн на ремонт дорожнього покриття. У Жабокричі видно, що гроші освоїли, а до Павлівки вони знову не дійшли. Може, тому, що наше село крайнє, віддалене від районного центру. Десь по сусідству дороги робляться, а на нас – все й закінчується (то гроші, то асфальт). Ми б і самі вже раді її відремонтувати, але сільська рада немає права лагодити дорогу державного значення. Ямковий ремонт або підсипку доріг по селу ми ж робимо самостійно, або за допомогою меценатів.

Павлівський НВК нині відвідує 37 дітей (27- школярів, 10 – дошкільнят). У місцевих серце болить за майбутню долю навчального закладу, адже тут ходять чутки, що після нового року освітню установу можуть закрити. Причина – мала кількість дітей, хоча сама будівля та навчальний процес знаходяться на достойному рівні (порівняно із сусідніми селами) та можуть конкурувати навіть з освітніми закладами в районі.

– Попри те, що нашому НВК пророкують не найкращі майбутні перспективи, завдяки активній проєктній діяльності шкільної еліти вдалося реалізувати багато важливих ідей для громади, – розповіла вчителька географії місцевого освітнього закладу Ніна Дейлик. – Декілька разів Павлівка вигравала грантові кошти для розвитку сільської інфраструктури, перемагаючи в проєктах розвитку територіальних громад. Перший з них був ще в 2009 році – «Сільська медицина – один із шляхів відродження села», далі було «Забезпечення населення якісною питною водою», «Діти – майбутнє нашої громади» та «Зробимо школу затишною» – загалом було освоєно понад 180 тис. грн. За проєктом «Тепла школа і садок-мрія наших діточок» на ремонт опалювальної системи витратили 240 тис. грн. У результаті втілення цих починань у школі були замінені старі вікна на склопакети, зроблений капітальний ремонт першого поверху, встановлений ігровий майданчик для садочка. Крім того, за сприяння депутата Геннадія Вацака облаштували алеї та майданчик для проведення шкільних лінійок.

– Щодо питання закриття школи, то у нас і так залишилася лише найвитриваліша молодь, а відсутність школи і садочка тільки пришвидшить процес міграції населення до району, міста, а то й взагалі за кордон. Адже за цей рік у селі народилося лише троє діток, а помирає в два-три рази більше.  Ось така в нас сумна статистика, – зазначає Віктор Загон.

Є в Павлівці й заможні орендарі земельних паїв. Зокрема, вантажівки ПРАТ ПК «Поділля», експлуатуючи дороги по селу, нещадно знищують їх залишки, а на прохання і численні листи апарату сільради допомогти у її відновленні – відписують, що свої податки сплачують справно і до ремонту дорожнього покриття не мають ніякого відношення (мова йде про дорогу, яка йде в село). Аграрне підприємство навіть зробило для своїх потреб об’їзну дорогу, але її використання можливе лише за сприятливої погоди. Втім, не можна сказати, що ПК «Поділля» не допомагає селу. У разі потреби надає у користування необхідну техніку, оплачує медичні страховки для своїх пайовиків тощо, однак на контакт щодо вищезазначеної проблеми не йде.

У селі є також підприємець-меценат, який займається аграрним бізнесом, Петро Пустовіт. Взимку він розчищає трактором сільські дороги та трасу на Жабокрич, надає транспортні послуги сільській раді та суттєво поповнює податками бюджет громади.

Будинок культури в Павлівці стандартний, великий, просторий і морально застарілий. Населення старіє, потроху вимирає, тож заходи в сільському осередку культури практично не відбуваються, особливо взимку, адже будівля не опалюється.

– «Підпираємо» його, як можемо, але до його відродження треба «підійти» капітально. Було б для кого  робити ремонти, – розводить руками Віктор Іванович. – Ми також до останнього відстоюватимемо свою позицію щодо збереження в селі школи та ФАПу, – твердо стоїть на своєму сільський голова. – Для двох сотень наших пенсіонерів наявність у селі медичної установи та медпрацівника – не просто забаганка, а необхідність і нагальна потреба громади. Два роки тому ми вже  «відвойовували» наш ФАП, їздили і до району, і до облдержадміністрації. Якщо медицину у нас заберуть, то людям потрібно буде їхати 8 км до сусіднього села Жабокрич в амбулаторію до сімейного лікаря. Але я собі не уявляю, як це фізично можна буде зробити старій хворій людині з автобусом раз на тиждень. До кінця поточного року місцевий ФАП перебуває на утриманні сільської ради (надає субвенції районному бюджету на фінансування медпункту). А що буде з нового року – невідомо.

Фельдшер Олена Ніздропа, по сумісництву завідуюча павлівським ФАПом, розповіла, що, коли вона лише заступила на роботу, то медпункт був на балансі сільської ради, згодом у Крижополі потрібно було створити амбулаторію загальної практики сімейної медицини, і всі ФАПи забрали на державне забезпечення і приєднали до новоствореної медичної установи.

– Протрималися ми в такому статусі п’ять років, а два роки тому персонал ФАПів отримав повістки про звільнення. Тоді всі сільські ради, хто був більш-менш спроможніший, взяли ФАПи на своє утримання, – каже Олена Ніздропа. Нині я працюю одна, поєдную функції санітарки, медсестри, завідуючої – нас вже немає куди скорочувати. Державна програма «Доступі ліки» для сільських людей є, як це не сумно, недоступною. Адже вони спочатку повинні поїхати до сімейного лікаря у Жабокрич, щоб отримати рецепт для безкоштовних ліків, а далі – у спеціальну аптеку в Крижопіль для їхнього отримання. Механізм складний і неможливий для виконання в наших реаліях.

– Нині ми живемо у невіданні. Кажуть, що нас приєднають до Жабокрича, ніби якесь бригадне село, а в сільській раді не залишиться не те що старости, а жодної людини. Тоді важко буде просувати інтереси громади та піклуватися про потреби населення. Можливо, ситуацію роз’яснить майбутня перша сесія в ОТГ, де нам повідомлять, яким шляхом далі рухатимемося, – бідкається сільський голова Віктор Загон.

Вікторія Мельник

Світлини надані адміністрацією Павлівської сільської ради та НВК «ЗНЗ I-II ступенів ДНЗ с. Павлівка» Editor

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені