Карантин вносить свої корективи

Як завше, редакційні телефони не замовкали ні на хвилинку під час «гарячої лінії» з начальницею Головного управління ПФУ у Вінницькій області Оленою Корчакою. Звісно, найпоширеніші запитання стосувались розміру пенсій, і будемо відвертими, не завжди озвучені цифри тішили наших читачів. На трохи більші надбавки вони розраховують, щоразу чекають на анансований перерахунок, який, сподіваються, поліпшить їх переважно  скромне матеріальне становище. Особливо хвилюються ті, хто має понаднормовий стаж – за сумлінну працю людям хочеться на старості років отримувати гідну пенсію. На розмір пенсійного забезпечення працівники ПФУ  не впливають, але пояснити механізм нарахування, аргументувати кожну цифру і деталізувати нюанси у кожному конкретному випадку  можуть. Також чимало питань цього разу  стосувалось  сплати ЄСВ під час карантину. Запитуйте, читайте, аналізуйте.

Телефонуйте – ми на зв’язку

Запитання: щоразу з нетерпінням чекаю на «гарячу лінію», під час якої Олена Сергіївна дає вичерпні відповіді на запитання стосовно пенсії. Але, на жаль, не завжди можу додзвонитись – це й  зрозуміло, охочих  дізнатися інформацію з перших вуст багато. Так само маю чимало знайомих та родичів, які б хотіли прояснити ситуацію стосовно надбавок, стажу та інших важливих питань. Чи існує телефон Пенсійного фонду, за яким можна проконсультуватися стосовно пенсійного забезпечення? Писати запити і чекати на відповідь – довго, ходити на консультацію зараз небезпечно і небажано…

Олена Страшкевич,

Вінниця.

Відповідь: так, такі номери існують! І ми переконливо просимо усіх пенсіонерів у разі потреби ними скористатися, адже ваше здоров’я та життя безцінні, а під час пандемії варто максимально обмежити соціальні контакти. Телефонуйте: 0-800-219-108;  50-88-81,  50-88-82,  50-88-83 – за такими номерами обласного контакт-центру Головного управління Пенсійного фонду Вінниччини консультуємо громадян з усієї області.

Загалом, з початку поточного року до контакт-центру звернулось близько 50 тисяч осіб. 42% звернень – це запити щодо оформлення та видачі пенсійних посвідчень та довідок, контактної інформації, графіку прийому громадян тощо. Консультації з питань перерахунку пенсій складають 29% від загальної кількості дзвінків.

Нагадаємо, що контакт-центр працює щоденно, окрім вихідних днів, з 9.00 год. до 19.00 год.

Середній розмір підвищення – 32,91 грн

Запитання: я так зрозумів, що грудневе підвищення пенсій матиме досить скромний розмір – на що спиратимуться під час цього перерахунку?

Микола Семенович,

Ямпільський район.

Відповідь:  перерахунок пенсій з 1 грудня найбільшою мірою торкнеться осіб, які отримують мінімальну пенсію. Варто нагадати, що це особи, які мають необхідну кількість страхового стажу, в області проживає 53,2 тис. таких пенсіонерів, або 12% від загальної їх кількості. Враховуючи, що середній розмір пенсії у Вінницькій області складає 2891,42 грн, цілком зрозуміло, що левова частина пенсіонерів області, а саме 245 тис., отримують пенсію від 2 до 3 тис. грн.

Що стосується складових пенсійних виплат, перерахунок вплине на надбавки, розмір яких залежить від зміни прожиткового мінімуму. Зокрема, зросте надбавка за понаднормовий стаж, що становить 1% від основного розміру пенсії за кожний рік понаднормового стажу, але не більше 1% прожиткового мінімуму. Наприклад, якщо в людини є 4 роки понаднормового стажу, то до 1 грудня надбавка становила 68,48 грн (1712*4%), то з 1 грудня її розмір становить 70,76 грн (1769*4%). Даний механізм перерахунку не вплине на розміри пенсійних виплат працюючих пенсіонерів, а це понад 92 тис. жителів Вінниччини.

У цілому грудневий перерахунок торкнеться 241,8 тис. пенсіонерів області, або 53,4% від загальної їх кількості. Середній розмір підвищення – 32,91 грн. Додаткові видатки внаслідок перерахунку склали 8 млн грн на місяць. У результаті, місячна потреба на виплату пенсій у грудні складає 1 358,3 млн грн.

Унаслідок 8-ми перерахунків, які відбулись протягом поточного року, середній розмір пенсійних виплат пенсіонерів Вінницької області зріс на 295,09 грн. З початку 2020 року на забезпечення пенсійних виплат спрямовано 14,8 млрд грн. 4 грудня розпочався новий виплатний період. Грудневі пенсії будуть профінансовані вчасно та в повній мірі.

Страховий стаж та ЄСВ ФОПів: карантинні особливості

Запитання: чи зараховується у страховий стаж приватних підприємців період карантину, за який єдиний соціальний внесок не сплачувався? Хоча карантинні правила звільнили ФОПів від сплати ЄСВ, багато хто з фізичних осіб-підприємців здійснив таку проплату за березень, квітень та травень. Як бути у такому разі?

ВікторМережко,

Тиврів.

Відповідь: звільнення фізичних осіб – підприємців на час карантину від нарахування та сплати ЄСВ за березень, квітень та травень поточного року передбачене законами України № 533-IX від 17.03.2020 та № 591-IX від 13.05.2020. При цьому періоди звільнення включаються до страхового стажу та вважається, що страхові суми сплачено у розмірі мінімального страхового внеску, визначеного законодавством для кожного з таких періодів. Зазначену норму внесено до Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» № 1058, згідно з якими для фізичних осіб – підприємців періоди з 1 по 31 березня, з 1 по 30 квітня та з 1 по 31 травня 2020 року включаються до страхового стажу.

Якщо підприємець заздалегідь сплатив ЄСВ за березень, квітень та травень, такі суми будуть кваліфіковані як передплата, і ця передплата буде зараховуватися автоматично відповідно до поданої декларації на наступні періоди. Тобто, спеціальну заяву для зарахування коштів у рахунок платежів наступних періодів подавати не потрібно.

Якщо ж платник вирішив фізично повернути сплачені кошти, то це можна зробити за заявою до органів Державної податкової служби, відповідно до встановленої процедури. Повернення коштів здійснюється за умови відсутності в особи податкового боргу.

Підготувала Юлія РАЗАНОВА

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені