«Віддайте мої пайові внески…»

просить 72-річна жителька Войнашівки Ольга Мамалига

Ми випадково зустрілися з нею в медамбулаторії селища Бар. Я спочатку не впізнав у постарілій, згорбленій жінці з костуром в руках ту саму Ольгу Мамалигу, яку пам’ятаю з часів її роботи в господарському магазині Войнашівського ССТ. Якби не заговорила, отак би й розминулися. Виявляється, що вона давно шукала можливості поспілкуватися із «знайомим кореспондентом, бо вже так допекло, що далі нікуди…».

Свою гірку розповідь Ольга Йосипівна Мамалига розпочала з образи «на весь світ». «От життя настало, колись трудилася в системі, яка називалася «радянська торгівля», з усіх сил старалася для людей, а тепер залишилася при своїх інтересах – з болячками, малою пенсією і до того ж обкраденою тією системою… Я ніколи не думала, що доживу до такого віку і на старості літ  перетворюся на жебрачку – буду випрошувати в чиновників законно зароблене і стану їхньою беззахисною жертвою, з якою що хочеш можна зробити…».

Ольга Мамалига – одна з великої армії представників торгівлі, яким випало працювати в період так званого «соціалістичного благополуччя» з повними-порожніми прилавками, з дефіцитом-блатом і суворою вказівкою начальства: «План за будь-яку ціну!».  Вона до цих пір пам’ятає, як випрошувала на торговій базі товари і продавала їх «потрібним людям», як їздила на недільні ярмарки в сусідні райцентри Шаргород і Жмеринку, Нову Ушицю, Кам’янець-Подільський, Городок на Хмельниччину і навіть в молдавські Єденці.

– То були поїздки не на екскурсію, а на виснажливу роботу. Добре, якщо виділяли «буду», але частіше доводилося у відкритому кузові під брезентом ховатися від холоду, дощу і снігу… Тоді про здоров’я мало думала – все більше переймалася тим самим планом.

А їй не личило підводити керівництво, бо ходила в передовиках – портрет висів на районній дошці пошани, двічі обиралась депутатом сільської ради, у 1982 році була нагороджена знаком «Відмінник радянської споживчої кооперації». Тепер – це вже далеке минуле, ніхто про Ольгу Мамалигу не згадує і нікому вона не потрібна із своїми проблемами. Та й самого колективу споживчого товариства у Войнашівці давно немає, як і прозорості у розподілі майна колишнього ССТ.

Чотири роки пенсіонерка Ольга Мамалига намагається добитися  грошової компенсації взамін на сертифікат «простої іменної акції номіналом один мільйон карбованців» від 30 квітня 1996 року, за підписом голови правління банку «Укоопспілка» М. Левінського та головного бухгалтера Г. Баші. Вона ніяк не може змиритися з думкою, що належні їй кошти давно «перелетіли» на банківський рахунок когось з багатіїв від радянської торгівлі.

– Мене обікрали і морально розтоптали, немає у них нічого святого, але чужі гроші щастя не приносять… За 42 роки роботи в торгівлі я сплачувала пайові внески у тих нормативах, які діяли в той період. Пайова книга вважалася документом особливої цінності та  зберігалася у сейфі головбуха сільпо. Знаю, що під час розформування Войнашівського ССТ її передали головному бухгалтеру Барської райспоживспілки Людмилі Дмитрівні Журавській. В подальшому з’ясувалося, що з 85 повних пайовиків споживчого товариства залишилося тільки вісім членів, а решта були незаконно списані з балансу, що є злісним порушенням законодавства України…

Недавно в Ольги Йосипівни виявили онкологічне захворювання. Дві тисячі гривень пенсії – це дрібниця з потребою на  лікування. Дочки Світлана і Оксана не мають змоги допомогти матері. Старша – безробітна, а молодша – інвалід ІІІ групи. Вихід з тупикової ситуації вона бачить тільки в поверненні пайових внесків, стягнутих з неї в добровільно-примусовому порядку.

За її словами, тепер майном споживчого товариства користуються люди, які жодним чином не причетні до колишньої системи торгівлі, і хтось таки добряче наживається на орендній платі. Жінка обіцяє не припиняти «війну з місцевими комбінаторами» і добитися правди в суді. Якщо, звичайно, остаточно, не підведе здоров’я.

Віктор Зеленюк,

власкор «Вінниччини».

Войнашівська ОТГ

На знімку: Ольга Мамалига.

Фото автора

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені