ЗА СВЯТКОВИМ СТОЛОМ
Для лікарів перші дні Нового року — найбільш напружені. Саме в цей час у лікарні потрапляє велика кількість людей із різними травмами та отруєннями. Як правило, причиною останніх, після зловживання алкогольними напоями, на другому місці є поїдання вчорашніх страв та переїдання. Тому постарайтеся зробити шлунок підвладним розуму, а не навпаки. Їжте і пийте все, чого бажаєте (якщо у вас немає протипоказань: виразкової хвороби, хронічного гепатиту, панкреатиту), але потрошки! Намагайтесь обмежити прийом жирної, смаженої їжі на користь салатів, відвареної або запеченої риби, фруктів.
Крім цього, пам‘ятайте: алкоголь – продукт калорійний. У одному грамі міститься майже вдвічі більше калорій, ніж у такій же кількості вуглеводів і білків. Які алкогольні напої вживати краще? Безперечно – червоне вино. Але якщо ви – поціновувачі міцних напоїв, то віддайте перевагу якісній горілці. Причому, щоб захистити слизову оболонку шлунка, слід перед тим поїсти. А ось запивати спиртне не варто. Проте все ж якщо хочете після чарочки зробити декілька ковтків води, то це має бути в жодному разі не газована і солодка, адже і та, і інша сприяє більш швидкому засвоєнню алкоголю.
Не відмовляйте собі у задоволенні потанцювати: фізичне навантаження прискорює обмін речовин, у тому числі і утилізацію алкоголю. Але при цьому важливо дотримуватися однієї умови: танцюйте лише у добре провітрюваному приміщенні або ж на свіжому повітрі.
І ще одна порада. Постарайтесь у новорічну ніч якомога рідше курити. По-перше, нікотин звужує судини. По-друге, він знижує надходження кисню, який потрібен для нормального обміну речовин. І, по-третє, він створює додаткове «токсикологічне» навантаження на організм.
НА НАСТУПНИЙ ДЕНЬ ПІСЛЯ…
Якщо на свято ви переборщили з їжею, дегустуючи страви, то на наступний день не піддавайтесь спокусі доїсти делікатеси, що залишилися. Вам будуть корисні:
• відварені або приготовані на пару овочі;
• неміцний бульйон;
• трав’яний відвар із квітів ромашки, календули і листя м’яти;
• кисломолочні продукти (краще знежирені, не солодкі).
Якщо вас турбують дискомфортні відчуття у шлунку, одразу ж після прийому їжі можна випити препарат, який містить ферменти (він допоможе впоратися з наслідками переїдання), наприклад, «Креон», «Фестал», «Мезим-форте», «Лікреаза», «Панкреатин» тощо. Неприємні відчуття (печія, здуття живота) повинні зникнути максимум через два-три дні. В іншому разі слід звернутися до гастроентеролога.
Багаторічна практика показує: саме свята «загострюють» приховані захворювання шлунково-кишкового тракту, які вимагають не лише спеціального лікування, але й індивідуальну корекцію харчування. Після довготривалих новорічних свят буде корисно повернутися до «пісного» раціону харчування, який можна «розбавити» нежирним відвареним (паровим) м’ясом, рибою, яйцями і молочними продуктами. Їжте більше овочів, фруктів, пийте більше рідини (1-1,5 л у день). Такий режим харчування вам здається занадто жорстким? Тоді влаштовуйте собі двічі на тиждень розвантажувальні дні. І можете бути впевнені у тому, що в наступаючому році проблем із травленням у вас не виникне.