Вінницький фаховий коледж Національного університету харчових технологій: 90 років викликів та досягнень

Цьогоріч свій славетний ювілей, знаменну віху майже столітнього становлення відзначає Вінницький фаховий коледж Національного університету харчових технологій. Однак світова пандемія та карантинні обмеження призупинили грандіозні плани керівництва навчального закладу. Позаяк ми не можемо оминути увагою цю важливу подію в освітянському житті Вінниччини та маємо нагоду повідати історію славетного вишу, починаючи з джерел і аж до сьогодення. А розповідати дійсно є про що, адже навчальний заклад має імідж прогресивного та затребуваного на ринку праці. Педагогічний колектив коледжу задля успішності та конкурентоспроможності орієнтується на досягнення стабільного високого результату. Викладачі закладу традиційно стають переможцями конкурсів педагогічної майстерності на регіональному та всеукраїнському рівнях, дипломантами освітянських виставок, мають свідоцтва про реєстрацію авторських прав на винаходи тощо. Високу динаміку розвитку коледжу забезпечує інноваційний підхід до організації освітнього процесу. Визнання закладу підтверджується дипломом лауреата та відзнакою національної рейтингової програми «Флагмани освіти і науки України».

За 90-річну історію коледж формувався на шануванні традицій, поєднанні енергії молодості з досвідом та мудрістю старших поколінь. За період існування освітнього закладу у його стінах зародилось чимало звичаїв, які спрямовані на гармонійне виховання студентської молоді, формування національної свідомості та здорового способу життя. Історичний шлях навчального закладу уквітчаний доброю славою, гідними випускниками, значними успіхами, давніми традиціями, активним сьогоденням і перспективним майбутнім.

Історія Вінницького фахового коледжу Національного університету харчових технологій веде свій початок з 1920 року, тоді реальне училище реорганізували в електромеханічну профшколу. За 10 років на базі профшколи створили індустріальний технікум Головцукру Наркомату харчової промисловості, а після війни заклад перейменували в енергетичний технікум. У 1964 році заклад змінив назву та приналежність: став політехнічним з підпорядкуванням Міністерству харчової промисловості України. Свою теперішню назву коледж отримав лише 2008 року, тоді технікум реорганізували в коледж Національного університету харчових технологій. А навесні цього року наказом Міністерства освіти і науки України навчальний заклад перейменували у Відокремлений структурний підрозділ «Вінницький фаховий коледж НУХТ».

На зорі свого становлення нинішній прогресивний коледж був невеликим середнім навчальним закладом зі слабкою матеріально-технічною базою. Гуртожитку не було, а студентів налічувалося лише 120 осіб. Їх навчанням займалися 14 викладачів. Із переїздом у приміщення колишньої земської лікарні, що була на Привокзальній, значно розширилися можливості для подальшого розвитку освітньої установи. Згодом поряд із теплотехнічним та електромеханічним відділеннями відкрили нову спеціальність – бухгалтерський облік, яка готувала спеціалістів для цукрової промисловості. Першим директором технікуму був Дмитро Задков, який обіймав дану посаду до початку Другої світової війни.

Прем’єрний випуск молодих спеціалістів середньої кваліфікації в індустріальному технікумі налічував всього 17 фахівців. Цю скромну групу сформували зі студентів-теплотехніків, які до того навчалися в Черкаському технікумі. З 1961 року вуз почав навчати заочників, а за декілька років відкрив ще два нові відділення (технологічне та автоматики і обчислювальної техніки). Наприкінці 90-х років на баланс Вінницького політехнічного – прийняли ліквідований Сутиський вечірній машинобудівельний технікум. На початку 2000-х на коледж чекали нові зміни – відкрили 3 нових спеціальності: «Організація виробництва», «Комерційна діяльність» та «Обслуговування комп’ютерних й інтелектуальних систем та мереж», а в 2014 – додалися ще дві: «Виробництво харчової продукції» та «Технічне обслуговування і ремонт апаратури зв’язку та оргтехніки».

За час свого існування навчальний заклад підготував понад 31 тис. спеціалістів. Щорічно випускають близько чотирьох сотень молодших фахівців. У коледжі функціонує чотири відділення денної форми навчання та десять циклових комісій. Нині стаціонарно навчається 1182 студенти. Спеціалістів готують за бюджетною і контрактною формою навчання. Коледж випускає фахівців за освітньо-професійним ступенем «фаховий молодший бакалавр» за спеціальностями: «Менеджмент», «Комп’ютерна інженерія», «Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка», «Теплоенергетика», «Автоматизація та комп’ютерно-інтегровані технології», «Телекомунікації та радіотехніка», «Харчові технології», «Автомобільний транспорт».

Для провадження освітньої діяльності фаховий виш забезпечений трьома навчальними корпусами та має достойну освітньо-матеріальну базу. Аудиторний фонд коледжу складається з 60 спеціалізованих кабінетів, 15 кабінетів-лабораторій та 17 спеціалізованих лабораторій. Є тут і потокова лекційна, і зала дипломного проєктування, а також 6 майстерень та кухня-лабораторія для проходження навчальних практик студентів. Кабінети обладнані мультимедійними засобами, які дозволяють проводити заняття, застосовуючи сучасні технології. В освітньому процесі використовують 11 сучасних комп’ютерних аудиторій. Чимало навчальних кімнат вражає кількістю створених власноруч макетів та приладів: моделі автомобілів, тренажери, вулиці міста з перехрестями, робот-пилосос, роботизована рука, дальномір, система голосового управління пристроями (прототип «розумного будинку»), безконтактний термометр і дезінфектор, вироби з 3D-графіки. Крім того, при вході у кабінет фізики можна побачити кольорове SMART-табло, на яке виводиться попередньо запрограмована інформація (вітання, погода, розклад консультацій).

Понад 20 років незмінним директором коледжу є Володимир Керницький –  викладач-методист, член асоціації «УкроліяПром». За значні трудові досягнення, сумлінну працю і особистий внесок у розвиток національної освіти Володимир Антонович нагороджений нагрудними знаками МОН України – «Відмінник освіти України» та «Петро Могила», «Відзнакою Національного університету харчових технологій», «За академічні заслуги» та  «За співпрацю» від федерації профспілок Вінницької області. Крім того, відзначений дипломом Міністерства аграрної політики та продовольства України і почесними грамотами облдержадміністрації та обласної ради.

У коледжі також працює 4 кандидати наук, 53 викладачі вищої кваліфікаційної категорії, з них 16 старших викладачів та стільки ж викладачів-методистів, 10 – нагороджені нагрудним знаком МОН України «Відмінник освіти». Серед них є дипломанти  республіканських конкурсів: «Вчитель-новатор», «Молодий лідер України» та фіналісти премії GLOBAL Teacher Prize Ukraine – ТОП-10 кращих вчителів України. Наукові роботи та технічна творчість педагогів і студентів коледжу неодноразово відзначалися дипломами Міжнародної виставки «Сучасні навчальні заклади». У коледжі наслідують європейські цінності у навчанні та створюють умови для змістовного дозвілля молоді. Підтвердженням цього можна вважати перемогу вузу в онлайн-конкурсі «Навчальний заклад європейського рівня 2020» серед закладів освіти міста.

Значними досягненнями викладачів-новаторів вишу є здобуті ними призові місця з отриманням ґрантів облдержадміністрації та обласної ради в рамках реалізації Програми розвитку інформаційних, телекомунікаційних та інноваційних технологій в обласних закладах освіти. У коледжі активно втілюються ґрантові інноваційні проєкти освітнього і соціального спрямування та проводиться масштабна робота з інформатизації діяльності навчального закладу. Зокрема, проєкти авторства к.п.н. Сергія Петровича спрямовані на модернізацію моделі української освіти. Навчання на їх основі докорінно відрізняється від традиційних занять, які орієнтовані на викладача, натомість у нововведеннях проекція уваги спрямовується виключно на студента.

Коледж може похвалитися інноваційною системою «WorkLab» – інтерактивним центром формування професійних компетенцій фахівця інженерно-технічного профілю на базі новітніх інформаційно-комунікаційних технологій та компонентів штучного інтелекту (автор к.т.н. Ю.Кукурудзяк). Інтелектуальна динамічна система навчання і контролю знань та вмінь студентів здатна у процесі роботи сама «навчатись», сприймаючи при цьому знання кваліфікованих експертів. Визначення рекомендованої спеціалізації може бути цікавим і корисним і для студента, і для роботодавця, адже останній може завчасно підібрати потрібного працівника, відслідкувавши його навчально-практичну діяльність. Свою практику студенти проходять на базових підприємствах, що є замовниками кадрів. Угоди про співпрацю коледж уклав із 140 представниками  бізнесу.

Ще однією вражаючою цікавинкою закладу є освітній простір «DIY EDU SPASE» – Smart-кабінет фізики на основі інформаційно-комп’ютерних технологій, який увійшов до ТОП-100 кращих соціальних проєктів України в рамках міжнародної ініціативи («Зроби свій знак») компанії «Київстар» (автори: Р. Тичук та С. Петрович). На основі засобів мікроелектроніки у кабінеті фізики створили навчальне середовище, де управління всіма засобами відбувається зі смартфона, ПК та пульта дистанційного керування. Кабінет є «розумним» освітнім середовищем, повністю автоматизований та працює в 3-х режимах: стандарт, автоматичний, енергозберігаючий. Показники датчиків та індикаторів кабінету використовують для стану мікроклімату та для фізичних демонстрацій на лекційних заняттях. Згадаємо ще два вагомих проєкти авторства цих талановитих педагогів: «Створення креативного технічного простору робототехніки «Майбутнє поруч» та «Діджиталізація STEAM освіти (створення мобільної лабораторії) у коледжі НУХТ». Зазначимо, що це не єдині розробки та проєкти, успішно реалізовані викладачами фахового коледжу.

Цьогоріч педколектив вишу презентував свої досягнення і впровадження на 12 Міжнародній виставці «Інноватика в сучасній освіті» та виборов золоту медаль у номінації «Інноваційна діяльність закладів освіти як важливий фактор забезпечення якості освіти». Не забувають в закладі віддати шану педагогам-професіоналам, які довгі роки «служили» коледжу (і продовжують це робити): діляться зі студентською братією своєю мудрістю, знаннями та неоціненним досвідом. Це викладачі: Ганна Осьмірко, Володимир Яковець, Наталя Терешкевич, Наталя Данильченко, Людмила Борачук, Раїса Жупанова, Інна Хрущак, Анатолій Біланенко, Віталій Янчук, Ніна Янчук і т.д.

У коледжі пишаються досягненнями всіх своїх студентів, а через призму років тут пам’ятають і раді кожному випускнику. До сьогодні  продовжується співпраця з: Я. Белінським, Л. Музикою, В. Пачевським, А. Дахновським, К. Колмачовим. Тут пишаються успіхами: А. Ладанюка А.,  О. Ковальчука, В. Левчука, О. Штанька, С. Ліпканя, І. Любовського, Я. Зінька, Г. Костюка, О. Захарчука, М. Ярчука, В. Білика. Традиції коледжу, засвоєні ще у студентські роки, несуть у світ молоді викладачі: В. Яковець, Н. Попенко, С. Осьмірко, С. Горбачова, Л. Скородзієвська, І. Коробейнікова, М. Фіяло, А. Яровий, А. Очеретна та багато інших.

У навчальному закладі приділяється значна увага формуванню фізичної культури особистості майбутнього фахівця. У коледжі створені всі умови для продуктивних занять спортом. Необхідним інвентарем обладнано спортивний комплекс закладу, який складається з трьох залів, стадіону та спортивного майданчика. Краща в області спортивна база використовується і для занять, і для проведення серйозних змагань серед учнівської та студентської молоді.

          Гордістю коледжу є обдаровані студенти, майстри спорту: Олексій Біланенко, дворазовий чемпіон України з вільної та греко-римської боротьби, Василь Коваль, учасник чемпіонату світу з легкої атлетики, Олена Маркітан, бронзовий призер чемпіонату Європи, Антон Жовтюк, бронзовий призер чемпіонату світу з веслування на байдарці і каное, Вадим Юр’єв, срібний призер Кубка України з веслувального слалому, Олександр Франков та Михайло Римар, чемпіони Європи з хокею на траві.

Особливої уваги вартий волейбольний клуб «Вінниця», президентом якого є директор коледжу Володимир Керницький (віце-президент федерації волейболу Вінниччини та делегат 26 конгресу Федерації волейболу України). Під його керівництвом підготовлено декілька поколінь висококласних волейболістів, майстрів спорту України, які грають у суперлізі України та за кордоном. Варто віддати належне тренерам команд, майстрам спорту: Леоніду Моргаєву, Валерію Копилову та Олександру Фролову.

Філософія коледжу ґрунтується на пропаганді здорового способу життя серед студентської молоді та зацікавленості підростаючого покоління обирати для себе бажані спортивні напрямки та розвиватися в них. Паралельно засилля викладачів направлені на гармонічний розвиток юнаків та дівчат, зокрема залучення їх до регулярних занять спортом.

Плюс до всього навчальний заклад проводить змістовну і наполегливу роботу зі збереження народної й розвитку аматорської художньої творчості, популяризації української патріотичної пісні та організації дозвілля молоді. На базі закладу діють творчі колективи: гурт патріотичної пісні «Єдність», ансамбль сучасного танцю, співочий гурт «Мрія» (художній керівник – відмінник освіти України Л. Ілларіонова), ансамбль народного танцю «Юність», який веде своє літочислення з 1960 року. Колектив заснував Заслужений працівник культури Іван Лапатанов, продовжує традиції знаного фахівця хореограф-постановник Олена Слотюк. Зазначимо, що колективи «Мрія» та «Юність» мають почесне звання «народний аматорський». Учасники художньої самодіяльності в коледжі неодноразово ставали переможцями та лауреатами міських конкурсів та Всеукраїнських фестивалів.

Особлива роль у виховній діяльності покладена на органи студентського самоврядування. Креативна та творча молодь, за сприяння дирекції коледжу, виступає ініціаторами та організаторами багатьох розважальних заходів: «Студенти мають таланти», «Мелодія двох сердець», «Вишивана моя Україна», «Українська хустка – мода на усі часи», «Нев’януча краса дівоча» тощо. В їхньому активі також перемоги у проєктах: «Студентська ліга-2019», турнір з комп’ютерних ігор СS:GO, інтелектуально-розважальна гра БатлУМ, «Ерудит-квартет» та інші.

Хочеться зазначити, що благодійність та доброчинність вже стали невід’ємною частиною життя  студентів та викладачів коледжу. Вишу, як осередку добрих людей, дійсно є чим пишатися, адже у закладі активно працює волонтерське об’єднання «Дорогою добра». За період його діяльності членами загону стали майже пів сотні студентів, завдяки яким і створили галерею добрих справ. Активна молодь виступає організаторами і учасниками різних соціальних акцій, підтримує тісні зв’язки з вихованцями шкіл-інтернатів,  Будинку дитини, допомагають ветеранам та людям похилого віку, військовослужбовцям, організовують свята для дітей з інвалідністю тощо. Силами коледжу вже реалізували чимало соціальних проєктів та надали благодійну допомогу потребуючим на суму понад 120 тис. грн.

Минаючий рік, незважаючи на повну трансформацію освітнього процесу в Україні, видався напрочуд продуктивним для Вінницького фахового коледжу Національного університету харчових технологій.

– Підбиваючи підсумки сказаного, хочеться подякувати всім працівникам нашого навчального закладу. Ми цінуємо працю кожного, адже маємо на всіх одну спільну мету – аби наш коледж процвітав ще багато років, а добра слава про наших педагогів та випускників ширилася по всьому світу, адже вони наша гордість та надбання, – наголосив наостанок директор ВФК НУХТ Володимир Керницький.

Вікторія МЕЛЬНИК

Світлини надані адміністрацією ВФК НУХТ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені