Для Подільського регіонального центру онкології придбали сучасний лінійний прискорювач

Радісна подія сталася наприкінці грудня 2020 року. І тепер у медичному закладі нарешті з’явився лінійний прискорювач шведської компанії ELEKTA. Він призначений для дистанційного опромінення злоякісних пухлин. Нове устаткування світового рівня дозволить у декілька разів збільшити кількість врятованих пацієнтів – обладнання дає можливість точно впливати саме на пухлину, не ушкоджуючи при цьому здорові клітини. Загальна вартість лінійного прискорювача – 49,8 млн грн. З них 20 млн грн – субвенція на соцеконом, яку залучили народні депутати України від «Слуги народу» – Анатолій Драбовський та Максим Пашковський. Ще 29,8 млн грн виділено з обласного бюджету.

До сьогодні на Вінниччині променева терапія проводилася за допомогою гамма-терапевтичного апарату на основі кобальтового джерела випромінювання. Таке обладнання в усьому світі майже не використовується (окрім країн СНД). У Європі таких прискорювачів залишилися одиниці. На відміну від лінійних прискорювачів застаріле обладнання не лише небезпечне для персоналу радіологічних відділень, а й шкодить навколишньому середовищу. За словами головного лікаря Подільського регіонального онкоцентру Володимира Шамрая, в розвинених країнах із середини минулого сторіччя використовуються виключно лінійні прискорювачі, тому що це ефективність, безпека, це точність та мінімум ускладнень для організму пацієнта.

– Лінійний прискорювач дозволяє лікувати практично всі види злоякісних новоутворень будь-якого розміру. Здійснювати променеву терапію на лінійному прискорювачі – це означає  мінімізувати чи зовсім уникнути ураження здорових органів, натомість досягнути «мішені», тобто ракових клітин із важкодоступною локалізацією, лікувати пухлини складної форми, – розповідає головний лікар ПРЦО Володимир Шамрай. – Для Вінниччини питання придбання лінійного прискорювача було болючим і довготривалим. Зізнаюся, прийшовши на посаду головного лікаря, я поставив перед собою завдання – знайти всі можливості, аби це обладнання було в онкоцентрі. З того часу почав «стукати у всі двері» і розповідати, наскільки «лінійник» необхідний онкопацієнтам. І сьогодні від себе особисто, від колективу ПРЦО щиро дякую голові Вінницької ОДА Сергію Борзову, народним депутатам України від “Слуги Народу” Драбовському Анатолію і

Максиму Пашковському, депутатам Вінницької обласної ради 7 скликання, які попри непростий час зробили все, аби на Вінниччині з’явився і почав працювати перший лінійний прискорювач, таким чином допомогли сотням  мешканцям області, які потребують якісної променевої терапії.

За словами головного лікаря,  у Західній Європі на один мільйон населення є сім лінійних прискорювачів, у Східній – три. Тобто середньосвітові розрахунки – це один прискорювач на 200–250 тисяч мешканців. Відтак для Вінницької області необхідно чотири-шість прискорювачів, тому що п’ятсот пацієнтів на рік – це максимальне навантаження на один прилад, і коли будь-який механізм працює в такому режимі, він швидко виходить із ладу.

Сьогодні на території Подільського онкоцентру збудовано бункер, який спеціально призначений для установки новітнього лінійного прискорювача. Стіни тут мають до 3 метрів товщини, двері важать кілька тонн. Але щоб запустити нове обладнання в роботу, потрібний ще спеціальний комп’ютерний томограф, який працюватиме у парі з прискорювачем, та фіксуюча система. Ціна питання – майже 20 млн грн.

– Сподіваємося, що обласна влада підтримає онкоцентр і сотні пацієнтів, які потребують променевого лікування, і цього разу допоможе віднайти необхідні кошти. І тоді сучасний лінійний прискорювач запрацює в ПРЦО вже влітку, – підсумовує Володимир Шамрай.

Для довідки: щороку відділення променевої терапії Подільського регіонального центру онкології надає допомогу понад 1300 онкохворим. Загалом в обласному канцер-реєстрі перебуває понад 45 тисяч онкохворих вінничан.

Юлія РАЗАНОВА

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені