«Кожен візерунок та колір на сорочці має своє сакральне значення», – каже Наталя Шпак.
Вінницька вишивальниця володіє понад двома десятками технік вишивки.
Більше двох сотень вишитих сорочок, десятки скатертин та рушників вишила майстриня з обласного центру Наталя Шпак. У більшості своїх робіт вишивальниця відтворює візерунки, яким понад 200 років. Жінка каже, що низзю, штапівкою та гладдю подільські господині в минулому вишивали найбільше. Самій мисткині до вподоби вишивати саме сорочки, яких у її колекції понад дві сотні. Крім того, пані Наталя займається навчанням подільській вишивці усіх охочих навчитися її премудрощам.
Вишивати вінничанка почала з десятирічного віку. Цій справі, каже, її навчила мати. А сьогодні Наталя Шпак вже заслужена майстриня народної творчості України. Нині її вишиванки з гордістю та натхненням носять не лише в Україні, а й далеко за її межами: у Сполучених Штатах Америки, Білорусі, Росії та Канаді.
– Я займаюся дослідницькою роботою – вивчаю історію сорочок, як вони впливають на людину і з якого віку їх можна носити, – розповідає вишивальниця. – Кожен візерунок та колір на сорочці має своє сакральне значення. Хрест із зернятками – це символ плідної долі, засіяного поля. Це берегині, які оберігають жіночу долю. Вишивка – це ціла філософія життя, прописаний код, і до неї не можна ставитися, як до чогось звичайного і неважливого.
Наталя Шпак постійна учасниця виставок, фестивалів та інших заходів, де демонструє власноруч вишиті та виткані українські костюми, брала участь у створенні рушника «Вишивана доля Вінниччини».
Вікторія Мельник