Найвідоміші в країні та області люстри-близнюки

Мова про дві люстри, виготовлені в середині минулого століття, котрі хоч і різняться за розмірами, проте  мають практично однаковий дизайн та схожість і працюють до цього часу. Одна з них освітлює залу пленарних засідань у Верховній Раді України у Києві, інша уже 50 літ служить жителям села Нова Ободівка колишнього Тростянецького, а нині – Гайсинського району, в місцевому Будинку культури.

Люстра у ВР

Сьогодні люстра Верховної Ради не просто елемент освітлення – це свого роду символ, без якого уявити вищий державний законодавчий орган вже неможливо. Важить вона 3,5 тонни і розрахована на 98 лампочок. При цьому діаметр скляного плафону складає аж 16 метрів! Кожного року в липні це велетенське свічадо опускають до рівня крісел для проведення профілактичних робіт, очищення й заміни лампочок. Зважаючи на значну вагу, вона закріплена на чотирьох товстих тросах, і щоб її поволі «приземлити», потрібно щонайменше три години. Роблять це 12 робітників. Цікавим є і те, як вона тут з’явилася. Виявляється, це подарунок українському парламенту від «братньої» Росії, який вона зробила ще у далекі радянські часи, у 1957 році. Незважаючи на помпезність, функціональність її слабка – під час засідань усі її лампочки ввімкнуті і, якщо деякі з них перегорають, то замінити їх зможуть лише раз у півроку, коли депутати йдуть на канікули. Через це і світла від неї зовсім мало.

Що ж до її родички у Новій Ободівці, то місцеві старожили кажуть, що вона – зменшена у відповідних пропорціях копія парламентської. Подейкують, що виготовляли їх на одному заводі у Ленінграді. Її вага складає майже 400 кг. Значно скромнішими є і розміри – у діаметрі лише 4 метри, меншою є й кількість лампочок – 64 шт. Усе решта – як дві краплини води.

Сільський Будинок культури в Новій Ободівці побудували наприкінці 60-х років коштом місцевого колгоспу, який очолював світлої пам’яті Антон Костянтинович Легун. Господарство було заможним, а люди – працьовиті, тож голова надумав віддячити їм за сумлінну працю, зробити щось таке, чого не було в інших. На той час ця люстра коштувала шалених грошей, місцеві кажуть, що 10-12 тисяч рублів. Для порівняння, вартість «Москвича» тоді стартувала від 5 тисяч. Але попри це у 1971 році люстра таки засяяла тут усіма барвами веселки.

Цього року у концертній залі цього Будинку культури тривав ремонт, тож заодно відреставрували і раритетну люстру. Її не тільки почистили а й, можна  сказати, надали їй «друге життя» – оснастили 64 LED лампочками, тож відтепер вона вже енергозберігаюча і така ж ошатна й вишукана, як раніше.

Юрій ЧОРНИЙ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені