Вінницький район залишать без лікарні?

Виконком Вінницької міськради підготував проєкт рішення про згоду прийняти у комунальну власність міста Вінницьку районну лікарню. Дізнавшись про це, адміністрація лікарні ініціювала зустріч із керівництвом нового укрупненого Вінницького району і дізналася, що район не проти віддати лікарню Вінниці. Бо, мовляв, це і вимога закону, і необхідність, бо у району бракує ресурсів на утримання закладу. Не погодившись із такою перспективою, колектив Вінницької ЦРЛ разом із представниками громад району прийшов протестувати під стіни Вінницької райдержадміністрації. Також повідомлялося, що учасники зібрання планують блокувати рух на Хмельницькому шосе біля РДА.

– Я тільки в суботу про це дізнався, що готовий проєкт рішення передати нашу лікарню місту Вінниці – без обговорення з колективом, без обговорення з територіальними громадами. У «старому» районі було 80 тисяч населення, влилось ще 7 районів (Оратівський, Іллінецький, Погребищенський, Липовецький, Літинський, Немирівський, Тиврівський), стало близько 300 тисяч населення. І новий район не матиме своєї лікарні… Нас ніхто не попереджає, не обговорює з нами, нам тільки говорять, що 29 числа буде сесія міської ради і наш заклад передадуть, – обурюється головний лікар Вінницької центральної районної лікарні Олександр Кривов’яз. За його словами, колектив побоюється, що після передачі місту може відбутись ліквідація лікарні, бо «жодна медична реформа поки що не була направлена на збільшення медичної галузі».

– За час реформи було по області скорочено 40 номерних дільничних лікарень, сорок! Це типу Вороновицької, Уланівської, Гніванської… Ви думаєте, що Вінницька ЦРЛ стане винятком? Наша біда в тому, що ми розташовані в місті Вінниці. Але місту наш заклад не потрібен, у них своїх достатньо. У них три пологових будинки, то чи будуть вони зацікавлені утримувати наше пологове відділення? – каже Олександр Леонідович. – Також у нас є інфекційне, лор-відділення, гінекологія, хірургія, ортопедія, травматологія тощо. Ми ж багатопрофільна лікарня, у нас 7 клінічних кафедр медичного університету. Але ми за деякими дисциплінами конкуруємо з третинним рівнем, деякі напрямки у нас і в місті дублюються… У нас зараз 452 фізичних особи, 540 посад. У нас 12 акушерів-гінекологів – куди вони підуть?

Може, лікарня й збережеться, але в якому статусі? Ми зараз ковідна лікарня, ми інфекційна лікарня на 180 ліжок, забезпечена киснем на 80%, приймаємо ковідних пацієнтів з усієї області, за всіма нозологіями, зокрема й оперуємо. Але після закінчення пандемії ми повинні будем знову перетворитись на багатопрофільну лікарню. Чи ми вже перетворимось після того, як нас передадуть місту?..

Заступник головного лікаря з дитинства і пологової допомоги Валерій Щербань у своєму виступі зазначив, що зараз постало питання про те, чи буде існувати Вінницька районна лікарня, яка була заснована ще в 1965 році.

– Вона будувалася як двоповерхова, але тодішня влада сказала, що цього мало буде для району, для сільських жителів, давайте зробимо її триповерховою, потім добудуємо, щоб була поліклініка, щоб були структурні підрозділи… Бо Конституція каже, що головною цінністю держави є людина і її життя та здоров’я. І сьогодні дивно, що на 30-му році незалежності ЦРЛ може бути знищена у своєму статусі, її хочуть передати в місто. Ми не проти, є перехідний закон, майновий комплекс може бути переданий, і міська рада вже підготувала проєкт. Але ми хочемо запитати про статус засновника. Засновником лікарні є громади Вінницького району. І не може влада, яка б вона не була, забирати те, що належить селянам. Та ще й без обговорення на сесіях громад, не почувши, що хочуть люди – джерело влади.

Валерій Щербань також нагадав, що в розпал пандемії саме ця лікарня прислухалась до прохання обласного департаменту охорони здоров’я і погодилася працювати як коронавірусна. Колектив виконав клятву Гіппократа, хоча заплатив за це величезну ціну, втративши одну з кращих неврологів Софію Іванівну Барчук, лікаря Олександра Олександровича Шеншина, колишнього заступника головного лікаря з експертизи тимчасової непрацездатності, рідних і дружину Миколи Володимировича Сіньковського, який теж перехворів і повернувся з того світу, як і багато працівників закладу. «Але ми довели Вінниці і владі, що сьогодні це могутній колектив, у якому пролікувалось уже 2 тисячі ковідних хворих. Лікарня стала пристосованою, але найкраще справилася з епідемією і сьогодні справляється. То чому ж сьогодні не дослухатися до нас?», – питає Валерій Щербань.

«Лишиться одна терапія? Зроблять консультативно-діагностичний центр, як на Київській, або приватну лікарню…». Такі, зокрема, чутки обговорювались серед учасників акції. Багато хто говорив, що люди вже не вірять жодним обіцянкам жодної влади.

– Якщо громади скажуть, то ми підемо. Але якщо скажуть «ні», то хай представники Вінницького району з представниками Вінниці вирішують це питання. Просто ми хочемо донести до людей, що Вінницьку ЦРЛ передають. А перекривати рух ми не планували, бо це були б затори і великі незручності для людей, – резюмував головний лікар.

Із вимогою призупинити ухвалення рішення про передачу лікарні та обговорити цей проєкт із колективом та громадами району представники від протестувальників зайшли до зали на розмову з головою райради та представниками Вінницької міськради.

– Виходячи з проєкту рішення Вінницької міськради, ми попросили представників міста висловити своє бачення подальшого функціонування ЦРЛ, відповісти на питання, які турбують адміністрацію закладу і трудовий колектив. Але, не провівши відповідну зустріч, не отримавши повноти інформації, сьогодні відбувається якийсь незрозумілий резонанс і спекуляція на цій темі, в тому числі певними політсилами, які намагаються заробити собі дивіденди, – сказав голова райради Ігор Шутак. – Майбутнє рішення Вінницької районної ради базуватиметься виключно на позиції законодавства, сьогодні є Закон України “Про внесення змін до деяких законів України щодо впорядкування окремих питань організації та діяльності органів місцевого самоврядування і районних державних адміністрацій”. Ми всі зобов’язані діяти в межах чинного законодавства. У законі прописано, що за територіальним принципом всі об’єкти спільної власності передаються відповідним територіальним громадам, в межах яких вони знаходяться.

Заступник Вінницького міського голови Галина Якубович теж зазначила, що підготовлене виконкомом рішення відповідає вимогам законодавства, тому що саме на території Вінницької міської об’єднаної територіальної громади розташована районна лікарня. І, за її словами, було б порушенням закону, якби виконком не виніс на розгляд міськради такий проєкт рішення. А депутати на черговій сесії будуть його розглядати.

– Найперше, хочу заспокоїти всіх жителів новоствореного Вінницького району. Знаєте, що пройшов перший етап децентралізації і було створено 63 громади і 6 районів в області. І те майно, яке знаходиться на території певної громади, має бути власністю цієї громади, – сказала Галина Якубович. – Якщо говорити про ті території, які доєдналися до міста, то заклади, які стали власністю Вінницької громади – 11 об’єктів освіти, 7 об’єктів культури, в тому числі РБК на території Вінницько-Хутірської ради – всі вони передані до власності Вінницької міськради, у всіх них затверджені нові статути, робляться процедури з інвентаризації і перереєстрації. Хочу наголосити, що жодного працівника з цих закладів не було звільнено. Вони усі вже отримують заробітну плату з бюджету Вінницької громади.

Міські муніципальні надбавки за ковідним пакетом пообіцяла заступниця міського голови і працівникам Вінницької райлікарні – у разі переходу цього закладу у власність Вінниці. Також пообіцяла, що місто як новий власник платитиме за енергоносії та забезпечуватиме ліками й іншими засобами.

– Ніяких скорочень не буде. Лікарня зайде як самостійна одиниця, в неї лише зміниться власник і зміниться статут. У законі викладено алгоритм, спільно з колективом будемо його проходити. Ми знаємо, що керівники громад зацікавлені, щоб їх жителі обслуговувались там, де вони звикли, і щоб ніхто не відмовляв у медичній допомозі. Усі фахівці медичної галузі знають, що сьогодні громадянин з будь-якої територіальної громади може звернутись у будь-яку лікарню за направленням сімейного лікаря і сам визначитись, де він хоче проходити медичне обстеження чи отримувати медичну допомогу. Тобто для пацієнтів теж нічого не зміниться, тому що за гарантованим пакетом послуги платить НСЗУ, і всі пацієнти, які звикли отримувати цю послугу там, так і надалі будуть отримувати, – запевнила Галина Якубович.

Про те, що роботи для всіх вистачить, що пацієнтів менше не стане і що вони будуть «голосувати ногами», тобто йти туди, де краще, говорив і директор департаменту охорони здоров’я Вінницької міськради Олександр Шиш. «А зобов’язаність територіальних громад – забезпечити доступність первинної медичної допомоги. Процес має відбутися, разом ми зробимо його таким, що надання послуг не буде перериватися, договори, укладені лікарнею з НСЗУ, будуть продовжені після внесення відповідних змін щодо власника – надавача медичних послуг».

У свою чергу, головний лікар Олександр Кривов’яз вкотре спростував думку про фінансову неспроможність райлікарні та громад, населення яких вона покликана обслуговувати. За його словами, лікарня за минулий рік заробила 118 млн гривень, тоді як компослуги за рік становлять 4,4 млн грн. Хоча опоненти зауважили, що із закінченням пандемії надходження до лікарні можуть зменшитись. На бюджетних змінах наголосив і голова райради: якщо торік субвенція для ЦРЛ з бюджету «старого» району становила 5 мільйонів, то цьогоріч увесь районний бюджет становить 5 млн 800 тисяч, бо майже всі видатки передані громадам…

Під час мітингу та в залі райради висловлювались про долю лікарні також депутати місцевих рад.

– Ми маємо прецедент, що в тих семи районах, які об’єдналися у Вінницький район, уже немає гінекологічних, пологових і багатьох інших відділень. Фактично там залишились такі лікарні, де лише терапевтичні послуги, – каже депутат облради Андрій Гижко. – Вінницька ЦРЛ, на наше переконання, має лишитися базовою лікарнею для великого новоствореного Вінницького району. Якщо говорити юридичною мовою, існує документ, який не скасовано, – це звернення Якушинецької громади ще за серпень 2020 р. про те, що вона готова була до себе прийняти цю районну лікарню. З точки зору бюджетного кодексу це абсолютно законно, коли всі громади акумулюють фінансовий ресурс і мають свою лікарню. У Вінницький район об’єдналися досить потужні громади, вони можуть утримувати таку лікарню.

Подібну пропозицію (про укладання громадами району договору про спільну діяльність з утримання лікарні) висловила і депутатка Вінницької міськради Олена Верлан-Кульшенко – медик і волонтер. Вона також наголосила на дотриманні трудового законодавства, яке передбачає, що умови реорганізації підприємства повинні бути обговорені в трудовому колективі. «Я б утрималась від передачі одним махом без спроби збереження закладу за територією», – зазначила депутатка.

Депутат райради Віктор Шмігель зауважив, що районна лікарня зараз не бездомна – у неї є приміщення, вона має статус, має громади, які спроможні її утримувати. А його колега Сергій Кушнір висловив іншу думку: є закон, який потрібно виконувати, є чіткі зобов’язання міста, а районна рада не має ресурсу – ні фінансового, ні людського…

Йшлося і про долю відділень Вінницької райлікарні, розташованих у Вороновиці. Вони теж перейдуть у власність Вінниці – у складі єдиного майнового комплексу.

– Я категорично не сприймаю, коли починають протиставляти місто Вінницю і Вінницький район. Вінниця – не ворог, це друг, і ми всі спостерігаємо за Вінницею, і нам приємно бачити її розвиток, – сказав голова Вороновицької громади Олександр Ковінько. – Наша громада утворилася з 20 населених пунктів – це і великі, і маленькі. Загальна кількість населення – близько 18 тисяч. У громаду зайшло 9 сіл з Тиврівського району і 2 села з Немирівського. Подекуди люди відірвані від благ – ні доріг, ні жодної лампочки вуличного освітлення… І на кожній зустрічі – у Вороновиці, в Шендерові, в Потуші тощо – люди ставили одне питання, яке було першим та основним. Це питання збереження лікарні.

Голова Вороновицької громади попросив депутатів, ухвалюючи рішення, не забувати про людей, особливо старшого віку. «У нас у Вороновиці є 2 відділення – хірургія і терапія. І якщо так станеться, що доля лікарні зміниться, прохання: не забудьте, тому що наші люди потребують медичної допомоги, потребують цих лікарів, які присутні на місці і знають кожного мешканця громади».

За підсумками цієї дискусії було визначено наступний етап пошуку порозуміння – невдовзі запланована зустріч представників керівництва Вінниці та Вінницького району з колективом лікарні, який переживає, що разом зі своїми пацієнтами стане «жертвою децентралізації».

Юрій СЕГЕДА

Фото автора

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені