На зв’язку Податкова

Для читачів «Вінниччини» відбулася ексклюзивна «пряма лінія» з заступником начальника Головного управління ДПС у Вінницькій області Оксаною Домерат. За годину вдалося обговорили особливості застосування звичайних та програмних реєстраторів розрахункових операцій і відповісти на питання, важливі для жителів області.

– Почнемо з азів. Який документ вважається розрахунковим?

Розрахунковий документ – касовий, товарний, видатковий чек, розрахункова квитанція, проїзний документ тощо, що підтверджує факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, операцій з видачі готівкових коштів держателям електронних платіжних засобів, отримання (повернення) коштів, торгівлю валютними цінностями в готівковій формі, створений у паперовій або електронній формі.

– Чи застосовуються РРО та/або ПРРО та РК при продажу квитків на відвідування культурно-спортивних і видовищних закладів?

Відповідно до п. 1 ст. 3 Закону України № 265 ВР «Про застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій або в безготівковій формі при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу, зобов’язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (послуги). Робити це потрібно через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи РРО або через зареєстровані фіскальним сервером контролюючого органу ПРРО. Зі створенням у паперовій або електронній формі відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених Законом, застосовувати зареєстровані у встановленому порядку розрахункові книжки. Водночас даним Законом визначено, що РРО та ПРРО та РК не застосовуються для продажу квитків на відвідування культурно-спортивних і видовищних закладів.

– Що є виробами медичного призначення та лікарськими засобами з метою застосування РРО?

 – З метою застосування РРО виробами медичного призначення вважається будь-який інструмент, апарат, прилад, пристрій, програмне забезпечення, матеріал або інший виріб, призначені для діагностики, лікування, профілактики організму людини та забезпечення таких процесів. При цьому лікарським засобом є будь-яка речовина або комбінація речовин, що призначена для лікування або профілактики захворювань у людей, для запобігання вагітності, відновлення, корекції чи зміни фізіологічних функцій у людини шляхом здійснення фармакологічної, імунологічної, метаболічної дії або для встановлення медичного діагнозу.

– Чи необхідно ФОП на загальній системі оподаткування застосовувати РРО або ПРРО?

– ФОПи на загальній системі оподаткування при здійсненні розрахункових операцій в готівковій або безготівковій формі при продажу товарів (наданні послуг), а також операцій з приймання готівки для подальшого її переказу, повинні застосовувати РРО або ПРРО за винятком суб’єктів господарювання, яким дозволено проводити розрахункові операції з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій відповідно до чинного законодавства.

– Чи застосовуються РРО або ПРРО ФОП – платниками єдиного податку другої-четвертої груп – з 01.01.2021, якщо у четвертому кварталі 2020 року досягнуто перевищення обсягу доходу 1000000 грн, але не перевищено 1320000 грн?

– Якщо обсяг доходу за 2020 рік  ФОПами – платниками єдиного податку другої-четвертої груп – перевищив 1000000 грн, то такі платники мають застосовувати РРО або ПРРО при здійсненні готівкових розрахунків в обов’язковому порядку. Застосування РРО або ПРРО починається з першого числа першого місяця кварталу, наступного за виникненням такого перевищення, та продовжується в усіх наступних податкових періодах протягом реєстрації суб’єкта господарювання як платника єдиного податку.

Чи застосовуються РРО або ПРРО при реалізації продукції власного виробництва (в т.ч. відходи, тара)?

При здійсненні торгівлі продукцією власного виробництва (крім технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, лікарських засобів, виробів медичного призначення, ювелірних та побутових виробів із дорогоцінних металів, дорогоцінного та напівдорогоцінного каміння) підприємства, установи і організації усіх форм власності, крім підприємств торгівлі та громадського харчування, у разі проведення розрахунків у касах цих підприємств, з оформленням прибуткових і видаткових касових ордерів та видачею відповідних квитанцій, підписаних уповноваженою особою відповідного суб’єкта господарювання, мають право не застосовувати РРО або ПРРО.

– Чи застосовуються бібліотеками РРО або ПРРО при наданні послуг?

При наданні послуг бібліотеками суб’єктам господарювання дозволено проводити розрахункові операції без застосування РРО або ПРРО з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій.
     У разі перевищення річного обсягу розрахункових операцій з продажу товарів 500 тис. грн на один суб’єкт господарювання, застосування РРО або ПРРО є обов’язковим. Але при перевищенні граничного розміру річного обсягу розрахункових операцій СПД зобов’язаний у місячний термін з дати перевищення зареєструвати та провести розрахунки із застосовуванням РРО або ПРРО.

– Чи зобов’язані музеї для продажу квитків застосовувати РРО або ПРРО?

У разі віднесення музеїв до категорії культурно-спортивних і видовищних закладів, то суб’єкти господарювання, які здійснюють продаж квитків на відвідування таких музеїв, мають право не застосовувати реєстратори  РРО або ПРРО. При цьому такі суб’єкти господарювання не звільняються від видачі інших розрахункових документів та ведення їх обліку у порядку, встановленому відповідними відомчими нормативними документами.

Підготувала Вікторія МЕЛЬНИК

за сприяння сектора інформаційної взаємодії ГУ ДПС у Вінницькій області

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені